Chlamydie jsou všude

Chlamydie je pohlavně přenosná infekce způsobená bakteriemi. WHO tuto infekci zatím zařadila mezi nejčastější a nejléčitelnější bakteriální pohlavně přenosné infekce na světě.

Chlamydiová infekce je infekce dolních pohlavních orgánů způsobená druhem bakterie zvaným Chlamydia trachomatis. Chlamydia trachomatis se mechanismem internalizace přichytí na hostitelskou buňku a množí se. Přesný způsob, jakým se bakterie množí a šíří do dalších hostitelských buněk, však dosud není zcela objasněn.

Chlamydie se šíří nechráněným pohlavním stykem, včetně orálního sexu s již infikovaným jedincem. Může se také šířit vaginálním a análním sexem prováděným bez fyzické bariéry, jako je kondom. Pozoruhodné je, že chlamydiovou infekcí se lze nakazit, i když nedojde ejakulaci. K tomu, aby se člověk nakazil chlamydiovou infekcí, tedy nemusí být přítomno sperma.

Příznaky chlamydií a šíření

Časné příznaky chlamydií jsou do jisté míry podobné u mužů i žen. U většiny lidí se příznaky chlamydiové infekce rozvinou po jednom až třech týdnech infekce.

Lidé nakažení chlamydiemi nevykazují v počátečních fázích infekce vždy žádné příznaky ani symptomy. Příznaky infekce se však často začnou objevovat až po několika týdnech. U asymptomatických pacientů, u kterých se později objeví příznaky, se mohou vyskytnout některé komplikace související s chlamydiemi, jako je uretritida (zánět močové trubice), reaktivní artritida a náchylnost k nákaze virem lidské imunodeficience (HIV), pokud se infekce delší dobu neléčí, vysvětluje server Semichealth.

Příznaky:

  • Abnormální vaginální výtokk: Jedním z nejčastějších příznaků chlamydií je neobvyklý výtok z penisu nebo vagíny, který může být zakalený nebo mít silný zápach.
  • Bolest při močení: Pocit pálení nebo bolest při močení může být známkou chlamydií.
  • Bolest nebo v podbřišku: U žen může infekce způsobit bolest v oblasti podbřišku nebo břicha.
  • Bolestivý sex: Ženy mohou pociťovat bolest během pohlavního styku.
  • Krvácení mezi menstruačními cykly: U žen může dojít k neobvyklému krvácení mezi menstruačními cykly.
  • Krvácení po sexu: Krvácení po pohlavním styku může být dalším příznakem.
  • Bolest nebo zduření varlat: Muži mohou pociťovat bolest, otok nebo citlivost varlat.
  • Anální příznaky: Infekce chlamydiemi může způsobit příznaky jako jsou bolest, výtok nebo krvácení z anální oblasti.
  • Bolest v krku: Při orálním sexu s infikovanou osobou může dojít k infekci v krku, což může způsobit bolest v krku.
  • U mužů může infekce způsobit pocit nutkání k močení nebo jiné změny v močovém měchýři.
Zdroj: Youtube

Chlamydie se šíří nechráněným pohlavním stykem, včetně orálního sexu s již infikovaným jedincem. Může se také šířit vaginálním a análním sexem prováděným bez fyzické bariéry, jako je kondom. Pozoruhodné je, že chlamydiovou infekcí se lze nakazit, i když nedojde ejakulaci. K tomu, aby se člověk nakazil chlamydiovou infekcí, tedy nemusí být přítomno sperma.

Mezi další způsoby šíření chlamydií patří např: Používání kontaminovaných sexuálních hraček: Chlamydie se mohou šířit používáním kontaminovaných sexuálních hraček, jako jsou dilda a vibrátory, které používala již nakažená osoba. Z matky na dítě: Chlamydie se také přenášejí z nakažené matky na dítě během porodu, což vede ke zdravotním komplikacím, jako je oftalmie novorozenců, nazývaná také zánět spojivek nebo růžové oko (způsobuje zarudnutí očí, otok víček a výtok hnisu) nebo zápal plic u některých kojenců.

Chlamydie nejsou jen pohlavní nemoc

Existují dva další druhy chlamydií, jejichž působení nesouvisí s mužskými nebo ženskými pohlavními orgány. Těmito druhy jsou: Chlamydia pneumoniae, která způsobuje infekci dýchacích cest zvanou pneumonitida (běžné onemocnění podobné chřipce). Odhaduje se, že protilátky svědčící o prodělané infekcí touto bakterií mají asi tři čtvrtiny dospělých Čechů. Asi největší záludností této bakterie je, že se těžko rozpoznává. Může způsobit potíže, jejichž příznaky odkazují k jiné příčině – vypadají například jako chřipka nebo virový zápal plic – nebo jde o nespecifický problém typu chronický únavový syndrom nebo bolesti kloubů. Tato bakterie se přenáší kapénkově nebo přímým kontaktem. Inkubační doba je jeden až tři týdny. Příznaky jsou snadno zaměnitelné – způsobuje totiž rýmu, zánět dutin, zánět středního ucha, zánět hltanu, bronchitidu, zápal plic, astma, reaktivní artritidu. Dalším signálem, že jste onemocněli, je i to, že se vám opakují záněty nosních dutin apod.

A další je Chlamydia psittaci, která je zodpovědná za infekci dýchacích cest zvanou psitakóza (běžné mírné onemocnění s příznaky podobnými chřipce). Prvotními příznaky jsou bolesti v krku, horečky, bolesti svalů, kloubů, silné bolesti hlavy, nevolnost, zvracení. Mohou se projevit i zánětlivá ložiska v plicích, v krevním oběhu snížený počet bílých krvinek.

Zdroj:Wikipedia, cpzp, Semichealth, WHO