Uběhly téměř tři roky od propuknutí koronavirové pandemie. Když se zpětně ohlédneme, prošli jsme si těžkými časy. Zažili jsme tisíce mrtvých, nemocnice přetékající k prasknutí, vyčerpaný zdravotní personál, karanténu, denní testování, zákazy, příkazy, omezování, absurdní i smysluplná opatření. Stalo se něco, na co jsme v moderním světě nebyli připraveni. Ale máme tak trochu pocit, že jsme na to vše zase hodně rychle zapomněli.

Omikron je nechtěný držák

Variantu omikron poprvé identifikovali jihoafričtí vědci v listopadu 2021. Oproti těm předchozím, jakými jsou alfa, beta, gama či delta, ve většině případů neproniká do plic, ale drží se v horních cestách dýchacích, nakažení produkují velké množství viru, což vede k vyšší infekčnosti, a tedy jeho rychlejšímu šíření. Dokáže dokonce obejít již získanou imunitu po prodělání covidu-19. Na druhou stranu je pravda, že mívá méně závažný průběh.

Další jeho „jedinečnou“ vlastností je výdrž, s jakou setrvá na předmětech, kterých se nakažená osoba dotkne. Z infikovaného křesla se můžete nakazit i po více než týdnu! „Na plastovém povrchu byly průměrné doby přežití původního kmene a variant alfa, beta, gama a delta 56 hodin, 191,3 hodin, 156,6 hodin, 59,3 hodin a 114 hodin,” uvádějí vědci z Kyoto Prefectural University of Medicine. Omikron dle nich dokázal přežít 193,5 hodiny. Tedy více než osm dní. Od svého vzniku tak překonal všechny předchozí verze a stal se zárodkem pro mnoho nakažlivějších subvariant.

Proč a jak vznikají stále nové varianty

Každý virus mutuje, výjimku netvoří ani koronavirus. Jak se tak usazuje a množí v lidských buňkách, dochází během tohoto procesu k náhodným chybám. Nově vzniklé mutace pak disponují každá trochu jinými vlastnostmi, různou nakažlivostí, odolností, průběhem onemocnění, závažností.

Omikron je pořád v čele

Ze všech doposud známých mutací omikron stále vede a svět se má aktuálně na pozoru před jeho novými odnožemi, které opět zvedají čísla nakažených po celém světě. Odborníci varují, že poslední objevená mutace covidu nazvaná Kraken, označená jako XBB.1.5, mimochodem další odnož dominantní varianty omikron, by mohla do Evropy zavítat už během následujících týdnů.

Příznaky onemocnění mutací kraken by měly být obdobné jako v případě omikronu. Jedná se o známky nachlazení – silná únava, bolest těla, kašel, rýma, škrábání v krku, bolest hlavy. Naopak obvykle chybí ztráta činu a chuti, jak jsme byli u jiných variant zvyklí.

Aktuální karanténní opatření v ČR

Podle covid portálu teď nemusíte absolvovat karanténu ani test, přestože jste byli v blízkém kontaktu s nakaženou osobou, ale prevence a obezřetnost je na místě. Proto sledujte následující dny pečlivě svůj zdravotní stav, do veřejné dopravy si neváhejte vzít alespoň roušku, na nikoho neprskejte a pokračujte v důkladném mytí a dezinfekci rukou. Buďte rozumní, nezapomínejte, že nebezpečí tu stále je. Nikdo už nechceme, aby se historie z počátku pandemie opakovala.

Zdroj:

  • https://www.denik.cz/zdravi/koronavirus-dezinfekce-omikron-20220203.html
  • https://www.benu.cz/omikron-priznaky-reinfekce-a-ockovani-u-novych-variant-covidu-19
  • https://www.denik.cz/zdravi/covid-omikron-mutace-xbb-1-5-kraken-priznaky-rizika.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
  • https://www.lekarna.cz/clanek/omikron-rozdily-priznaky-a-lecba/