1. Často se necháváte zahltit stresem a úzkostí.

Pokud je váš život naplněn událostmi vyvolávajícími stres, které vás neustále zatěžují, může to z dlouhodobého hlediska ovlivnit vaše duševní zdraví a poškodit mozek. Studie ukazují, že stres může způsobit dlouhodobé změny ve vašem mozku, které vás činí náchylnými k různým duševním onemocněním, a to ovlivněním procesu známého jako oligodendrogeneze. Tento proces zahrnuje tvorbu oligodendrocytů, myelinizačních buněk nervového systému.

Zdroj: Youtube

2. Děláte stále to samé

Pokud jste zvyklí dělat každý den stejné úkoly po dlouhou dobu, je pravděpodobné, že si pomalu ničíte mozek. To neznamená, že pokud jste lékař nebo právník a téměř každý den děláte stejné úkoly, neprospíváte svému mozku. Být odborníkem na něco je v pořádku. Ale pokud nevybočíte z celkové životní rutiny, pak si do života přinášíte problémy. Výzkumy ukazují, že dělání nových věcí vytváří nové vzorce pro vaši nervovou činnost, díky čemuž je váš mozek bystrý a udržuje si optimální duševní zdraví.

Bylo zjištěno, že učení se novým dovednostem jako je například výtvarné umění, řízení motorky učení se novému jazyku nebo učení se jakýmkoli jiným dovednostem, řemeslům nebo činnostem, které jste nikdy předtím nedělali, skutečně přináší duševní hodnotu.

3. Málo pohybu

Všichni si můžeme přiznat, že ne vždy máme chuť jít do posilovny jít běhat, když je venku zima a sychravo. A pak se z jednoho dne stanou dva, pak tři a zanedlouho se ukáže, že jsme už měsíce nebo roky necvičili.

Dlouhodobý nedostatek pohybu způsobuje funkční a strukturální změny v mozku, což zvyšuje pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních problémů. Hodiny sezení bez následného pořádného cvičení mohou mít výrazný vliv na vaše zdraví a poškozovat mozek. Proto se vždy doporučuje vyhradit si několik minut ze dne na nějakou formu fyzického cvičení, které vám rozproudí krev.

4. Nedostatek socializace a spánku

Osamělost je spojena s depresí a vyšším rizikem Alzheimerovy choroby a může urychlit úbytek kognitivních funkcí. Studie zjistila, že méně společensky aktivní lidé ztrácejí více šedé hmoty mozkové, vnější vrstvy, která zpracovává informace.

Co se týká spánku, tak se naše kognitivnív schopnosti – například paměť, uvažování a řešení problémů se zhoršují, pokud spíme méně než sedm hodin denně. Nesoustřeďte se na to, abyste spali více. Lepším přístupem je dopřát si více času na spánek. Přinuťte se jít spát o hodinu dříve než obvykle. Pokud se probudíte, dopřejte své mysli ještě chvíli času na odpočinek. Zkuste si číst, ale vyhněte se sledování televize nebo notebooku, které mohou být stimulující.

5. Příliš mnoho kofeinu a sladkého

Kofein je dobrý pro udržení bdělosti, ale když si dáte více než 400 miligramů, což jsou odhadem asi 4 šálky, dostanete se do pozice, kdy s největší pravděpodobností budete bojovat s bolestmi hlavy, ospalostí a migrénami. V některých případech to může způsobit halucinace. Příliš velké množství kofeinu způsobuje poruchy spánky, úzkosti, a protože kofein zvyšuje produkci žaludeční kyseliny, což může vést k problémům s trávením nebo podráždění žaludku.

Co se týká sladkého jídla, tak konzumace potravin, které nemají žádnou nutriční hodnotu, působí proti vašemu tělu a mozku. Váš mozek potřebuje živiny, aby fungoval dobře, a pokud si zvyknete jíst potraviny s vysokým obsahem cukru, upíráte svému mozku příležitost dobře fungovat a dobře se vyvíjet, a tím způsobujete stav zvaný podvýživa.

Navíc bylo zjištěno, že mozky lidí, kteří jsou zvyklí přijímat nezdravé jídlo, mají oblasti spojené s pamětí a učením se, relativně menší než u lidí, kteří jedí zdravá jídla.

6. Gauč je váš druhý kamarád

Mozek je strukturován způsobem, který se zlepšuje pouze tehdy, když je uveden do činnosti. Představte si to jako sval. Cvičíte, abyste byli silní. Stejným způsobem byste měli trénovat svou mysl tím, že ji během dne zapojíte do řady úkolů, z nichž některé jsou poměrně náročné, abyste ji přiměli udělat něco navíc, což vede k lepšímu výkonu a zlepšeným mentálním schopnostem. Pokud zůstanete nečinní po dlouhou dobu, vystavíte svou mysl mentálnímu úpadku, což později ovlivní váš život a sníží vám mentální výkon.

Zdroj: Harvard Health, Lifehack

Studie1

Studie2

Studie3

Studie4

Studie5