Zapíchnutá kost v krku- co dělat?

Zapíchlá kost v krku. Tradiční vánoční nehoda častěji postihne dospělé osoby, přesto se nevyhýbá ani dětem. Ty však mají velké krční mandle, a proto se jim kost většinou zapíchne na poměrně dobře vyšetřitelném místě. Pokud se vám nepodaří kost vytáhnout svépomocí, jeďte ihned na pohotovost. Většinou jsme schopni si pomoci sami, pokud je kost zapíchnutá u kořene jazyka, když je hlouběji, potřebujete pomoc u odborníka. Tam vás čeká rychlý ambulantní zákrok, ve výjimečných případech si ale vytažení vyžádá složitější úkon a zdravotníci musí neopatrného strávníka dokonce uspat.

„Vyšetření se lidé nemusí bát, většinou trvá krátce a sváteční večer může pokračovat v plném proudu,” uklidňuje na Jakub Syrovátka, primář ORL Nemocnice AGEL Nový Jičín.

Rybí kosti jsou většinou drobné, mnohem závažnější bývá polknutí a uváznutí ostré kosti kuřecí, vepřové či hovězí, kterou musí lékaři vytahovat v celkové anestezii pacienta. Rybí kost většinou nezpůsobí závažný zánět a při polknutí drobnější kosti tato projde většinou volně do žaludku. POZOR, větší kosti – převážně hovězí, vepřové mohou roztrhnout stěnu jícnu a je nutné ji co nejdříve vytáhnout v celkové anestezii.

První pomoc při uvízlé rybí kosti v krku

I přes to, že si s kostí ve většině případů tělo poradí samo, přinášíme několik tipů, jak celou situaci zvládnout.

  • Zachovejte klid
  • Kašlete
  • Napijte se vody
  • Snězte sousto hutnějšího jídla – chléb, rýže, bonbóny „marshmallows“ (lepkavé, houbovité – kost se snadněji nalepí), banán aj.
  • Můžete se napít oleje
  • Čekejte – příznaky odezní zpravidla do 30 až 60 minut
  • Nejsou-li přítomné žádné jiné život ohrožující příznaky (úplné ucpání dýchacích cest, porucha vědomí, silné krvácení aj.), nevolejte záchrannou službu
  • Budou-li příznaky dlouhodobě přetrvávat (obtížné polykání, dráždivý kašel, obtížné dýchání aj.), vyhledejte ORL ambulanci.

Heimlichův hmat může zachránit život

Nejen o svátcích, ale i v průběhu roku, se lidem stane, že jim zaskočí sousto. Což může být v některých případech závažnější problém než zapíchnutá rybí kost v krku. Určitě byste měli znát tzv. Heimlichův hmat, který může vašemu blízkému člověku zachránit život, jinak se udusí.

Zdroj: Youtube

Pomoc se liší v případě, že se liší dospělý nebo dítě. U dětí do jednoho roku se používají údery mezi lopatky (Gordonův úder) – položíte dítě na předloktí, prsty fixujete hlavičku (hlava dítěte je níž než hrudník) a 5 x rázně udeříte mezi lopatky.
Nepodaří-li se těleso dostat ven, tak můžete provést stlačení hrudníku. Položíte dítě na záda (opět hlavičkou níž než je zbytek těla) a stlačíte hrudní kost pomocí dvou prstů, jako při resuscitaci. Nahmatáte si místo v dolní třetině hrudní kosti a prsty 5 x stlačíte. Opakujete vypuzovací manévry dokud nedojde k odstranění překážky, nebo dokud dítě neztratí vědomí. Je-li dítě v bezvědomí musíte zahájit resuscitaci. V přítomností více osob volejte na tísňovou linku 155 a v neznámém terénu použijte aplikaci Záchranka.

Když se dusí dítě starší jak jeden rok nebo dospělý, začnete stejně. Nejdříve Gordonův úder, pak přichází na řadu Heimlichův hmat. Postavte se a zezadu obejměte zraněného. Jednu ruku zatnete v pěst, druhou rukou tuto pěst uchopíte a stlačujete silně (směrem dovnitř a nahoru) nadbřišek (místo mezi pupkem a pod žebry). Střídáte údery do zad (5x) a Heimlichův manévr (5x) do doby, než dojde k vypuzení tělesa. Pokud postižený upadne do bezvědomí, musíte volat záchranku.
Odborný web Prvnipomoczive nedoporučuje oblíbený a vžitý postup, a to je třesení dítětem “vzhůru nohama. ” Přináší riziko pádu a výše popsané vypuzovací manévry jsou mnohem účinnější než síla zemské přitažlivosti.

Zdroj: Prvnipomoczive, Nemocnice Novy Jicin, Patriotmagazin