Cukrovka je chronickým onemocněním, které významně ovlivňuje to, jak naše tělo hospodaří s krevním cukrem, tedy glukózou. Ta je pro buňky jedním z nejdůležitějších zdrojů energie. Vstup glukózy do buněk řídí hormon inzulin. Jestliže nefunguje tak, jak má, neprobíhá správná přeměna cukrů v těle a dochází ke stavu zvanému hyperglykémie, tedy ke zvýšené hladině cukru v krvi. Ta poškozuje naše orgány, a je proto velmi nebezpečná.

Zdroj: Youtube

Vysokou hladinou cukru trpí cévy i oči

„Vysoká hladina cukru v krvi narušuje stěnu malých cév, čímž snižuje prokrvení orgánů. Poškodit může ale také velké cévy, protože přispívá k procesu zvanému ateroskleróza, který může vést až k uzavření tepen a vzniku infarktu nebo mrtvice. Neblahý vliv má také na oči, kde škodlivě působí na malé cévy v sítnici, což může vést až k slepotě,“ vysvětluje, proč je cukrovka problém, MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono.

Nezdravý životní styl vede k cukrovce

Diabetes vzniká nedostatečnou tvorbou inzulinu ve slinivce, kdy dochází ke sníženému přesunu cukru do buněk, které tak nemají dostatek energie. Zároveň se zvedá hladina cukru v krvi. Diabetes se obvykle projevuje nadměrnou žízní a močením, často i v noci. U diabetu se rozlišují dva základní typy. Diabetes 1. typu tvoří méně než 10 % z celkového počtu onemocnění a nejčastěji bývá zjištěna v dětském až pubertálním věku. Mnohem rozšířenější je diabetes 2. typu, který často vzniká na základě nezdravého životního stylu spojeného s nadváhou nebo obezitou a sedavým způsobem života. Objevuje se nejčastěji mezi 45. a 50. rokem věku.

„Projevuje se zvýšenou hladinou cukru v krvi. Onemocnění vede k akutním a chronickým komplikacím. K akutním projevům dochází bezprostředně při nadměrném zvýšení hladiny cukru v krvi, nebo naopak při nadměrném poklesu hladiny cukru. K významným chronickým komplikacím patří akutní infarkt myokardu, cévní mozkové příhody, ischemická choroba dolních končetin, postižení očí, ledvin a nervů,“ říká revizní lékařka Vojenské zdravotní pojišťovny MUDr. Kristina Slavíková.

Cukrovka může končit amputací

Cukrovka může také snížit schopnost ledvin správně filtrovat krev. Poškození nervů a vznik neuropatie se pak projevuje necitlivostí nebo bolestivostí rukou a nohou. To může být velmi nebezpečné v momentě, kdy člověk necítí menší zranění a včas ho neošetří. Z malého škrábance se tak může rozvinout něco mnohem vážnějšího, například bércový vřed, který může vést až k amputaci dolních končetin.

Hladinu cukru v krvi si nechte pravidelně měřit

Hladinu cukru v krvi zjišťuje praktický lékař během odběrů, které se provádí v rámci preventivní prohlídky jednou za dva roky. Doma nebo v lékárně je možné měřit pomocí glukometru. Jeho hodnoty však nejsou tak přesné jako při žilním odběru. Průběžné hodnoty pak nabízí 24hodinový monitor, který pomocí glukózového senzoru nepřetržitě monitoruje hladinu cukru v krvi a může tak poskytnout hodnoty glykémie v průběhu až několika dní. Zvýšená hodnota cukru v krvi se dá zjistit také z moči, například diagnostickým proužkem. Jde však pouze o orientační měření, jestliže je výsledek pozitivní, je nutné potvrdit jej i z krve.

Jaká je norma?

