Co je to Crohnova choroba

Crohnova nemoc je zánět, který se nejčastěji objevuje v konečné části tenkého střeva. Postihuje převážně osoby ve věku 15-30 let a momentálně ještě neexistuje lék, který by byl schopen nemoc vyléčit. Zatím se dají léčit pouze příznaky. Součástí léčby je také speciální dieta.

Zdroj: Youtube

Příznaky

Příznaky tohoto neinfekčního onemocnění jsou velmi zrádné, protože někdy zdánlivě s nemocí vůbec nesouvisí. Nejběžnější a nejčastější příznaky spojené s Crohnovou chorobou jsou silné bolesti břicha, krvácivá stolice nebo chronický průjem. Mezi méně průhledné příznaky Crohna ovšem může patřit například osteoporóza, ztráta váhy, porucha růstu nebo časté horečky. Dále se mohou vytvářet na konečníku kožní výrůstky.

Diagnostika

Diagnostika Crohnovi nemoci je poměrně zdlouhavá a náročná a musíte při ní podstoupit několik různých testů. Odebírá se krev a testuje se stolice, endoskopicky se zkoumá horní část trávicího traktu a pacienti také podstupují kolonoskopii.

Léčebné metody

Nejčastěji se k léčbě příznaků používají kortikoidy, které tlumí záněty. Další léčebnou metodou je takzvaná imunosupresiva, která tlumí nepřiměřenou imunitní odpověď organismu na zánět. Při závažnějších obtížích bývá nutný chirurgický zákrok, při kterém se poškozená část střeva odstraní.

Dieta pro pacienty s Crohnovou nemocí

Základem stravy pro pacienty s Crohnovou chorobou je jídlo, které je pro nás co nejlépe stravitelné. Doporučuje se lehce stravitelná zelenina, jako je třeba dýně a různé ovoce a ovocné přesnídávky. Obecně se doporučuje omezit příjem vlákniny a naopak kontrolovat dostatečný příjem omega-3-mastných kyselin. Jako u většiny nemocí se doporučuje výrazně omezit nebo úplně vyloučit alkohol a vysoce průmyslově zpracované potraviny. Pacienti by se měli vyhnout příliš tučným a příliš sladkým jídlům, neudělá jim dobře ani hodně pálivé a kořeněné jídlo. Omezit by se měla i laktóza. Dále také platí, že pokud pacientovi s Crohnovým onemocněním vyloženě nedělá dobře některá z doporučených surovin, měl by se jim vyhnout.

Zdroje: