Závažné onemocnění, jakým je cukrovka, okolo sebe vyvolává řadu otázek a vzbuzuje živou diskusi. Koluje o ní také řada mýtů. Dnes pro vás máme dávku zažitých a nesprávných představ, které se budeme snažit uvést na pravou míru. Jedině se správnými informacemi je možné zahájit úspěšnou prevenci této nemoci, popřípadě efektivní léčbu, která povede ke zkvalitnění života.
Cukrovka je nemoc důchodců
Diabetes 1. typu je nemocí, která se začíná projevovat již v dětství. Pokud jde o cukrovku 2. typu, dá se říci, že se v minulých letech projevovala především u lidí starších 60 let. Dnes, v době sedavého způsobu života, však už není výjimečné, že je diagnostikována teenagerům nebo dokonce i malým dětem.
Nejím sladké, cukrovku mít nemůžu
Cukrovka nemusí nutně souviset s přemírou sladkého a cukru v jídelníčku, píší Novinky. Souvisí ovšem s jídlem jako takovým. Pokud žijete nezdravě, konzumujete spoustu uzenin, majonézy, smaženého jídla, polotovarů a pohyb vám nic neříká, rozhodně můžete patřit do rizikové skupiny adeptů na diabetes 2. typu.
Bohužel ani v případě, kdy žije člověk zdravým životním stylem, není před diabetem chráněn. Cukrovka mu totiž může hrozit i v případě, že jí trpěli rodiče, prarodiče, nevyhýbá se ani těhotným ženám a objevuje se také po úrazech, operacích a podobně.
Dá se říci, že se nejčastěji objevuje v době, kdy lidé zažívají nějakou zátěž nebo prodělají zranění – třeba jen virové onemocnění.
Pokud máte nadváhu nebo jste obézní, zákonitě se u vás vyvine diabetes druhého typu
Zvýšená tělesná hmotnost je jen jedním z rizikových faktorů, které mohou vznik diabetu podpořit. Roli hrají i další skutečnosti, jako jsou například rodinná anamnéza či věk. Diabetes druhého typu tak může mít i ten, kdo má váhu v normě.
Rozdíl mezi cukrovkou 1. a 2. typu je v tom, že zatímco v prvním případě tělo produkuje nedostatek inzulínu, v druhém je to zase moc inzulínu, se kterým si tělo neumí poradit. Většina lidí se domnívá, že jakmile se jejich váha dostane nad hraniční mez a podle tabulek jim to ohlásí "obezita", ihned onemocní cukrovkou druhého typu. Ačkoliv nadváha je jednou z příčin diabetu, neznamená, že pokud máte normální váhu, jste z obliga!
Diabetici by měli jíst jen speciální dia potraviny.
Dia výrobky ve skutečnosti nenabízejí žádné výhody oproti klasickému jídlu, většina z nich i přes označení dia zvyšuje hladinu cukru v krvi, jsou zbytečně drahé a mnohdy i tučné. Jídelníček diabetiků by měl sestávat hlavně z celozrnných výrobků, kvalitních bílkovin, zeleniny a ovoce. Naopak by měl obsahovat co nejméně nasycených tuků, transmastných kyselin a soli, vysvětluje Dia Liga.
Lidé s diabetem by měli omezit fyzickou aktivitu
Fyzická námaha je naopak v léčbě cukrovky 2. typu zcela zásadní a pomáhá i lidem s cukrovkou 1. typu. Je to logické, fyzická aktivita zlepšuje schopnost svalů přijímat cukr za přispění inzulinu. U lidí s cukrovkou 2. typu je tato schopnost více či méně narušená (tzv. inzulinová rezistence), a proto jim pohyb přímo pomáhá. Lidé s cukrovkou 1. typu nemají vlastní inzulin a musí si ho aplikovat injekčně. Pravidelný pohyb to sice nezmění, ale na druhou stranu si mohou aplikovat menší dávky inzulinu.
Děti, které mají cukrovku, z ní mohou vyrůst.
Ne. Diabetes mellitus 1. typu je autoimunitní onemocnění, které je často problémem dětí a mladých lidí (ale nejen jich), je způsobeno poruchou beta buněk Langerhansových ostrůvků slinivky, které produkují inzulin. Bohužel, jejich poškození není možno vyléčit, takže jde o chorobu celoživotní.
Zdroj: Zdravý život s cukrovkou, Dia Liga, Novinky