Ranní očista

Brzké ranní vstávání nepatří zrovna mezi oblíbené denní činnosti. Pokud ale vstáváme otráveni, tento pocit nás bude provázet už celý den. Během noci se v naší dutině ústní usadí spoustu látek, kterých bychom se ráno měli zbavit, abychom začali den s čistým štítem. Do ranní očisty patří mnohem víc než jen kartáček na zuby. Mezi ranní očistu zapojte nejen čištění zubů, ale také jazyka speciální škrabkou. O zuby a dásně pečujte také olejovou masáží. Jak ji praktikovat? Převalujte a kloktejte ideálně sezamový olej v ústech po dobu 10–15 minut. Zajistíte si tím lepší dech, zamezíte krvácení dásní a zbavíte se suchých rtů.

Studená sprcha

Snažte se každé ráno vstávat ve stejný čas. Skvělým ranním rituálem je studená sprcha. I když je pro vás možná v tuto chvíli představa ledové vody stékající na kůži nepříjemná, je to proces, který vám může přinést nemálo benefitů. Zkuste začít postupně, hned ráno vlezte na několik vteřin pod studenou sprchu, nemusí být přímo ledová. Postupně zůstávejte déle, klidně stačí 30–60 vteřin. Nejenže svým otužováním posílíte obranyschopnost, ale posílíte především mysl. Vlézt každý den dobrovolně pod studenou vodu je bezpochyby otázkou morálky. Největším benefitem tohoto rituálu je především pozitivní nálada a úsměv na rtech, který vám studená voda každé ráno vykouzlí na rtech, a to za to prostě stojí.

Kartáčování nasucho

Není nad to hýčkat sám sebe. V tuto chvíli je takový projev sebelásky téměř nezbytný. Zkuste například udělat masáž sami sobě. Kartáčování stimuluje lymfatický systém, zlepšuje prokrvení, snižuje projevy celulitidy, uvolňuje stres, zlepšuje trávení i činnost ledvin. Jak na to? Pomocí kartáče nebo masážní rukavice masírujte celé tělo dlouhými tahy směrem k srdci. Díky tomuto rituálu rozproudíte lymfatický systém a pomůžete tělu zbavit se odpadních látek.

Džala néti

Néti neboli nosní sprcha je jednou z nejlepších technik pro čištění nosních dutin. V nose se nám jednoduše zachytí prach a nečistoty, ale pokud si dokážeme osvojit pravidelné čištění nosu stejně jako například uší nebo zubů, zabráníme tomu, aby se nám tyto nečistoty dostaly dál do dýchacího systému. Nos je spojen s očima, ušima, a dokonce i s mozkem – a to je důvod, proč je čistění nosu tak důležité. Můžete se tak zbavit chronické rýmy, bolesti hlavy a váš zrak bude jasnější. Na tuto techniku se používá speciální nosní konvička a roztok, který se připraví z převařené vody a mořské soli.

Před spaním

Spousta lidí má v dnešní době problém s usínáním a spánkem. Večerní rituály, jako je sledování televize nebo práce na počítači, nám k dobrému spánku rozhodně nepřispívají. Všeobecně se doporučuje hodinu před spaním vypnout veškerá zařízení, která vyzařují modré světlo, tj. mobily, počítače, tablety a televize. V místnosti, kde spíte, by měla být zcela tma a teplota kolem 18 stupňů Celsia. Vaše myšlenky se před spaním zklidní, pokud si je zapíšete – mějte tedy u postele po ruce zápisník, kam si své myšlenky zapíšete, a ráno se k nim můžete zase vrátit.

Někdy není tak těžké se pro změnu svého dne rozhodnout, ale náročnější může být vydržet. Proto doporučuji vybrat nejdřív třeba pouze dvě činnosti, o kterých víte, že si jednoduše osvojíte a budete schopni opakovat opravdu každý den. Jakmile činnost zopakujete dvacetkrát až třicetkrát za sebou, už se z toho stává osvojený návyk, který si dokážete udržet. Pravidelné rituály posilují nejen tělo, ale především mysl. A nezapomeňte, že vy znáte své tělo lépe než kdokoli jiný – naslouchejte mu a nedělejte nic z výše zmiňovaného přespříliš.