Co je to cukr?
Cukr samozřejmě není pouze bílý prášek, který přidáváme do kávy nebo čaje. Je to souhrnné označení pro skupinu sladkých monosacharidů a disacharidů, jako je glukóza, fruktóza, sacharóza a další. V potravinářství má cukr mnohem širší využití než jen jako sladidlo – ovlivňuje texturu, barvu a dokonce i trvanlivost potravin.
Co dělá cukr v těle?
Cukr je zdrojem energie pro naše tělo i pro náš mozek. Má také důležitý vliv na náš metabolismus a ovlivňuje hormony spojené s pocitem hladu a sytosti. Znamená to, že naše tělo cukr ke správnému fungování potřebuje, ovšem jeho přebytek může samozřejmě tělu ublížit. Nadměrná konzumace cukru může zvyšovat riziko vzniku obezity nebo diabetu 2. typu. Co se ale o cukru říká a není to tak úplně pravda?
Mýtus 1: Cukr je návykový
Někteří odborníci se domnívají, že cukr je návyková látka. Například autoři kontroverzního přehledu z roku 2017 píší: "Údaje získané na zvířatech ukázaly, že konzumace přidaných cukrů se významně překrývá s účinky podobnými drogám"
Tato studie ovšem byla testována na zvířatech a u lidí spojitost se závislostí na cukru potvrzena nebyla. "Ačkoli se u některých lidí jistě vyskytuje chování podobné závislosti na cukru a jiných potravinách, je přítomno pouze u menšiny obézních jedinců. Měli bychom si však uvědomit, že cukr může být vedle svého potenciálu podobného závislosti hnacím motorem nadměrné konzumace potravin," vysvětluje Dr. Dominic M. Dwyer, z univerzity Cardiff. V současné době neexistují vědecké důkazy o tom, že by cukr byl návykový. Ví se pouze to, že může mít psychologické účinky, vyvolávající potěšení, a ty jsou téměř jistě způsobeny pomocí mozkových systémů odměny.
Mýtus 2: Cukr způsobuje dětem hyperaktivitu
Mezi rodiči se hojně šíří názor, že sladkosti dětem způsobují, že jsou pak hyperaktivní. Takovéto spojení ovšem bylo vědci opakovaně vyvráceno. To ovšem samozřejmě neznamená, že by byl přebytek cukru pro děti zdravý.
Mýtus 3: Cukr způsobuje cukrovku
Diabetes je komplexní onemocnění s mnoha příčinami. Přestože nadměrný příjem cukru může přispět k obezitě, která je rizikovým faktorem pro vznik diabetu 2. typu, cukr sám o sobě není přímou příčinou tohoto onemocnění.
Mýtus 4: Cukr kazí zuby
Cukr skutečně přispívá k tvorbě zubního kazu, ale není to jediný faktor. Kaz se tvoří, když kyseliny produkované bakteriemi v ústech rozkládají cukr. Správnou prevencí vzniku kazů tedy není jen omezit sladké, ale hlavně pečlivá hygiena a zubní péče.
Mýtus 5: Cukr způsobuje rakovinu
Existují obavy, že nadměrný příjem cukru může přispívat k některým druhům rakoviny, hlavně díky spojení s obezitou a vysokou hladinou glukózy v krvi. Nicméně přímý vztah mezi cukrem a rakovinou není jednoznačně prokázán. Podle charitativní organizace Cancer Research UK ,,neexistují žádné důkazy o tom, že by dodržování diety bez cukru snižovalo riziko onemocnění rakovinou nebo zvyšovalo šance na přežití, pokud je vám rakovina diagnostikována,"
Mýtus 6: Cukr způsobuje nadváhu a obezitu
Nadměrný příjem cukru může přispívat k nadváze a obezitě, ale znovu to není jediný viník. Obezita je složitý stav, který je způsobený mnoha faktory, jako je energetický příjem, genetika, životní styl i psychika. Cukr může být součástí problému, ale není to jediný faktor, který by obezitu a nadváhu způsobovat.
Zdroje:
https://bjsm.bmj.com/content/52/14/910
https://www.medicalnewstoday.com/articles/medical-myths-all-about-sugar