U zdravého člověka je množství cukru v krvi stálé a pohybuje se nalačno mezi 3,8–5,6 mmol/l. Hraniční hodnoty glykémie se pohybují v rozmezí 5,6–6,9 mmol/l. Diabetes je pak diagnostikován při hodnotách převyšujících 7 mmol/l nalačno. V mnoha případech se osoba s diabetem dlouho nepotýká s žádnými potížemi, přítomnost cukru je tak odhalena náhodně lékařem na základě laboratorního vyšetření hladiny krevního cukru.

Nejjednodušším způsobem, jak si udržet hladinu cukru v normě, je omezení sacharidů ve stravě. „Nadměrný příjem jednoduchých sacharidů zvyšuje hladinu cukru v krvi a člověk je také rychle stráví. Jejich nadměrný příjem může vést k náhlým výkyvům hladiny cukru v krvi, což má za následek rychlý nárůst energie, ale i následný rychlý pokles. Hlad se tak dostaví velice rychle,“ vysvětluje Martina Weisserová, hlavní výživová poradkyně KetoDiet. Snažte se proto omezit jejich konzumaci a dávejte přednost komplexním sacharidům, které se nacházejí například v obilovinách či luštěninách nebo hnědé rýži – jsou tráveny pomaleji a poskytují dlouhodobější energii stejně jako delší pocit sytosti. Pozor si dejte také na větší množství mléka kvůli obsahu laktózy. Tyto cukry se rychle vstřebávají a mohou proto hladinu cukru v krvi rozkolísat. Nezanedbávejte pitný režim a omezte vysoce průmyslově zpracované potraviny.

Tohle jsou varovné signály zvýšené hladiny krevního cukru:

Časté močení

Glukóza se z krve vylučuje do moči a s sebou táhne i vodu. Normálně za den vymočíme okolo 2 litrů, záleží na celkovém příjmu tekutin, pocení a podobně. Pokud močíte často a více než obvykle, jde o varovné znamení.

Pocit neustálé žízně

Žízeň vzniká po slaném jídle, při sportu, ale i kvůli odchodu vody močí při hyperglykémii. Když máte často žízeň, pijte, ale pokud váš denní příjem a výdej vody překročí 3,5 litru, je to signál, že něco není v pořádku.

Náhlý úbytek na váze

Při normálním příjmu potravy glukóza, náš hlavní zdroj energie, zůstává v krvi a pak rovnou odchází močí, aniž by byla zpracována buňkami a přeměněna na energii pro organismus. Hyperglykémie má za následek skutečnost, že si tělo již nedokáže poradit s cukrem v krvi.

Chronická únava

Vzniká kvůli nedostatku energie, obdobně jako úbytek na váze.

Špatné hojení ran a infekcí

Říznutí či boláky, kterých byste se normálně zbavili během pár dní, se mohou hojit týdny, protože energie chybí i imunitním buňkám. Každý den si prohlížejte svou kůži, obzvláště na nohou, a snažte se minimalizovat riziko vzniku drobných poranění.

Problémy se zrakem

Například rozmazané vidění či skvrnky v zorném poli vznikají kvůli působení glukózy na oční čočku.Stejně tak je častí i malátnost.

Dech zapáchající po acetonu

Jde o náhlou poruchu metabolismu, při které organismus není schopen správně zpracovávat metabolické produkty vzniklé štěpením tuků. V těle se hromadí ketolátky, které vedou k překyselení organismu – takzvané ketoacidóze.

Pozor, déle trvající hyperglykémie může vyústit ve vaginální infekce a infekce kůže, zhoršení vidění, problémy s erekcí, zažívací potíže, jako je zácpa nebo průjem, poškození sítnice, krevních cév nebo ledvin. Proto při varovných příznacích neotálejte a navštivte svého lékaře.

Zdroje:

MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono

MUDr. Kristina Slavíková, revizní lékařka Vojenské zdravotní pojišťovny

Martina Weisserová, výživová poradkyně

https://www.denik-diabetika.cz/novinky/kolisani-glykemie-varovne-signaly-ktere-neni-radno-prehlizet-10842

https://www.ordinace.cz/clanek/hyperglykemie/