Závažné onemocnění, jakým je cukrovka, okolo sebe vyvolává řadu otázek a vzbuzuje živou diskusi. Koluje o ní také řada mýtů. Dnes pro vás máme dávku zažitých a nesprávných představ, které se budeme snažit uvést na pravou míru. Jedině se správnými informacemi je možné zahájit úspěšnou prevenci této nemoci, popřípadě efektivní léčbu, která povede ke zkvalitnění života.

Zdroj: Youtube

Cukrovka je nemoc důchodců

Diabetes 1. typu je nemocí, která se začíná projevovat již v dětství. Pokud jde o cukrovku 2. typu, dá se říci, že se v minulých letech projevovala především u lidí starších 60 let. Dnes, v době sedavého způsobu života, však už není výjimečné, že je diagnostikována teenagerům nebo dokonce i malým dětem.

Nejím sladké, cukrovku mít nemůžu

Cukrovka nemusí nutně souviset s přemírou sladkého a cukru v jídelníčku, píší Novinky. Souvisí ovšem s jídlem jako takovým. Pokud žijete nezdravě, konzumujete spoustu uzenin, majonézy, smaženého jídla, polotovarů a pohyb vám nic neříká, rozhodně můžete patřit do rizikové skupiny adeptů na diabetes 2. typu.

Bohužel ani v případě, kdy žije člověk zdravým životním stylem, není před diabetem chráněn. Cukrovka mu totiž může hrozit i v případě, že jí trpěli rodiče, prarodiče, nevyhýbá se ani těhotným ženám a objevuje se také po úrazech, operacích a podobně.

Dá se říci, že se nejčastěji objevuje v době, kdy lidé zažívají nějakou zátěž nebo prodělají zranění – třeba jen virové onemocnění.

Pokud máte nadváhu nebo jste obézní, zákonitě se u vás vyvine diabetes druhého typu

Zvýšená tělesná hmotnost je jen jedním z rizikových faktorů, které mohou vznik diabetu podpořit. Roli hrají i další skutečnosti, jako jsou například rodinná anamnéza či věk. Diabetes druhého typu tak může mít i ten, kdo má váhu v normě.

Rozdíl mezi cukrovkou 1. a 2. typu je v tom, že zatímco v prvním případě tělo produkuje nedostatek inzulínu, v druhém je to zase moc inzulínu, se kterým si tělo neumí poradit. Většina lidí se domnívá, že jakmile se jejich váha dostane nad hraniční mez a podle tabulek jim to ohlásí "obezita", ihned onemocní cukrovkou druhého typu. Ačkoliv nadváha je jednou z příčin diabetu, neznamená, že pokud máte normální váhu, jste z obliga!

Diabetici by měli jíst jen speciální dia potraviny.

Dia výrobky ve skutečnosti nenabízejí žádné výhody oproti klasickému jídlu, většina z nich i přes označení dia zvyšuje hladinu cukru v krvi, jsou zbytečně drahé a mnohdy i tučné. Jídelníček diabetiků by měl sestávat hlavně z celozrnných výrobků, kvalitních bílkovin, zeleniny a ovoce. Naopak by měl obsahovat co nejméně nasycených tuků, transmastných kyselin a soli, vysvětluje Dia Liga.

Lidé s diabetem by měli omezit fyzickou aktivitu

Fyzická námaha je naopak v léčbě cukrovky 2. typu zcela zásadní a pomáhá i lidem s cukrovkou 1. typu. Je to logické, fyzická aktivita zlepšuje schopnost svalů přijímat cukr za přispění inzulinu. U lidí s cukrovkou 2. typu je tato schopnost více či méně narušená (tzv. inzulinová rezistence), a proto jim pohyb přímo pomáhá. Lidé s cukrovkou 1. typu nemají vlastní inzulin a musí si ho aplikovat injekčně. Pravidelný pohyb to sice nezmění, ale na druhou stranu si mohou aplikovat menší dávky inzulinu.

Děti, které mají cukrovku, z ní mohou vyrůst.

Ne. Diabetes mellitus 1. typu je autoimunitní onemocnění, které je často problémem dětí a mladých lidí (ale nejen jich), je způsobeno poruchou beta buněk Langerhansových ostrůvků slinivky, které produkují inzulin. Bohužel, jejich poškození není možno vyléčit, takže jde o chorobu celoživotní.

Zdroj: Zdravý život s cukrovkou, Dia Liga, Novinky