Ve chvíli, kdy píšu tenhle text, tak se svíjím u klávesnice a odbíhám na záchod. Jásala jsem, jak mě letní cestovatelské průjmy minuly, ale střevní chřipka si mě nakonec stejně našla.

Začala jsem propadat panice, protože účinný lék s jedinečným složením, který se nedá ničím nahradit – Endiaron, není a nebude. Už půl roku má výpadek. Kamarád Pavel Š. (50), který se teď chystá na měsíc do exotiky, mi s překvapením hlásil, že ho nemůže nikde sehnat. asi nečetl zprávy, kdy Čechy v létě zachvátila kvůli výpadku panika a já jim teď tak rozumím. Před pár měsíci ho ještě někteří lidé prodávali za 500 korun na internetových bazarech, teď se k němu nedá dostat vůbec, pokud se nad vámi neslituje nějaký známý, který má zásoby. A špatných zpráv není dost, podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) budou dodávky obnovené až v roce 2025.

Marně hrabu v domácích zásobách, klidně bych vzala za vděk i prošlým lékem. Nikde nic. Beru tedy černé uhlí a Smectu. Bohužel ani jedno z toho nepomáhá a já zažívám krušný den a ještě horší noc. Volám své lékařce, jestli existuje nějaká náhrada, bytˇs jiným složením, za Endiaron. Existuje, je to Ercefuryl, který je na předpis a podle SÚKL má od konce října také výpadek. Možná ho ještě mají některé lékárny naskladněný, ale zkuste s akutním průjmem obíhat všechny možné lékárny. Takže co tedˇ?

Zdroj: Youtube

Co proti průjmu, když nejsou léky?

Popíšu vám svoji zkušenost, kdy jsem si nechala poradit jak lékárnicí, tak lékařkou MUDr. Renatou Ryvolovou. Stále existují volně prodejné léky, které mohou pomoci.

Adsorbencia: Prostředky, které vám pomohu dostat z těla toxiny, plyny a některé mikroorganismy. Používají se u průjmů jak bakteriálního nebo virového původu nebo pokud jste udělali dietní chybu. U průjmů bakteriálního původu jsou účinná nejméně (tam právě zabírá Ercefuryl nebo Endiaron), nejlépe zabírají u případů, kdy sníte něco zkaženého. Je to právě zmíněné černé uhlí, Smecta a co mě nakonec zabralo, byl přípravek Tasectan. Ale u každého to může být jiné, každý přípravek funguje na trochu jiné bázi.

Antimolitika: Zpomalují pohyb střev a nejznámější je asi Imodium. V podstatě vás neléčí, jen „zašpuntuje“, abyste si mohli někam dojít. Třeba do lékárny. A léčbu naopak zpomalují, takže s těmito přípravky opatrně a užívejte je jen v situacích, kdy je to opravdu nutné.

Probiotika: Užívají se k léčbě virových průjmů. Kdysi mi lékařka doporučovala Hylak, ale ten má také výpadek. V lékárně mi nakonec doporučí Enterol. Jediné probiotikum na našem trhu, které je zkontrolované a schválené (obsahuj tedy to, co se avizuje) a považuje se tím pádem za lék.

Antisekretorika: Obnovují běžnou rovnováhu elektrolytů v těle. Jednoduše, když máte akutní nebo chronický průjem, tak se nejen odvodňujete, ale ztrácíte i minerály, takže je zase musíte doplňovat. Já jsem si koupila rehydratační sáčky s glukózou nebo elektrolyty, ale můžete si takový nápoj vytvořit i doma. Pijte ho pomalu po skleničkách:

Rehydratační roztok:

  • 1 litr převařené vody
  • 8 lžiček cukru
  • 1 lžička soli
  • Šťáva ze dvou pomerančů

Jak jsem dopadla?

Nakonec mi zabral Tasectan a výše zmíněná probiotika. Nemyslete si, že jsem z toho venku, ale mohu se vzdálit od domu, abych začala shánět Ercefuryl. a ještě připomínám, že Ercefuryl nemohou užívat ženy, které plánují v dalším půl roce těhotenství. To se mě netýká, tak doufám, že ho seženu. Co se týká diety, doporučuji: piškoty, banány, uvařenou rýži s mrkví a nastrouhané jablko. Určitě nesmíte hladovět, protože to snižuje vstřebávání iontů vody a iontů. Ale za každou cenu se vyhněte všemu, co obsahuje tuk. A já doufám, že se účinné léky proti průjmu zase objeví na pultech lékáren dříve než v roce 2025.

Zdroj

Autorský text, SÚKL