Játra jsou životně důležitým orgánem, který má na starosti filtraci naší krve. Mají i spoustu dalších funkcí - zajišťují metabolismus cukrů, tuků a bílkovin, minerálu i vitaminů. Játra jsou bohužel velmi často zatěžována špatným životním stylem. Rizikem pro zdravá játra je přemíra alkoholu, léků, dále kouření i špatná strava. Jak ale můžeme našim játrům pomoct a očistit je od zanesení?

Zdroj: Youtube

Jaterní problémy nemusí vždy vyústit v cirhózu, mohou vám ale velmi snadno znepříjemnit život. Ačkoliv mají játra vynikající schopnost regenerovat se, jsou-li dlouhodobě zatěžována, přestávají postupně fungovat. Při poškození jaterní činnosti se kůže nemocného zbarví do žluta, zežloutnou i oči. Problémy provází nadměrná únava, až malátnost, a ztráta chuti k jídlu. Cítíte-li tyto příznaky, možná je čas játrům pomoct detoxikovat tělo. Vyzkoušet můžete tyto potraviny:

Ostropestřec mariánský

Majestátní bodlák, který byste normálně možná přešli, se vyplatí sbírat a sušit. Ostropestřec obsahuje Silymarin, což je komplex velmi silných a cenných antioxidantů. Skvěle tedy pomáhá při očistě jater. Síla této rostlinky je ukrytá v jejích plodech.

Ženšen

Ženšen je populární bylina, která má silné protizánětlivé vlastnosti. Funguje jako skvělý antioxidant a chrání játra před napadením viry. Posiluje také funkci jaterních buněk a pomáhá proti únavě.

Lékořice

Jedni ji milují, druzí nenávidí. Kořen lékořice se již od pradávna používá v tradiční čínské a japonské medicíně k léčbě různých onemocnění - mimo jiné i k léčbě jater.

Kurkuma

U tradiční medicíny zůstaneme i nadále - řeč bude o zázračné kurkumě. Kurkumin, který koření obsahuje, je spojován s řadou působivých zdravotních výhod. Má silné antioxidační, protizánětlivé a protirakovinové účinky, využívaná je mimo jiné i při léčbě onemocnění jater.

Zázvor

Zázvor také patří mezi léky na všechno, jater nevyjímaje. Pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, funguje skvělej proti zánětům a je doporučován při detoxikaci organismu. Blahodárně působí i na játra a jejich očistu.

Astralagus

Tuto voňavou bylinu možná znáte pod českým názvem kozinec. Kozinec přispívá správnému fungování cévní soustavy a jater. Srovnává hladinu cukru a podporuje imunitu. Kozinec můžete použít i tehdy, trápí-li vás menstruační bolesti.

Zdroje: