Jak uvádí web rehabilitace.info, zelená cuketa patří mezi nejzdravější druhy zeleniny vůbec. Proč? Obsahuje velké množství provitaminu A, který proniká hluboko do těla, až k jádrům buněk, čímž pozitivně působí na imunitu a dodává energii. Dále je nabitá karoteny, důležitými pro správnou funkci zraku, minerály, jako je hořčík nebo železo, nebo vitamíny B a C.
Podle webu medicinenet.com může chránit zdraví srdce a cév, protože pomáhá snižovat hladinu vysokého cholesterolu. Díky vláknině posiluje zdraví střev, pomáhá proti zácpě a podporuje trávení. Cuketa obsahuje také aminokyseliny, vápník, fosfor a vitamín K, což jsou látky potřebné pro zdravé kosti a svaly.
Na dietu ideální
Více než z 90 % ale tvoří tuhle zeleninu voda – proto se cuketou můžete ládovat od rána do večera a nepřiberete ani deko. Navíc se hodí i pro detoxikaci těla – odkyseluje organismus, má protizánětlivé účinky, působí na pohyblivost střev, odvodňuje. Teď v létě je jí navíc všude dost a seženete ji doslova za pár kaček. A svůj podíl má i na kráse – díky velkému obsahu vody hydratuje pokožku a vyhlazuje vrásky. Antioxidanty zase chrání buňky a kůži před volnými radikály, které kromě řady nemocí mohou způsobovat i předčasné stárnutí. Ještě váháte?
Cuketa 100 x jinak
Já osobně se každé léto těším na cuketové hody. Můj soused pěstuje tuhle zeleninu ve velkém, a tak mě každý týden zásobuje pořádnými kousky z vlastní sklizně. Cuketu se snažím protlačit téměř do každého jídla – díky svojí neutrální chuti se hodí k přípravě všech možných (i nemožných) pokrmů. Tak třeba skvěle chutná s těstovinami, ve formě placiček, bramboráků a karbanátků, když ji obalíte a osmažíte, máte rázem levné vegetariánské řízky. Nakrájená na tenká kolečka a upečená v troubě vám zase poslouží jako zdravější varianta chipsů na zobání. Zapéct ji můžete s bramborami a sýrem, to je chuťovka. Nebo ji zkuste nastrouhat a přidat do těsta ke koláčům a bábovkám – budou pak krásně vláčné a nadýchané.
Nejdietnější příprava cukety spočívá v krátkém podušení na pánvi. V této verzi obsahuje asi 20 kalorií na 100 gramů, což je vážně paráda.
Pizza jen ze tří surovin
Velkou milovnicí cukety je i účastnice pořadu MasterChef a zapálená kuchařka Viktorie Hrazdílková alias Viki. Ta před pár dny na svém Instagramu sdílela video, které okamžitě sklidilo úspěch. Viki v něm ukazuje, jak si připravuje domácí pizzu z cukety, která se obejde bez mouky, a je tak nejen dietní, ale vhodná i pro celiaky. Stačí vám k ní navíc jen pár ingrediencí, které většinou máme doma. Na cuketovou pizzu budete potřebovat středně velkou omytou cuketu, dvě vajíčka, sůl a jedno balení mozzarelly v lehké nebo klasické verzi. Na obložení si pak připravte všechno, co máte rádi. Třeba rajčata, kukuřici, sušený česnek, bazalku, olivy, šunku, chorizo, žampiony nebo sýr.
Kouzlo tohoto jednoduchého receptu, který bodne, třeba když se staví nečekaná návštěva, spočívá v tom, že cuketu nastrouháte, prosolíte a vymačkáte z ní přebytečnou vodu. Já to dělám tak, že si vezmu čistou bavlněnou plenu, do ní cuketu přendám a pak mačkám a mačkám, dokud všechna voda neodteče do dřezu a v pleně mi zbude jen „suchá“ cuketa.
Mozzarellu také nastrouhejte a společně s vejci přidejte k cuketě. Směs dobře promíchejte a vytvořte těsto, které na pečicím papíře rozprostřete do tvaru pizzy (kulatý tvar). Pečte v předehřáté troubě po dobu 15 minut. Na upečenou pizzu rozetřete rajčatové sugo nebo kečup (super rychlá varianta) a obložte vším, co máte rádi. Pak ještě na 10 minut dopečte. Uvidíte, že po takové pizze se jenom zapráší!
Zdroje:
https://www.instagram.com/p/CurritNuJx7/
https://www.rehabilitace.info/zdravotni/cuketa-a-zdravi-jeden-z-nejzdravejsich-druhu-zeleniny/
https://www.medicinenet.com/14_health_and_nutrition_benefits_of_zucchini/article.htm