Alkohol nám odebírá zábrany a hranice a dodává nám sebevědomí. Do určité míry je skvělým sociálním ice-breakerem, alkohol dovede napáchat spoustu neplechy. A to nejen na našem fyzickém zdraví, ale i na tom mentálním. Pokud se rozhodnete, že chcete s pitím skoncovat, nebo ho alespoň omezíte na minimum, čeká vaše spoustu změn k lepšímu. V první řadě začnete hubnout.

Zdroj: Youtube

1. Zhubnete

Alkoholické nápoje jsou v podstatě takové prázdné kalorie, které navíc zvyšují chuť k jídlu. Činí nás také impulzivnějšími, takže se nám mnohem hůř odolává fast foodům a nezdravému jídlu. Pokud přestanete pít alkohol, ručička na váze začne jít dolů.

2. Vyhnete se nehodám

Alkohol se podílí na nejméně polovině všech vážných úrazů, a úmrtí v důsledku popálenin, utonutí nebo dokonce vraždy. Ve čtyřech z deseti případů hraje alkohol roli při smrtelných pádech, dopravních nehodách ale i sebevraždách.

3. Nebudete riskovat vznik rakoviny

Příjem alkoholu, hlavně pokud je nadměrný, může zvyšovat riziko vzniku některých typů rakoviny. Je to například rakovina prsu, jícnu nebo hrdla. Studie sice nenaznačují, že pokud přestanete pít, riziko vzniku rakoviny se sníží, rozhodně je ale třeba dbát na to, aby alkohol nepřekročil denní zdravý limit.

4. Lépe se vyspíte

Ačkoliv mnoho lidí tvrdí, že se jim po skleničce vína lépe spí, z dlouhodobého hlediska tomu tak není. Za prvé se po alkoholu budete častěji budit, budete potřebovat v noci více na toaletu a navíc alkohol narušuje důležitou REM fázi spánku. Zkuste vynechat alkohol a uvidíte, že váš spánek bude mnohem kvalitnější.

5. Snížíte krevní tlak

Pokud vás trápí vysoký krevní tlak, je na místě úplně opustit od alkoholu. Normální krevní tlak je nižší než 120/80. Pokud je váš krevní tlak vyšší než 130/80, je označován jako vysoký.

6. Zlepšíte vztahy i sex

Trocha alkoholu může pár samozřejmě rozvášnit, pokud je ho ale větší množství, mohou nastat nepříjemné trable. Muži mají problém s erekcí, ženy nejsou dost vlhké a ztrácí sexuální apetit. A ačkoliv nám alkohol může pomoci být sociálnějšími, pokud to přeženeme, zůstaneme akorát trapní a nešťastní.

Ať už se alkohol rozhodnete pít, nebo ne, vždy myslete na to, abyste zbytečně nepřekračovali dávky, které tělu nijak neublíží. Maximální "doporučené" denní množství alkoholu je velmi obecně pro muže asi 4 světlé ležáky s 4% alkoholu, pro ženy jsou to piva 2-3. Jedno pivo můžete přirovnat k jedné deci vína.

Zdroje: