Koronavirus nám znepříjemňuje život už od roku 2019 a vrací se v pravidelných vlnách. Aktuálně je covid-19 zpět ve velké síle. Loni bylo podle dat Ministerstva zdravotnictví v prvních deseti prosincových dnech nakažených 8 100, letos téměř 13 500 a očekává se, že případů bude nadále přibývat. Příznaky covidu-19 se v mnohém podobají běžné chřipkové infekci, a tak je celkem obtížné odhalit, zda se u nás zabydlel, nebo ne.

Otestujte se

Jestliže se už několik dní necítíte ve své kůži a máte podezření na covid, je vhodné, abyste si udělali minimálně domácí antigenní test, který koupíte za pár korun v lékárně i v e-shopech – tyto testy jsou ale pouze orientační. Nebo se můžete objednat na odběrové místo, kde se testuje metodou PCR, která je spolehlivější. Za provedení diagnostického testu na základě žádanky od lékaře nic neplatíte a výsledek bývá vyhotovený do 48 hodin od příjmu vzorku laboratoří. Pokud vám test vyjde pozitivně, je potřeba, abyste dodržovali izolaci proti šíření nákazy (onemocnění je vysoce infekční) a konzultovali svůj stav s praktickým lékařem, který vám může poslat e-neschopenku. V případě, že pociťujete příznaky respiračního onemocnění, můžete se také ozvat svému praktikovi, který zhodnotí váš zdravotní stav a případně vám provede test přímo v ordinaci. Přibližně 20 % nakažených koronavirem na sobě nepociťuje žádné příznaky, přesto mohou být tito lidé infekční a šířit nákazu do okolí. Covid má několik variant, v současnosti se objevuje hlavně mutace omikron. Omikron většinou napadá mnohem více horní cesty dýchací a nejčastěji se projevuje suchým, dráždivým kašlem, bolestí hlavy a extrémní únavou. Nakažený může pociťovat problémy s dýcháním, přetrvávající tlak na hrudi, nemá chuť k jídlu a je celkově slabý.

Jaké jsou nejběžnější příznaky covidu?

Teplota 37,3 °C a více.


Kašel.


Únava.


Obtíže s dýcháním.


Bolesti v krku, hlavy, zad, svalů nebo kloubů.


Ztráta chuti nebo čichu.


Různé typy kožní vyrážky – včetně barevných změn na prstech rukou nebo nohou („covidové prsty“).


Průjem.


Nevolnost nebo zvracení.


Zánět spojivek.


Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se většina pacientů s covidem-19 vyléčí poměrně snadno bez nutnosti hospitalizace. Nutné je dodržovat izolaci, nasadit si ulevující léky, mít klid na lůžku a dostatečný přísun tekutin.


Jak si ulevit od covidu?

Na covid se nepodávají antibiotika, ta jsou totiž u virových onemocnění neúčinná. Při léčbě virového onemocnění je v první řadě vhodné zaměřit se celkově na podporu imunity a jednotlivé symptomy tlumit pomocí léků. Onemocnění covid-19 nejčastěji provází suchý kašel. Nemocný nemá žádné hleny a kašel ho vysiluje, může zhoršovat usínání nebo naopak probouzet brzy ráno. V tomto případě je vhodné kašel tlumit pomocí léků na suchý kašel, abyste se v noci mohli vyspat, lékař vám může předepsat například kodein. Jestli vás kašel dráždí kvůli vyschlému hrdlu, pomohou vám také lišejníkové, šalvějové nebo eukalyptové pastilky – ty pomohou i proti škrábání v krku.


Pomozte oslabené imunitě

Na imunitu si nasaďte extrakt z echinacey, zvyšte příjem vitamínu C, vhodným doplňkem jsou také beta glukany a dobře vám udělá i horký vývar a dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, kde najdete všechny potřebné živiny. Hodně pijte, ideálně bylinkový čaj s medem a citronem nebo minerální vody, díky kterým nahradíte i minerály, o které při pocení organismus přichází. A hlavně zůstaňte v teple a poťte se. Vše ostatní počká.


Jak je to se srážením teploty?

Horečka u onemocnění covid-19 může přetrvávat velmi dlouhou dobu, často 7–10 dní. Zvýšená tělesná teplota pomáhá organismu při boji s infekcí. Proto pokud je teplota pouze zvýšená nad 37 °C, není vhodné podle lékařů podávat léky na teplotu. Až ve chvíli, kdy teplota stoupne ke 38 °C, ji začněte srážet, a to pomocí léků s obsahem paracetamolu nebo s účinnou látkou ibuprofen. Paracetamol je dostupný také jako sirup nebo ve formě čípků, což je vhodnější pro malé děti. Obě účinné látky fungují dobře také proti bolesti. Nikdy ale nepřekračujte doporučené denní dávky! Zjistíte je z příbalového letáku, a pokud si nejste jistí, poraďte se s lékárníkem nebo lékařem. To platí zejména v případě, že máte nějaké chronické onemocnění – například ledvin. Protože u předávkování paracetamolem hrozí otrava a těžké poškození jater.

Zdroje:

https://www.lidovky.cz/domov/covid-koronavirus-nemoc-infekce-daniel-drazan.A230914_165716_ln_domov_hud

https://www.mzcr.cz/category/covid-19/onemocneni-covid-19/

https://www.nzip.cz/clanek/1173-domaci-lecba-covid-19-jak-se-doma-lecit