Proč je ženám pořád zima?
Zima je pro ženy náročnou zatěžkávací zkouškou. Určitě to znáte, je vám pořád zima, máte promrzlé ruce, a ještě víc nohy, a zatímco váš manžel chodí po bytě v tričku a kraťasech, vy se pořádně nezahřejete ani ve třech vrstvách. Ženy jsou, co se týče zásobování teplem, v anatomické nevýhodě. Ženské tělo se totiž ochlazuje rychleji než jeho mužský protějšek. Příčinou je svalová hmota. Zatímco u žen tvoří v průměru 25 %, u mužů je podíl této tělu vlastní "tepelné elektrárny" úctyhodných 40 %.
A jako by to nestačilo, ženy mají také tenčí kůži a citlivější receptory chladu. Již při 15 °C ženský mozek tlumí průtok krve do rukou a nohou, aby udržel teplo ve středu těla. U mužů to začíná až kolem 10 °C.Pokud však zvyšujete teplotu na plný výkon, když se ostatní potí, měli byste se poradit se svým lékařem. Neustálý pocit chladu může být někdy signálem, že s vaším tělem není něco v pořádku.
Štítná žláza a její nedostatečná funkce
Na vině může být například snížená funkce štítné žlázy. Štítná žláza vylučuje hormony, které mají zásadní význam pro metabolismus - proces, při kterém tělo přeměňuje potravu na energii. Tyto hormony, zejména thyroxin (T4) a trijodthyronin (T3), hrají klíčovou roli v regulaci tělesné teploty.
Když štítná žláza funguje správně, udržuje metabolismus v rovnováze, což umožňuje tělu efektivně regulovat teplotu. V případě, že štítná žláza produkuje nedostatečné množství hormonů, jako je tomu u hypotyreózy, dochází k zpomalení metabolismu. Tento pokles metabolické aktivity vede k menší produkci tělesného tepla, což může způsobovat, že se člověk cítí neustále zimomřivý.
Málo červených krvinek
Někdy vám může být neustále zima kvůli nedostatku živin. Například vitamin B12 a železo jsou důležité pro krevní oběh a zásobování buněk kyslíkem. Obojí potřebujete mimo jiné pro tvorbu červených krvinek, které zajišťují přenos kyslíku. Když máte málo červených krvinek, jste unavení, vyčerpaní, bledí a také citlivější na chlad. Zásoby vitaminu B12 vám doplní například mléčné výrobky, maso nebo ryby. Hlavními zdroji železa jsou luštěniny, semena, obiloviny, ořechy nebo červené maso.
Neustálý stres, nedostatek spánku a pitný režim
Stresové hormony kortizol, adrenalin a noradrenalin se produkují v nadledvinách. Chronický stres však může tyto žlázy oslabit, a tím také utlumit metabolismus.
Nedostatek spánku narušuje regulaci tělesné teploty v mozku. Podle odborníků může s přetrvávajícím pocitem chladu pomoci alespoň sedm hodin spánku za noc.
Pokud patříte mezi věčné "zmrzlíky", zkuste si především odpovědět na otázku, zda dostatečně pijete. Vždyť lidské tělo je tvořeno až ze 70 % vodou, a ta teplo ukládá, rozvádí a pomalu uvolňuje. Tímto způsobem zůstává tělesná teplota stabilní. Pokud však nemáte dostatek tekutin, rychleji prochladnete.
Zdroj: Článek byl převzat z webu Zdravie.sk a redakčně upraven, Studie