Premium obsah

Zapomeňte na čištění uší vatovými tyčinkami. Existuje lepší způsob

Zapomeňte na čištění uší vatovými tyčinkami. Existuje lepší způsob
Někteří lidé nedají dopustit na vatové tyčinky, přiznejme si, že „pošťourat“ se v uchu je příjemné, byť se to nedoporučuje. Mnohem lepší je však sáhnout po speciálním oleji či spreji. Nebo si nečisit uši vůbec, protože tuto schopnost mají samy.  

Proč se v uších tvoří ušní maz

Důvodem, proč máme potřebu čistit si uši, je látka zvaná cerumen, běžně nazývaná ušní maz. Je normální, že ho tělo produkuje a ve skutečnosti pomáhá chránit a mazat uši. Kdybychom ušní maz neměli, uši by nás pravděpodobně svědily a byly by suché. Maz má antibakteriální vlastnosti, což znamená, že se naše uši čistí samy. Funguje jako filtr, který zadržuje škodlivé věci, jako je špína a prach, a zachycuje je, aby se nedostaly hluboko dovnitř ucha, vysvětluje web MD. Žvýkáním a pohybem čelistí pomáháme přesouvat starý ušní maz ze zvukovodu do ušního otvoru. Tam obvykle zasychá a vypadává. Ušní maz se však netvoří v hluboké části zvukovodu, ale ve vnější části.

Jediným důvodem, proč je ucpaný ušní maz až u bubínku, je snaha vyčistit si uši vatovou tyčinkou - nebo něčím podobným - a zatlačili jste vosk hlouběji.

Zdroj: Youtube

Jak si vyčistit uši

Lékaři se shodují v tom, že dávat si cokoli do ucha je špatný nápad. Uši se obvykle čistí dobře samy a nepotřebují žádnou další péči. Jediným důvodem, proč by se měly čistit, je změkčení či odstranění ušního mazu z vnější strany zvukovodů. To je však potřeba dělat opatrně a především správně. Tampony nebo špičaté předměty, které si strkáte do ucha, mohou způsobit další vážné problémy:infekce, protržení ušního bubínku,výraznou ztrátu sluchu

Proč se v uších tvoří ušní maz

Důvodem, proč máme potřebu čistit si uši, je látka zvaná cerumen, běžně nazývaná ušní maz. Je normální, že ho tělo produkuje, a ve skutečnosti pomáhá chránit a mazat uši. Kdybychom ušní maz neměli, uši by nás pravděpodobně svědily a byly by suché. Maz má antibakteriální vlastnosti, což znamená, že se naše uši čistí samy. Funguje jako filtr, který zadržuje škodlivé věci, jako je špína a prach, a zachycuje je, aby se nedostaly hluboko dovnitř ucha. Žvýkáním a pohybem čelistí pomáháme přesouvat starý ušní maz ze zvukovodu do ušního otvoru. Tam obvykle zasychá a vypadává. Ušní maz se však netvoří v hluboké části zvukovodu, ale ve vnější části.

Jediným důvodem, proč je ucpaný ušní maz až u bubínku, je snaha vyčistit si uši vatovou tyčinkou - nebo něčím podobným - a zatlačili jste vosk hlouběji.

Měli byste si čistit uši?

V ideálním případě ne, zvukovody by se čistit neměly. Pokud se však nahromadí příliš mnoho ušního mazu a začne vyvolávat příznaky nebo brání lékaři v řádném vyšetření ucha, může se jednat o tzv. ucpání ušního mazu. To znamená, že ušní maz zcela zaplnil váš zvukovod a může se to stát v jednom nebo v obou uších.

Olej neuškodí, ušní svíce možná ano

Odborníci z Americké akademie otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku radí také kápnout do ucha velmi malé množství minerálního oleje, glycerinu nebo dětského olejíčku. Zablokovaný maz se uvolní, aniž bychom zvukovod mechanicky podráždili, píše iDnes.

Podobně můžou fungovat i speciální kapky nebo spreje do uší, které maz rozpouštějí. Rozhodně byste je však neměli používat každý den, jsou určené spíš pro případ ucpaných a zalehlých uší.

Silně ucpaný zvukovod spojený se záněty a bolestmi hlavy pak dokáže vyřešit lékař pomocí výplachu nebo i manuálně. Odborníci rozhodně nedoporučují používat doma ušní svíce, americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dokonce vydal varování před zraněními, která můžou pří používání svící nastat. Stačí trocha nešikovnosti a dojde k popálení kůže, vlasů a někdy i k poškození středního ucha.

Zdroj:FDA,  entHealth , iDnes, Wikipedia, proZeny, MD,

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.