Že nevíte? Nevadí. V dnešním článku si probereme jednotlivé termíny a vysvětlíme si rozdíly.
Cvičení vs. fyzická aktivita
Podle American College of Sports Medicine a National Library of Medicine jsou definice fyzické aktivity, cvičení a kardiovaskulárního cvičení následující:
Fyzická aktivita je jakýkoli pohyb vykonávaný svaly, což vyžaduje energii. Fyzická aktivita může zahrnovat domácí práce, chůzi po schodech, běžné úkony, procházky, zahradničení nebo jiné aktivity, které se provádějí během dne a zahrnují pohyb. Být fyzicky aktivní alespoň 150 minut týdně může vést ke snížení rizika onemocnění a zlepšení kvality života.
Cvičení je podle definice plánovaný, strukturovaný, opakující se a záměrný pohyb. Cvičení je také určeno ke zlepšení nebo udržení fyzické kondice. Intenzita, trvání a frekvence cvičení se obvykle používají k měření pokroku a zlepšení.
Kardiovaskulární cvičení je podle definice jakékoli cvičení, které vyzývá srdce a cévní systémy ke zvýšení schopnosti srdce pumpovat krev a distribuovat kyslík do tkání těla.
Najít můžete i definici fyzické zdatnosti:
Fyzická zdatnost je soubor vlastností, kterých mohou lidé dosáhnout. Mezi složky fyzické zdatnosti související se zdravím patří kardiorespirační vytrvalost, svalová vytrvalost, svalová síla, složení těla a flexibilita a lze je měřit v testu zdatnosti.
Všechny tři zmíněné termíny se vám na první pohled mohou jevit velmi podobně, ale rozdíly v nich jsou. Například životní styl, který zahrnuje fyzickou aktivitu, může řešit všechny složky fyzické zdatnosti, ale cvičební program vám může pomoct dosáhnout výhod souvisejících s výkonem. Pro jednotlivce se zájmem o udržení dobrého zdraví může být fyzická aktivita skvělým místem, kde začít. Chcete-li dosáhnout fitness nebo dalších cílů souvisejících se zdravím, budete muset do svého programu začlenit třeba strukturované cvičení s vyšší intenzitou.
Veškerá fyzická aktivita
Výzkum poskytuje významný důkaz, že veškerá fyzická aktivita pozitivně přispívá k celkovému zdraví a pohodě. Cvičení také napomáhá ke zlepšení fyzické kondice, která se skládá z pěti specifických složek:
- kardiorespirační zdatnost
- svalová kondice
- svalová vytrvalostní kondice
- flexibilita fitness
- složení těla
Zde jsou některé další výhody, které můžete získat jakoukoli pravidelnou fyzickou aktivitou:
- zvyšuje energetickou hladinu
- pomáhá zvládat stres a napětí
- podporuje pozitivní přístup a rozhled
- pomáhá s rychlejším usnutím a přispívá ke zdravému spánku
- zlepšuje sebevědomí
- snižuje krevní tlak
- zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu
- zlepšuje průtok krve
- udržuje tělesnou hmotnost pod kontrolou
- zabraňuje úbytku kostní hmoty
Zdravotní rizika sedavého života
V dnešní době se životy nás všech stávají stále více sedavými, a to díky používání motorizované dopravy a zvýšenému používání obrazovek nejen pro práci a vzdělávání, ale i pro rekreaci a odpočinek. Důkazy ukazují, že vyšší množství sedavého chování je spojeno s následujícími špatnými zdravotními následky:
U dětí a dospívajících:
- · zvýšená adipozita (přírůstek hmotnosti)
- · horší kardiometabolické zdraví, zdatnost, chování/prosociální chování
- · zkrácená doba spánku
U dospělých:
- · kardiovaskulární onemocnění a diabetes typu 2
Jak jednoduše zvýšit svou fyzickou aktivitu bez cvičení?
Snadný způsob, jak začít přetvářet svůj sedavý způsob života na aktivnější, je začít více se hýbat, stát a méně sedět.
Pokud v práci celý den sedíte, popřemýšlejte o vytváření příležitostí k procházkám například v době oběda, před prací či po ní. Zvažte také přidání volnočasových aktivit do svého týdenního rozvrhu, zejména těch, které mohou zahrnout celou vaši rodinu, jako jsou například vyjížďky na kole, túry a procházky po okolí. Pokud trávíte více času doma, můžete věnovat určitou část úklidu nebo zahradničení na zahrádce – ano, i to se totiž počítá do veškeré fyzické aktivity. Zkuste také do vašeho obývacího pokoje umístit nějaké jednoduché vybavení, jako je podložka na jógu, odporový míč nebo odporové gumy, aby byly snadno dostupné při sledování televize. Příležitostí k tomu, jak zvýšit vaši denní fyzickou aktivitu, je nespočet, ale musíte je zkrátka najít.
American Heart Association doporučuje každý týden alespoň 150 minut středně intenzivní aerobní aktivity. Můžete to však snížit na pouhých 30 minut denně 5 dní v týdnu. Nezapomeňte, že každá minuta mírné až intenzivní aktivity se započítává do vašeho cíle.
Zdroje: