Jakákoliv onemocnění jater jsou velmi náročná na diagnózu, protože ne vždy se dostaví příznaky včas. Cirhóza jater je chronické onemocnění, při kterém zdravou jaterní tkáň nahrazuje zjizvená hmota, která brání játrům v jejich normální funkci. Cirhóza většinou bývá konečným stádiem většiny jaterních onemocnění.

Zdroj: Youtube

Není to jen alkoholem

Mnoho lidí si cirhózu jater spojuje s nadměrnou konzumací alkoholu. Ačkoliv je to jedna z možných příčin, jedním z nejrozšířenějších onemocnění jater je nemoc známá jako NAFL (Non-alcoholic fatty liver disease). Jedná se zjednodušeně o ztukovatění jater - pokud se v játrech hromadí nadbytečné množství tuku, může dojít k zánětu a následné cirhóze.

Cirhózu jater mohou v některých případech způsobovat i viry - například hepatitida B,C a D. Játra mohou také poškodit různá autoimunitní onemocnění nebo vlivy genetiky.

Příznaky

K přestavbě tkání v játrech dochází velice postupně a dlouhodobě. Proto bývá velmi těžké nemoci odhalit a většinou k tomu dojde náhodným nálezem při některých vyšetřeních. Problém nastává tehdy, kdy diagnóza odhalena není, a časem se objevují závažné příznaky.

Játra jsou silně spojená se srážlivostí krve. Pokud jsou tedy postižená cirhózou, srážlivost je snížená a může u vás dojít ke snadné tvorbě modřin a časté krvácivosti - například z dásní. Tekutiny se začnou hromadit v břiše, pacienti mají oteklé kotníky a často tmavší moč.

Léčba je náročná

Cirhóza jater bohužel bývá velice častou příčinou úmrtí a vyléčit se tak úplně nedá. Jakmile jsou již játra fatálně poškozena, je nutné zvážit transplantaci. Pokud je nějaká část jater vlivem zánětu již zničená, vyléčit se ji totiž nepodaří.

Pokud cirhóza není v příliš pokročilém stádiu, je nutné nastavení striktní jaterní diety. Důležitá je celková životospráva, pohyb a omezení alkoholu a tučných průmyslově zpracovaných jídel.

Existují také léky, které dovedou řídit příznaky cirhózy a ulevovat od bolestí. Nemoc ale nevyléčí.

Prevence znovu a zas

V případě zdraví jater je prevence víc než zásadní, protože často nejsou viditelné žádné příznaky. Choďte tedy pravidelně na prohlídky k lékaři, hlavně na sono břicha, při kterém se dá zdraví jater dobře zjistit. Dodržujte zdravý pitný režim, pestrý a vyvážený jídelníček a každý den vyrazte alespoň na procházku na čerstvý vzduch.

Zdroje: