Proč bychom vlastně na dentální hygienu měli pravidelně, alespoň dvakrát do roka, docházet? Hlavním důvodem je to, že většina zubařů nemá kapacitu na to, aby nám podrobně vysvětlovali, jak si správně čistit zuby (ano, většina z nás to opravdu i v dospělosti nedělá správně!) a také nemají čas na precizní odstranění zubního kamene.
Dvakrát za rok je akorát
„Na dentální hygienu se doporučuje chodit ideálně dvakrát ročně. Někdy ale mají pacienti na zubech tolik plaku, že musí chodit častěji, každé dva nebo tři měsíce. To je nezbytné zejména pro ty, jejichž tvorba kamenů skutečně překračuje normu, a proto se objevují záněty dásní a jejich krvácení. Říká se tomu gingivitida,“ upozorňuje zubní lékařka Anna Morozová. Dalším stádiem onemocnění dásní je parodont, při kterém může docházet nejen ke krvácení dásní, ale postupem času i k zánětu dalších tkání obklopujících zub, což může vést až k uvolnění zubů. Dentální hygienistka také zhodnotí stav chrupu a upozorní například na odhalené krčky nebo problémy s dásněmi.
Zubní kaz odhalí na začátku
Jestli máte ze zubařského křesla hrůzu, v případě dentální hygieny můžete být klidní. Nejedná se o žádné drastické metody, já sama si na takové ošetření, které trvá zhruba 45 minut, chodím odpočinout. A beru ho jako dobrou investici do sebe, protože taková forma prevence vám může ušetřit v budoucnosti spoustu peněz, ale i času, který byste museli trávit při odstraňování kazů v zubařském křesle.
V rámci dentální hygieny dokáže lékař posoudit míru znečištění zubů, k čemuž mu slouží intraorální kamera, která má až 10násobné zvětšení, a také indikátor plaku a kazu. „Já pracuji s přístrojem, který rozpozná nejen přítomnost kazu, ale i usazeniny a bakteriální povlak, který je vizuální nejen pro mě, ale i pro pacienta. V tomto případě lze pozorovat změnu světla, to znamená, že přítomnost bakteriální invaze na zubu vypadá jako červené světlo, nepřítomnost plaku je zelená,“ vysvětluje lékařka Morozová.
Ultrazvuk i pískování
Dentální hygiena se provádí pomocí tří hlavních přístrojů. „Nejprve se ultrazvukem odstraní zubní plak nad a pod dásní. Dále se pomocí pískovacího stroje odstraní pigmentace, takový postup se nazývá airflow neboli pískování. Třetím nástrojem se provede depurace, kdy se zuby třou do lesku speciální pastou, která obsahuje minerály, takže slouží i k remineralizaci zubů,“ popisuje zubařka Dr. Anna Morozová z pražské kliniky. Součástí ošetření je také instruktáž ke správnému používání pomůcek vhodných pro zuby. Dozvíte se, jakou velikost mezizubních kartáčků používat, jak pracovat se zubní nití nebo jakou pastu zvolit v případě, že máte citlivé zuby.
Víte, kolik přispívá vaše pojišťovna?
Dentální hygiena není zdarma jako třeba preventivní prohlídka u zubaře. Za ošetření zaplatíte zhruba 1500 až 2500 korun. Dobrá zpráva ale je, že většina zdravotních pojišťoven vám na tento zákrok jednou ročně přispěje. V první řadě je proto nutné, abyste si vybrali kliniku nebo ordinaci, která má uzavřenou smlouvu právě s vaší pojišťovnou. Některé soukromé kliniky s pojišťovnami nespolupracují a pacienti si tak musí plně hradit všechna ošetření. A kolik tedy pojišťovny klientům na dentální hygienu přispívají?
Tak například VZP v roce 2023 přispívá jednorázovou částkou 500 korun, a to všem od 1 roku věku. Těhotné ženy a maminky do 1 roku po porodu pak mají nárok na čerpání příspěvku ve výši až 3500 korun. Podmínkou ale je, že musíte doložit návštěvu svého ošetřujícího zubaře, který provedl preventivní prohlídku v posledních 24 měsících před datem podání žádosti o proplacení dentální hygieny. Ta se podává elektronicky prostřednictvím on-line formuláře nebo v aplikaci, případně osobně na pobočce. K žádosti přikládáte doklad o zaplacení.
OZP přispívá až 1000 korun dětem i dospělým, kteří mají Vitakartu. Na ošetření vystavuje kupon, který se dá použít jednorázově, bez ohledu na cenu ošetření.
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna přispívá pouze členům programu Bonus Plus, a to částkou 500 korun. Dalších 250 korun přispívá pro dospělé a děti od 3 let i na nákup přípravků ústní hygieny, jako jsou speciální kartáčky nebo zubní pasty.
Jako člen programu Zdraví máte nárok na příspěvek na dentální hygienu ve výši 500 korun také u Vojenské zdravotní pojišťovny.
Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR nabízí v rámci programu prevence zubních onemocnění příspěvek pro děti až 1500 korun a pro dospělé 500 korun na instruktáž dentální hygieny u hygienistky jednou ročně.
Většina pojišťoven má také zvýhodněné programy pro dárce krve, kterým přispívají obvykle částkou 1000 až 2000 korun jednou ročně.
Zdroje:
https://www.mkdent.cz/prispevky-na-dentalni-hygienu-v-roce-2023/