Luštěniny jsou od nepaměti považovány za základní složku zdravé stravy. Zejména čočka a hrách se těší velké oblibě díky své výživové hodnotě a flexibilitě v tom, jak je můžeme použít. Ať už je připravujete jako hlavní pokrm, přílohu, nebo součást polévky či salátu, vždy přinášejí bohatou chuť, a hlavně nutričně důležité látky.

Zdroj: Youtube

Výživové hodnoty

Luštěniny obecně jsou vynikajícím zdrojem rostlinných bílkovin. Hrách je bohatý na vitamin A a vitaminy skupiny B. V čočce zase naleznete železo a kyselinu listovou a hrách i čočka mají jen velmi málo tuků. Vysoký obsah vlákniny v luštěninách podporuje metabolismus a pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi.

Co z nich uvařit?

  • Čočková polévka

Pro někoho noční můra ze školní jídelny, pro někoho lahůdka. Klasická čočková polévka je výživná, sytá a ohřeje nás v chladných dnech. Pokud chcete čočkovou polévku trochu ozvláštnit, můžete do ní přidat kokosové mléko a indické koření. Dostane trochu exotičtější nádech a o to více vás zahřeje.

  • Hrachová kaše

Další jídlo, které někteří milují a někteří nenávidí. Pokud vám hrachová kaše chutná, rozhodně ji ale zařaďte do svého jídelníčku, je totiž neuvěřitelně výživná.

  • Salát z čočky a hrachu

Pokud jste fanoušky salátů, určitě do nich někdy zkuste přidat trochu uvařené čočky nebo hrachu. Doplní totiž salát o mnoho zdraví prospěšných látek a najíte se mnohem lépe.

Zdravotní benefity

Díky svému obsahu vlákniny a fytosterolů mohou luštěniny pomoci snížit hladinu cholesterolu a podporovat zdraví srdce. Komplexní sacharidy v čočce a hrachu poskytují zase to, že se energie uvolňuje postupně, což vám pomůže zůstat aktivní a koncentrovaní během dne.

Čočka a hrách jsou skvělé nejen na podzim ale po celý rok. Receptů, které z čočky a hrachu připravíte, najdete nespočet a můžete si zkusit i zaimprovizovat. Příprava není náročná, a navíc jde o velmi levné ale výživné superpotraviny.

Zdroje:

https://health.clevelandclinic.org/health-benefits-of-lentils/

https://superkvasaci.cz/efektivni-navod-pripravy-lustenin-v-5-krocich-odted-uz-vas-cocka-a-hrach-nebude-trapit/

https://www.jidlo.cz/fazole+hrach+a+%C4%8Do%C4%8Dka+recept