Plechovka Coca-Coly může být perfektní sladkou pochoutkou, ale účinky nealkoholického nápoje mohou být stejné jako heroin – a odborník se podělil o to, co se stane s naším tělem po jeho vypití.

Všichni víme, že pití sladkých šumivých nápojů může být pro naše zdraví špatné, takže co se skutečně stane s naším tělem po konzumaci plechovky koly? Kromě ohromujícího množství cukru v jedné plechovce – 37 gramů (přesně 10 čajových lžiček) se po jeho vypití stane několik věcí.

Zdroj: Youtube

Coca-Cola jako heroin

Podle britského lékárníka Niraje Naika by lidé měli mít jen šest čajových lžiček cukru denně, takže jedna plechovka coly toto výrazně převyšuje.

Intenzivní sladkost Coca-Coly vyplývající z jejího vysokého obsahu cukru by měla člověka přimět ke zvracení, jakmile se dostane do těla. Kyselina fosforečná v nápoji však otupí sladkost a umožní, abychom ho v sobě udrželi, uvedl web v Medical News Today.

Vzhledem k obrovskému nárůstu hladiny cukru v krvi po pouhých 20 minutách způsobuje prudký nárůst inzulínu a znamená to, že játra musí přeměnit „vysoké množství cukru na tuk“. Po 40 minutách tělo absorbuje všechen kofein z koly, což způsobuje rozšíření zorniček a zvýšení krevního tlaku. Nápoj bude nyní také "blokovat adenosinové receptory" v mozku, což zabrání ospalosti. O pět minut později dochází k produkci dopaminu. "Dopamin je neurotransmiter, který pomáhá ovládat centra potěšení a odměny v mozku," vysvětlil dále odborníka dodal: "Způsob, jakým Coca-Cola stimuluje tato centra, je srovnatelný s účinky heroinu. Spouští to nutkání člověka. vypít další plechovku."

A stejně jako u dvoudobého užívání drog dochází k devastaci člověka po mentální i fyzické stránce, pití Coca-Coly má v dlouhodobějším horizontu podobné účinky. Podle studie se u milovníků sladkého pití může rozvinout demence a hrozí, že zemřou na infarkt.

Mezi další negativní důsledky pití Coca-Coly patří pochopitelně zvýšení podílu viscerálního tuku, rozvoj diabetu 2. typu a v neposlední řadě se zvyšuje i riziko vzniku rakoviny, konkrétně rakoviny slinivky.

Zdroj: Výzkum, WebMD, Studie, Medicalnewstoday, Mirror