Vidění se může zhoršit i vlivem problémů s krční páteří. Například doktorka Valešová potvrzuje, že příznakem je, když pacient někdy vidí ostře, jindy mírně rozmazaně. Problém bývá totiž následkem změn prokvení, což také může s páteří souviset.

Jak potvrzuje výzkum, krční páteř a zrak jsou dvě klíčové oblasti lidského těla, které mohou být navzájem propojeny. Pokud se krční páteř dostane do problémů, může to mít vliv na krevní oběh a nervový systém, což může vést ke zhoršení zraku.

Krční páteř se skládá z 7 obratlů a je zodpovědná za podporu hlavy, která váží asi 5-6 kg. Pokud máte špatnou držbu, trávíte příliš mnoho času před počítačem nebo mobilním telefonem nebo trpíte stresem, může to vést k napětí v krční páteři. Toto napětí může způsobit bolesti hlavy, migrény a špatné držení těla.

Kromě toho, když se krční páteř dostane do problémů, může to ovlivnit nervový systém, který má vliv na mnoho částí těla, včetně očí. Nervy v krční páteři jsou spojeny s nervy, které zásobují oči, a jakékoli napětí v této oblasti může mít vliv na krevní oběh a nervovou aktivitu v očích. To může vést ke zhoršení zraku, například k rozmazanému vidění, pocitu únavy očí nebo bolesti hlavy.

Zdroj: Youtube

Dávejte si pozor na nastavení těla

Co tedy můžete udělat, abyste zabránili problémům s krční páteří a zhoršení zraku?

Za prvé, dbejte na správnou držbu těla. Ujistěte se, že sedíte nebo stojíte s rovným zádí a držte hlavu narovnanou. Pokud trávíte příliš mnoho času u počítače, ujistěte se, že máte ergonomicky navrženou pracovní stanici, abyste minimalizovali napětí v krční páteři.

Za druhé, pravidelně cvičte protahovací cviky, které pomáhají uvolnit napětí v krční páteři. Vhodné jsou například zvedání a spouštění ramen, otáčení hlavy nebo naklánění hlavy na stranu.

Na zrak a na oči má velký vliv stav krční páteře. Platí i obrácený vztah. Pohyby a poloha očí ovlivňují krční páteř. Proto je dobré cviky na uvolnění krční páteře a na zlepšení zraku propojit, radí ve svém blogu terapeut Václav Vocásek.

Gymnastika očí pro lepší zrak

Pokud si chcete zachovat co nejdelší dobu dobrý zrak, je třeba pro to něco udělat. Kondici očí podpoříte zdravým jídlem, dostatečným spánkem i tím, že se nebudete zbytečně stresovat. Dalším důležitým krokem k dobrému zraku může být i oční gymnastika. Oční svaly totiž potřebují cvičení stejně jako všechny ostatní svaly v těle.

Jak popisuje inStory, následujícím způsobem si můžete procvičit oči. Při provádění očních cviků buďte uvolnění, nenásilní, ale snažte se oční pohyby provádět až do krajních poloh. Pokud je to možné, cvičte bez brýlí. Mezi cviky vždy oči na 5 až 10 vteřin zavřete a uvolněte.

1. Nejdříve 10x zamrkejte.
2. 10x se podívejte nahoru a dolů.
3. 10x se podívejte doprava a doleva.
4. 10x se podívejte do úhlopříčky zprava nahoře vlevo dolů.
5. 10x se podívejte do opačné úhlopříčky (zleva nahoře doprava dolů).
6. 10x zakružte očima doprava.
7. 10x zakružte očima doleva.
8. 10x zamrkejte.

Zdroj: inStory, blog, Výzkum, Zena aktualne