Většina produktů udává datum, po které se obecně považují za nevhodné ke spotřebě. Znamená to však, že by je lidé měli vyhodit okamžitě, jakmile uplyne uvedené datum? Jak kdy a jak u čeho. A hlavně trvanlivost a datum spotřeby není to samé.

Prošlá minimální trvanlivost nemusí být problém

„Minimální trvanlivost znamená, že pokud potravina nemá porušený obal a na první pohled vypadá v pořádku, dá se jíst ještě i po uplynutí této doby,“ vysvětluje biochemička Karolína Fourová. Údaj se nachází většinou na suchých potravinách, ve kterých není voda a není se tam co kazit

Ačkoliv potraviny s prošlou dobou trvanlivosti nemusí být na nejvyšším stupni své lahodnosti, měly by být stále bezpečné ke konzumaci. Neexistuje žádné pevné pravidlo a je důležitější věnovat pozornost tomu, jak dlouhá doba od nákupu uplynula a zda bylo jídlo uchováváno v odpovídajících podmínkách.

Pokud je výrobek nevhodně zbarvený, abnormálně měkký, plesnivý nebo celkově vypadá podezřele, či dokonce zapáchá, je třeba jej okamžitě vyhodit, a to bez ohledu na to, jak pečlivě byl skladován. Uložení je pro zachování kvality a zvýšení trvanlivosti potravin klíčovou záležitostí. Potraviny podléhající zkáze by měly být uchovávány v chladničce nebo v mrazničce, uvádí web Vitalia.

Zdroj: Youtube

Jogurty není nutné vyhazovat

Oproti tomu datum spotřeby naleznete na čerstvých potravinách, jako je maso nebo mléčné výrobky. Označuje se s nějakou rezervou, takže jeden den po uplynutí doby spotřeby by třeba šunce ještě nic být nemělo, po týdnu byste si to ale s konzumací měli opravdu rozmyslet. Zejména pokud jde o jídlo pro malé děti nebo lidi se zdravotními problémy.

Co naopak hned do koše letět nemusí, jsou neotevřené mléčné výrobky, u kterých už prošlo datum spotřeby. Vyhazovat je možná považujete za obezřetné, ale ve skutečnosti je to zbytečné plýtvání.

„Ačkoli mají datum spotřeby, neznamená to, že by po jeho propadnutí byly závadné. Ono totiž udává, do jakého data se výrobce zavazuje, že tam podle zákona bude stanovený počet živých bakterií. Třeba u jogurtu je to 10 na 7, což je hrozně velké číslo“ vysvětluje Karolína Fourová.

Zdroj: Vitalia, Seznam zprávy