Proč se v uších tvoří ušní maz
Důvodem, proč máme potřebu čistit si uši, je látka zvaná cerumen, běžně nazývaná ušní maz. Je normální, že ho tělo produkuje a ve skutečnosti pomáhá chránit a mazat uši. Kdybychom ušní maz neměli, uši by nás pravděpodobně svědily a byly by suché. Maz má antibakteriální vlastnosti, což znamená, že se naše uši čistí samy. Funguje jako filtr, který zadržuje škodlivé věci, jako je špína a prach, a zachycuje je, aby se nedostaly hluboko dovnitř ucha, vysvětluje web MD. Žvýkáním a pohybem čelistí pomáháme přesouvat starý ušní maz ze zvukovodu do ušního otvoru. Tam obvykle zasychá a vypadává. Ušní maz se však netvoří v hluboké části zvukovodu, ale ve vnější části.
Jediným důvodem, proč je ucpaný ušní maz až u bubínku, je snaha vyčistit si uši vatovou tyčinkou - nebo něčím podobným - a zatlačili jste vosk hlouběji.
Jak si vyčistit uši
Lékaři se shodují v tom, že dávat si cokoli do ucha je špatný nápad. Uši se obvykle čistí dobře samy a nepotřebují žádnou další péči. Jediným důvodem, proč by se měly čistit, je změkčení či odstranění ušního mazu z vnější strany zvukovodů. To je však potřeba dělat opatrně a především správně. Tampony nebo špičaté předměty, které si strkáte do ucha, mohou způsobit další vážné problémy:infekce, protržení ušního bubínku,výraznou ztrátu sluchu
Proč se v uších tvoří ušní maz
Důvodem, proč máme potřebu čistit si uši, je látka zvaná cerumen, běžně nazývaná ušní maz. Je normální, že ho tělo produkuje, a ve skutečnosti pomáhá chránit a mazat uši. Kdybychom ušní maz neměli, uši by nás pravděpodobně svědily a byly by suché. Maz má antibakteriální vlastnosti, což znamená, že se naše uši čistí samy. Funguje jako filtr, který zadržuje škodlivé věci, jako je špína a prach, a zachycuje je, aby se nedostaly hluboko dovnitř ucha. Žvýkáním a pohybem čelistí pomáháme přesouvat starý ušní maz ze zvukovodu do ušního otvoru. Tam obvykle zasychá a vypadává. Ušní maz se však netvoří v hluboké části zvukovodu, ale ve vnější části.
Jediným důvodem, proč je ucpaný ušní maz až u bubínku, je snaha vyčistit si uši vatovou tyčinkou - nebo něčím podobným - a zatlačili jste vosk hlouběji.
Měli byste si čistit uši?
V ideálním případě ne, zvukovody by se čistit neměly. Pokud se však nahromadí příliš mnoho ušního mazu a začne vyvolávat příznaky nebo brání lékaři v řádném vyšetření ucha, může se jednat o tzv. ucpání ušního mazu. To znamená, že ušní maz zcela zaplnil váš zvukovod a může se to stát v jednom nebo v obou uších.
Olej neuškodí, ušní svíce možná ano
Odborníci z Americké akademie otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku radí také kápnout do ucha velmi malé množství minerálního oleje, glycerinu nebo dětského olejíčku. Zablokovaný maz se uvolní, aniž bychom zvukovod mechanicky podráždili, píše iDnes.
Podobně můžou fungovat i speciální kapky nebo spreje do uší, které maz rozpouštějí. Rozhodně byste je však neměli používat každý den, jsou určené spíš pro případ ucpaných a zalehlých uší.
Silně ucpaný zvukovod spojený se záněty a bolestmi hlavy pak dokáže vyřešit lékař pomocí výplachu nebo i manuálně. Odborníci rozhodně nedoporučují používat doma ušní svíce, americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dokonce vydal varování před zraněními, která můžou pří používání svící nastat. Stačí trocha nešikovnosti a dojde k popálení kůže, vlasů a někdy i k poškození středního ucha.