Dna, neboli pakostnice, je revmatologické zánětlivé onemocnění. Nemoc králů se jí říká proto, že na ni často trpěly ty nejvyšší společenské vrstvy. Proč? Králové měli totiž mnohem lepší přístup k dražším a sytějším potravinám, rádi si vesele a hojně hodovali a poctivě jídlo zapíjeli vínem, pivem či jiným alkoholem. Protože i moderní a vyspělá společnost žije ve velkém přebytku, nemoc je extrémně rozšířená i dnes. Dna postihuje dokonce okolo 1-2% celé populace. Nemoc se častěji projevuje u mužů, v bezpečí ale nejsou ani ženy.

Zdroj: Youtube

Jak nemoc vzniká

Za nemoc králů může zvýšená hladina kyseliny močové v krvi. Za tu většinou může přílišný příjem purinů - látek, které se hodně nachází v bílkovinách, hlavně těch živočišných - červené maso, různé vnitřnosti či mořské plody. Nadměrná konzumace alkoholu také zabraňuje vylučování kyseliny močové a její krystalky se pak usadí v organismu. Dnu ovšem nezpůsobuje pouze nevhodný životní styl, s jejím vznikem má co dočinění i genetika - až v 60% případů onemocnění dnou má pacient v rodině někoho, kdo nemocí také trpí. Nemoc králů může podpořit také nedostatečný pitný režim, nadváha nebo některé jiné onemocnění - například anémie nebo lupénka.

Jak se projevuje nemoc dna?

Typickým příznakem dny je silná bolest a otok v oblasti některého z kloubů. Nejčastěji se jedná o palec na noze, a to cca v 50% případů dny. Postižené klouby jsou velmi citlivé na dotek, zarudlé a bolestivé. Místo může být i ztuhlé a bránit pacientovi v pohybu. Pokud se dna správně neléčí, může dojít až ke chronické artritidě.

Co pomáhá na dnu?

Léčba nemoci králů spočívá v tom, že se lékaři snaží snížit produkci kyseliny močové v pacientově těle. Tím předcházejí vzniku dalších atak dny a silných příznaků. K léčbě lékaři používají léky, které produkci kyseliny močové snižují a také protizánětlivé léky. Nejdůležitější ze všeho je ale velmi přísná dieta a také aktivní režim, aby si pacient udržel optimální váhu.

Dieta proti dně

Potraviny s vysokým obsahem purinů se dělí na tři základní kategorie:

  1. Maso a vnitřnosti - červené maso, vnitřnosti jako ledvinky, játra, srdce, maso mláďat, zvěřina či masové extrakty
  2. Ryby a mořské plody - zejména ančovičky, sledi, makrely, sardinky nebo krevety.
  3. Jiné zdroj - různé kvasnice, pivo, chřest, houby, luštěniny, špenát.

Pacienti trpící dnou by měli tyto potraviny absolutně vyřadit z jídelníčku. I kousíček chřestu jim totiž může způsobit nepříjemnou ataku dny, která trvá i několik dní.

Jak se rychle zbavit dny?

Pokud máte jakékoliv podezření na dnu, je nutné co nejrychleji vyhledat lékaře a nasadit striktní dietu. Pokud chcete ale zmírnit bolesti kloubu, pomůže vám trochu například zázvor. Na místo ho aplikujte ve formě pasty. Důležité je také dodržovat pitný režim a vyhnout se alkoholu. Na otoky aplikujte také ledové obklady, které zmírní bolest a zabrání rozšíření zánětu.

Zdroje: