Bolest žaludku v těhotenství

Jednou z nejčastějších příčin bolestí žaludku bývá těhotenství. Bolesti způsobují hormonální změny a také to, že rostoucí bříško na žaludek tlačí. V tomto případě dávejte pozor na to, co jíte, ale také jak. Jezte více menších porcí a dbejte na to, abyste potravu dobře rozžvýkala. Sáhněte po lehce stravitelném jídle. U jezení nikdy neležte, seďte co nejvíce rovně u stolu, abyste bříšku a žaludku udělala prostor. Snažte se večeřet nejméně 2-3 hodiny předtím, než půjdete večer spát a na spaní si lehněte na více polštářů – nebudou vás pak dv noci dráždit žaludeční šťávy.

Zdroj: Youtube

Překyselený žaludek

Máte rádi smažená a tučná jídla, pravidelně se stravujete ve fast foodech, holdujete kávě, sladkým limonádám a alkoholu? Pak vás pravděpodobně trápí překyselený žaludek. Žaludeční šťávy mají totiž na starosti zpracování stravy, kterou do žaludku pošleme – a všechny tyto potraviny jsou na rozložení velmi náročné, žaludeční šťávy tedy zvýší svou produkci a jejich úsilí se projevuje jako bolest žaludku. V tomto případě je nejdůležitější samozřejmě strava. Přidejte do ní dostatek vlákniny, ovoce a zeleninu, čistou vodu a zelený čaj, ryby, libové maso a bylinky. Naopak se snažte vyhnout smaženému a omezte příjem kofeinu a alkoholu.

Pro překyselení žaludku mají skvělou radu naše babičky. V skleničce rozmíchejte 1 lžičku jedlé sody a vodu – pomůže vám to zmírnit křeče.

Sáhněte také po bylinách: ideální je řebříček, máta, bazalka, heřmánek i majoránka.

Bolavý žaludek po alkoholu

Po pořádném večírku nás nemusí trápit pouze bolest hlavy, objevit se mohou i žaludeční problémy – alkohol totiž překyseluje trávení. V tomto případě sáhněte po zásadotvorných potravinách bohatých na antioxidanty. Perfektní záchranou při kocovině je také masový nebo zeleninový vývar. Do něj nezapomeňte přidat dostatečné množství bylinek, které jsme zmínili výše. Jako rychlá pomoc zabere i čaj z máty či mateřídoušky.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud vás křeče žaludku trápí opakovaně a ve velké míře, rozhodně neexperimentujte s žádnými babskými radami a urychleně navštivte lékaře. Může se totiž jednat o žaludeční vředy, nebo jiné závažné onemocnění. V tomto případě vám nepomůže žádný čaj, zachrání vás pouze odborník.

Zdroje: