Zdroj: Youtube

Záškuby očních víček (myokymie) postihují pouze oční víčka. Tento typ záškubu nebo křeče je velmi častý a někdy ho zažije téměř každý. Může se týkat buď horního, nebo dolního víčka, ale obvykle postihuje vždy jen jedno oko. Záškuby mohou být od sotva znatelných až po obtěžující, popisuje příznaky server Mayoclinic. Většina běžných záškubů očních víček je neškodná, mírná a neovlivňuje vaše vidění. Existují však některé neurologické problémy, které mohou způsobit stažení svalů víček, jako je blefarospasmus a hemifaciální spasmus. Tyto méně časté stavy obecně způsobují, že se víčka zavírají více a na delší dobu, což omezuje nebo zcela blokuje vidění. Postiženy mohou být i další svaly v obličeji.

Záškuby v očích jsou spojené se stresem a únavou

Pro většinu z nás je běžný záškub očních víček krátkodobou a drobnou nepříjemností. Pokud však trvá déle nebo se objevuje častěji než obvykle, můžete podniknout některé kroky, aby to zmizelo. Americká oftalmologická společnost radí následující:

Záškuby očních víček se často objevují u lidí, kteří jsou příliš unavení. Dopřejte si odpočinek a kvalitní spánek. Autorka článku s tím má zkušenost a opravdu záškuby se objevují, pokud je člověk vyčerpaný po psychické a fyzické stránce. Tělo vám tak říká „stop“, je nutné si odpočinout.

Příčinou záškubů je stres. Pokud ho ze svého života nemůžete odstranit, například těžko přestanete chodit do práce, zkuste si najít něco, co vám ho vyváží. Činnosti, které uklidňují, jako je jóga, meditace, vědomé dýchání nebo jen odpočinek s knihou.

Omezte přísun kofeinu. Tento stimulant může také vést ke křečích v očních víčkách. Nemusíte se zbavit životabudiče na dobro a přijít o jednu z radostí v životě, ale dvě kávy denně by měly být maximum. A pozor, kofein obsahují i některé sladké limonády, o energetických nápojích nemluvě.

Příčinou může být i cizí tělísko v oku či pod víčkem, nebo některá z komplikací, které mohou oči postihnout. Nejčastěji to jsou syndrom suchého oka, zánět víčka, spojivky nebo rohovky. Pokud je nález v pořádku, doporučuje se kromě výše zmíněných věcí i užívání vitaminu B a hořčíku.

Kdy je čas jít k lékaři?

Pokud škubání neustává, pravděpodobně se nevyhnete návštěvě odborníka. Záškuby by měly trvat jen několik týdnů a přetrvávající tik může vést k úzkosti, čímž se jedinec dostává do začarovaného kruhu a brání dalším stresem nepříjemnému tiku v ústupu. „Trvá-li stav delší dobu, může neurolog zvážit i injekce botulotoxinu do víčka,“ doktorka Věra Burešová serveru Prozeny. Čas na injekci ale nastává až poté, co lékař vyloučí něco vážnějšího. U menšího množství případů totiž může cukání signalizovat roztroušenou sklerózu či Tourreteův syndrom.

Zdroj:Prozeny, AAO, Mayoclinic