Blíží se Vánoce, a tak se musím zeptat, jak se na svátky připravujete, co se týče hodování? A dopřáváte si o svátcích bez výčitek?

Cukroví jsem letos upekla s předstihem, protože do Vánoc už na něj nebudu mít čas. Navíc jím obdarovávám příležitostně své známé. Kromě lineckého jsem dělala ještě povodnice a vanilkové rohlíčky. A samozřejmě jsem pak musela zpracovat ještě zbylé bílky, a tak vzniklo i pár plechů pusinek. O svátcích si samozřejmě i dopřávám, vždyť to k hodování patří. Rodina mě hned na počátku společného soužití poslala s kaprem k šípku, tak většinou chystám zvěřinu, nebo mořské ryby a plody. Prostě tradiční Vánoce by u nás pohledal.

Jak jste teď spokojená s váhou, musíte si ji hlídat a cvičit, nebo už to neřešíte?

Ono být štíhlá bez zapojení sportu a cvičení není bohužel úplně ideální. Já měla dvakrát během posledních 14 let silnou závislost na běhu. A držela jsem přerušovaný půst, ke kterému bych se po Vánocích ráda vrátila. S tím běháním v 61 letech už to trochu skřípe, tak jsem se vrhla na pilates. Chodím do Jičínské ulice v Praze na soukromé lekce a je to úplně super.

Procvičuji tam svaly, o kterých jsem ani nevěděla, že je mám. A má to ještě další plus – zlepší se držení těla a po ránu při vstávání z postele nevržu. Docházím 3krát týdně a když jsem mimo, tak praktikujeme cvičení přes iPad.

Jako operní pěvkyně jste hodně na očích – ať už na jevišti, nebo během společenských akcí – prozradíte nám, jak se udržujete v dobré kondici?

Prázdným společenským akcím se spíše vyhýbám. Ale je jasné, že na jevišti nebo koncertním pódiu prostě musím k něčemu vypadat. A to bez výše jmenované péče o tělo prostě není možné. Navíc samozřejmě péče o pleť, spánek, ovoce, zelenina… ale nesnáším omezování v podobě jakékoli diety. Přerušovaný půst, který držím od roku 2018, je dobrý v tom, že můžete jíst, co chcete, ale jen v určené době.

Kdy si dáváte poslední jídlo dne a dá se to pak vydržet, i když máte večerní vystoupení?

Můžete si víceméně sama určit, který systém vám nejlépe vyhovuje. Já začala s časovým úsekem šestnáct ku osmi. Čili 16 hodin jsem nic nejedla a 8 hodin jsem mohla jíst. Když si na to tělo zvyklo, tak jsem postupně prodlužovala hodiny půstu. Přes 18 ku 6 a 20 ku 4 jsem se dopracovala k systému 23 ku 1. Čili jedla jsem pouze hodinu denně. Vydržela jsem to skoro tři čtvrtě roku. A vypadala jsem skvěle. Do toho jsem ovšem ještě 10 kilometrů denně běhala. Blbé ale je, když pak přijedete na dovolenou, kde je plná penze a šampaňské vám nosí k bazénu. A já tak ráda žiju! To jsou pak úplně jiné priority, že? Jinak mému povolání půst nevadil, protože já, když si něco usmyslím, tak to prostě tak bude, i kdyby trakaře padaly!

Většinu roku trávíte v zahraničí – vypozorovala jste tam nějaké hubnoucí trendy, které do Česka zatím nepřišly? A zkoušíte ráda dietní tipy a doporučení odborníků na hubnutí a výživu?

Nejhorší jsou odborníci. Ti mě zřejmě úplně nesnášejí, protože je nepotřebuji. Já sama musím dojít k přesvědčení, že něco chci změnit a jak. S přerušovaným půstem jsem začala, když zde výživoví poradci systematicky tento životní styl zesměšňovali. No a najednou je to tak populární. A jak už jsem řekla – miluju život, ráda vařím a hlavně ráda jím. Říkám tomu kvalita života a je mi dost jedno, že se někomu nelíbí moje celulitida.

Advent je pro zpěváky náročné období, kdy jsou vytížení kvůli koncertování a různým vánočním setkáváním – jak jste na tom vy? Máte teď hodně napilno?

No samozřejmě. Kromě divadelních představení Mistrovské lekce autora Terrence McNallyho, kde hraji (ne zpívám – je to role čistě činoherní) slavnou divu Mariu Callas, a vtipné autorské hry Jana Jiráně s Bárou Hrzánovou Carmen y Carmen máme ještě společné koncerty s Musicou Bohemicou a Jaroslavem Krčkem pod názvem Exaltatio. S Jaroslavem Krčkem mě vánoční vystupování baví. Jeho úpravy, ať už starých renesančních, barokních, nebo i lidových písní jsou nádherně stylově čisté. Jeho temperament, moudrost, muzikalita a věčné mládí jsou zárukou kvality. Na něj se mohu spolehnout. Jinak je předvánoční období plné různých benefičních akcí, takže jsem vlastně každý den někde. Je to radost.

Natočila jste také vánoční album?

První CD Nativitas jsme natočili v roce 2018 a stalo se nejprodávanější nahrávkou celých deset týdnů před Vánocemi. Exaltatio oproti tomu spadlo do doby covidové, tak ho teď musíme konečně vytáhnout na světlo boží.

Zdroj:

magazín Kondice