Premium obsah

Co na bolavý žaludek? Zaleží na původu. Na překyselený třeba máta

Co na bolavý žaludek? Bolest odbourají potraviny z vaší lednice
Křeče v žaludku jsou jedny z nejnepříjemnějších bolestí. Zrádné na nich je hlavně to, že mohou mít spoustu různých příčin. Jak tedy rozeznat, kdy problém můžeme vyřešit sami, a kdy je potřeba vyhledat lékařskou pomoc?

Bolest žaludku v těhotenství

Jednou z nejčastějších příčin bolestí žaludku bývá těhotenství. Bolesti způsobují hormonální změny a také to, že rostoucí bříško na žaludek tlačí. V tomto případě dávejte pozor na to, co jíte, ale také jak. Jezte více menších porcí a dbejte na to, abyste potravu dobře rozžvýkala. Sáhněte po lehce stravitelném jídle. U jezení nikdy neležte, seďte co nejvíce rovně u stolu, abyste bříšku a žaludku udělala prostor. Snažte se večeřet nejméně 2-3 hodiny předtím, než půjdete večer spát a na spaní si lehněte na více polštářů – nebudou vás pak dv noci dráždit žaludeční šťávy.

Zdroj: Youtube

Překyselený žaludek

 Máte rádi smažená a tučná jídla, pravidelně se stravujete ve fast foodech, holdujete kávě, sladkým limonádám a alkoholu? Pak vás pravděpodobně trápí překyselený žaludek. Žaludeční šťávy mají totiž na starosti zpracování stravy, kterou do žaludku pošleme – a všechny tyto potraviny jsou na rozložení velmi náročné, žaludeční šťávy tedy zvýší svou produkci a jejich úsilí se projevuje jako bolest žaludku. V tomto případě je nejdůležitější samozřejmě strava. Přidejte do ní dostatek vlákniny, ovoce a zeleninu, čistou vodu a zelený čaj, ryby, libové maso a bylinky. Naopak se snažte vyhnout smaženému a omezte příjem kofeinu a alkoholu. 

Pro překyselení žaludku mají skvělou radu naše babičky. V skleničce rozmíchejte 1 lžičku jedlé sody a vodu – pomůže vám to zmírnit křeče.

Sáhněte také po bylinách: ideální je řebříček, máta, bazalka, heřmánek i majoránka.

Bolavý žaludek po alkoholu

 Po pořádném večírku nás nemusí trápit pouze bolest hlavy, objevit se mohou i žaludeční problémy – alkohol totiž překyseluje trávení. V tomto případě sáhněte po zásadotvorných potravinách bohatých na antioxidanty. Perfektní záchranou při kocovině je také masový nebo zeleninový vývar. Do něj nezapomeňte přidat dostatečné množství bylinek, které jsme zmínili výše. Jako rychlá pomoc zabere i čaj z máty či mateřídoušky.

Bylinky: Pomůžou nejen na bolavý žaludek
Bylinky: Pomůžou nejen na bolavý žaludek

V zimě dostává naše zdraví docela zabrat. Děti i dospělé trápí nachlazení, rýma a kašel, různé večírky a sváteční hostiny způsobují, že máme rozhozený žaludek, problémy můžeme mít i s pokožkou. Úlevu mohou přinést i bylinky.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud vás křeče žaludku trápí opakovaně a ve velké míře, rozhodně neexperimentujte s žádnými babskými radami a urychleně navštivte lékaře. Může se totiž jednat o žaludeční vředy, nebo jiné závažné onemocnění. V tomto případě vám nepomůže žádný čaj, zachrání vás pouze odborník.

 Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.