Játra mají v těle několik velmi důležitých funkcích. Mezi ně patří to, že filtrují toxiny a zabraňují jejich usazování v tkáních, mají imunologickou a hematologickou funkci, skladují vitaminy a mají za úkol jejich syntézu. Proto je samozřejmě velmi žádoucí udržovat játra v dobré kondici.

Zdroj: Youtube

Kdy nastane problém?

Pokud játra přetížíme příliš smaženou a tučnou stravou, alkoholem nebo jinými nezdravými látkami, může to vést k různým jaterním onemocněním, včetně zánětu, jaterní cirhózy nebo tukové degenerace jater. V případě poškození jater je pak nutné dodržovat dietu, která podporuje jejich regeneraci a snižuje další zatížení. To zahrnuje omezení nebo úplné vyloučení potravin a nápojů, které játra zatěžují, a soustředění se na zdravou, vyváženou stravu. O tom, co jaterní dieta zahrnuje a co je vhodné konzumovat jsme psali zde:

Co se nesmím při jaterní dietě?

SMAŽENÉ

Při jaterních dietách se doporučuje výhradně vaření nebo dušení, jako způsob přípravy jídla. Naopak smažené jídlo se nedoporučuje, stejně tak jako příliš mastné nebo tučné. Pokud smažené pochoutky milujete, jako variantu můžete vyzkoušet horkovzdušnou troubu, do které se olej používat nemusí.

ALKOHOL

Jakmile se naše játra dostanou do problémů, je potřeba okamžitě a úplně vyřadit alkohol. Ten je totiž pro játra jednou z největších přítěží a jeho nadměrná konzumace výrazně ohrožuje zdraví celého našeho organismu. I malé množství alkoholu může poškodit jaterní buňky a zpomalit jejich regeneraci.

MLÉČNÉ TUČNÉ PRODUKTY

Regeneraci jater nepomáhají také tučné mléčné výrobky - například smetana, šlehačka, plísňové a zrající sýry nebo smetanové jogurty či zmrzliny. Nedoporučují se ani žádné pomazánky.

LAHŮDKY

Nutné je také vyhnout se různým lahůdkám a podobným zpracovaným potravinám, které většinou obsahují jak hodně tuku tak cukru. Patří mezi ně například klobásy, jitrnice, jelita, salámy a šunky, uzeniny, paštiky a konzervy. Nedoporučují se ani sardinky, kaviár nebo pikantní lahůdky.

TUČNÉ MASO

Pokud patříte mezi milovníky masa, je dobré při jaterní dietě omezit to hodně tučné. Vyhněte se tedy vepřovému masu, skopovému, zvěřině a tučným rybám, jako je losos.

FAST FOOD

Pro nikoho asi nebude překvapením, že jakékoliv rychlé občerstvení je pro játra absolutně nevhodné. Obsahují totiž jak maso, vysoký podíl cukru, spoustu oleje a nasycených tuků a soli. Pokud držíte jaterní dietu, nejjednodušší a nejbezpečnější variantou pro vás bude vařit si doma.

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/fatty-liver-diet

https://www.webmd.com/hepatitis/fatty-liver-disease-diet