U suchého i vlhkého kašle se obvykle jedná o nachlazení, jež zvládnete vyléčit doma v posteli. Pomohou vám některé z léků na chřipku a nachlazení, které dostanete v lékárně. V případě, kdy kašel neustává ani po týdnu nebo ho doprovází pískání, zvracení, bolest břicha, malátnost či horečky, určitě navštivte lékaře. Kašel může být totiž jak banálním příznakem nachlazení nebo chřipky, tak i varovným praporkem závažnější choroby, například zápalu plic. Samotný charakter kašle nám pak může mnohé napovědět.
Suchý dráždivý kašel
Bývá projevem nebo součástí drtivé většiny respiračních onemocnění. Při tomto typu kašle se netvoří hleny, a nemocný se kašlem jakoby dáví. Většinou však postupně po pár dnech přechází do vlhkého kašle. Výjimkou není ani to, když se při nachlazení, které trvá méně než 3 týdny, střídají fáze suchého a vlhkého kašle.
Tip: Suchý vzduch v místnosti tento druh kašle jen zhoršuje, proto dostatečně větrejte anebo použijte zvhlčovač vzduchu, který zajistí v pokoji optimální vlhost.
Léčba suchého kašle
Ke zmírnění suchého, dávivého kašle podávejte antitusika, která kašlání potlačují. Očekávat můžete jen zmírnění projevů, ne však odstranění kašle samotného. Jejich podávání se doporučuje jen do doby, než dojde ke změně kašle na kašel vlhký (odkašlávací), pak je nutné podávání antitusik ukončit. K přechodu suchého kašle do vlhké fáze dochází asi po 3 až 4 dnech od začátku infekce, a to zcela přirozeně, i bez podávaných léků. Ke zmírnění otoku sliznice pomáhají antihistaminika. Dobrým pomocníkem je i glycerol, který se přidává do některých sirupů. Tato organická látka zklidňuje podráždění způsobené suchým, urputným kašlem.
Úleva z přírody
U dětí i dospělých můžete sáhnout i po osvědčených tipech, které se na kašel osvědčily už našim předkům. Patří sem včelí med, který je skvělý hlavně v kombinaci s citronem v čaji, můžete ho ale polykat i ze lžičky. Nebo vyzkoušejte osvědčenou recepturu našich babiček – cibulový sirup, který připravíte louhováním nakrájené cibule a cukru. Dobře poslouží také fytofarmaka, což jsou rostlinné přípravky s obsahem extraktů různých rostlin jako je břečťan, jitrocel, tymián, sléz, mateřídouška. Užívat je mohou bez obav i nejmenší děti a bývají dobře snášenlivé. Na suchý kašel dobře zabírají i bylinky, například odvar z květu bezu černého nebo speciální namíchané směsi na kašel, které obvykle obsahují lipové květy a meduňku.
Vlhký kašel
Vlhký kašel obvykle navazuje na suchý dráždivý kašel díky tomu, že se v dýchacích cestách začne vytvářet nadmíra hlenů. Ty bývají velmi husté a mají bílou, žlutou nebo zelenou barvu a tělo se jich těžko zbavuje, proto je třeba je ředit. V žádném případě projevy vlhkého kašle nepotlačujte, jen užívejte léky na ředění hlenů a usnadňující vykašlávání, která se označují jako mukolytika nebo expektorancia. Doporučuje se užívat je nejpozději kolem 17 hodiny odpoledne, aby vám vykašlávání nenarušovalo spánek. Léky na vlhký kašel jsou opět ve většině případů volně prodejné v lékárně, jen pozor – tato skupina léků není vhodná pro astmatiky vzhledem k riziku zhoršení obstrukce dýchacích cest. Také se nedoporučují u dětí s omezeným kašlacím reflexem. Léky z této skupiny bychom neměli podávat déle než 5 dní, protože pak dochází při jejich podávání spíše k neužitečnému zahlenění.
Obklady
Na podporu vykašlávání dobře fungují i různé zábaly a obklady, které můžete přikládat i několikrát denně. Nejvíce osvědčený je tvarohový obklad, na který potřebujete 250 gramů tvarohu, 3 stroužky česneku a lžičku sádla. Tvaroh zahřejete na tělesnou teplotu, přidáte prolisovaný česnek a směs tvarohu a česneku zabalíte do pleny. Hrudník potřete sádlem a přiložíte na něj obklad. Takto nanesený obklad převážete ještě ručníkem a necháte hodinu působit. Obklad můžete opakovat několikrát denně, ale vždy si připravte nový.
Chronický kašel
Jestliže kašel trvá déle než 4 týdny, může jít o jeho chronickou podobu. Chronický kašel bývá důsledkem onemocnění dýchacího ústrojí, nějaké srdeční choroby, onemocnění jícnu, nebo i nežádoucích účinků léků. Také je velmi častým jevem u těžkých kuřáků. Tak či tak, trápí-li vás kašel dlouhodobě, rozhodně neváhejte vyhledat lékařskou pomoc.
Štěkavý kašel
Pokud kašel dítěte připomíná štěkot psa a poprvé se ozve v noci, máte doma pravděpodobně pacienta s akutní laryngitidou neboli zánětem hrtanu. Tato nemoc se většinou objevuje u batolat a předškoláků, výjimečně i u dětí starších. Většinou to je tak, že do postele ukládáte zdravé dítě, které se najednou v noci začne dusit, protože se kvůli neustálému kašli nezvládne pořádně nadechnout, což ho děsí, pláče a stav se tím ještě zhoršuje. Typický je také hvízdavý zvuk při nadechnutí. Skvěle zabírá studený a vlhký vzduch, takže na dítě přímo otevřete okno, nebo ho posaďte před otevřený mrazák. Pokud je ale dítě malé nebo má skutečné potíže s dýcháním, jeďte s ním raději na pohotovost.
Zdroje:
https://www.chytralekarna.cz/kasel-u-deti-i-dospelych-rozlisujte-mezi-vlhkym-a-suchym-kaslem
https://www.benu.cz/jak-na-kasel-u-deti
https://www.pediatriecerna.cz/rady-pro-rodice/111-akutni-kasel-u-deti