Když vás zatluče do země deprese nebo úzkosti, není to žádná legrace. V podstatě to člověka vyřadí z běžného fungování se všemi důsledky pro osobní i pracovní život. Než začnete užívat antidepresiva, možná byste měli začít tím, že si necháte zkontrolovat hladinu štítné žlázy.

Zdroj: Youtube

Poruchy štítné žlázy a stav naší duše

Poruchy štítné žlázy jsou jednou z hlavních příčin problémů s duševním zdravím a často se na to zapomíná. Například nadměrná činnost štítné žlázy může způsobit, že se budete cítit úzkostně, ve stavu, jako kdybyste si dali několikanásobnou dávku kofeinu, píše server Amen Clinics. Zažíváte nepříjemné stavy jako je pocení, bušení srdce, neklid, někdy až panické ataky a poruchy spánku. Nedostatečná činnost štítné žlázy obvykle znamená nižší aktivitu mozku, což může vést k depresi, mozkové mlze nebo podrážděnosti. To potvrzuje i studie.

Kdy je čas jít k lékaři na vyšetření štítné žlázy?

Vzhledem k tomu, že mnoho poruch nálady může mít základní příčinu v poruchách štítné žlázy, je vhodné nechat si udělat krevní testy, abyste zjistili, zda netrpíte nedostatečně aktivní štítnou žlázou nebo nadměrně aktivní štítnou žlázou. Než navštívíte lékaře, pátrejte po dalších příznacích, které by mohly naznačovat, že se ve vašich potížích s duševním zdravím skrývá více, než se na první pohled zdá. Může se jednat o úbytek nebo přibývání na váze, vypadávání vlasů, kolísání tělesné teploty, pocit přílišného horka nebo chladu, změny menstruačního cyklu nebo přetrvávající potíže s průjmem nebo zácpou.

Faktory, které ovlivňují zdraví štítné žlázy i naší duševní pohodu

Na zdraví štítné žlázy může působit celá řada faktorů, ať už samostatně, nebo v kombinaci, včetně faktorů stravy a vystavení toxinům v životním prostředí.

Stres je slovo, které se zdá být v dnešní společnosti až příliš časté. Nejenže chronický stres může zničit vaše celkové zdraví a pohodu, ale může mít vliv i na štítnou žlázu. Jak vysvětluje web Health Line, štítná žláza pracuje v tandemu s nadledvinami. Nadledvinky, které se nacházejí nad ledvinami, se dokáží dobře vypořádat s malým množstvím stresu. Když jste ve stresu, uvolňují kortizol. V souvislosti s tím může dojít k tomu, že tělo napadá vlastní tkáň, v tomto případě štítnou žlázu. Pro správnou funkci štítné žlázy musí existovat křehká rovnováha mezi stresovými hormony a kortizolem. Stres sám o sobě poruchu štítné žlázy nezpůsobí, ale může její stav zhoršit. Vliv stresu na štítnou žlázu se projevuje zpomalením metabolismu vašeho těla. To je další způsob, jak spolu souvisí stres a přibývání na váze.

Tipy pro zmírnění stresu

Celkovou hladinu stresu a zdraví štítné žlázy můžete podpořit několika jednoduchými změnami ve svém každodenním životě.

Zamyslete se také nad tím, jak se stravujete. Ujistěte se, že máte čas si na jídlo sednout a vychutnat si ho, což pomůže vašemu tělu lépe strávit potravu. I když se to může zdát při vašem náročném životním stylu těžké, vaše tělo a štítná žláza vám za to poděkují.

Možná budete chtít zvážit přidání vitamínů a minerálů podporujících štítnou žlázu do svého denního režimu. Příčinou problémů může být nedostatek jódu. Kromě jódu zvažte přidání dalších nezbytných vitaminů a minerálů, jako např: selen, zinek, železo, měď, vitamíny A, B, C a E.

Kvalitní noční odpočinek však má velký vliv na zdraví štítné žlázy. Zkuste si stanovit přesný čas spánku a vyhněte se braní telefonu nebo tabletu do postele. Dostatek spánku umožní nadledvinám snížit stresovou reakci a odpočinout si.

Uvolněte se, čas věnovaný rozjímání nebo meditaci může tělu i duši pomoci. Relaxace vede ke snížení stresu. Existuje mnoho způsobů, jak relaxovat. Některým lidem pomáhá ke zklidnění organismu ruční práce. Jiným lidem stačí hluboké dechové cvičení, jóga nebo prostý pobyt venku.

Zdroj: Health Line, Studie, Amen Clinics