Vítězové jsou dva

Mezi aktivity, při kterých spálíte nejvíce kalorií patří běh a švihadlo a dělí se tak o první místo.

Běh patří mezi aktivity, které je možné provádět prakticky kdykoliv a kdekoliv. V jednoduchosti je však v tomto případě krása a v závislosti na zvoleném tempu či vašich fyzických atributech můžete za hodinu běhání spálit zhruba 600 až 1000 kalorií. Že je skákání přes švihadlo jen zábavou pro děti? Na toto tvrzení zapomeňte. Do své přípravy ho zařazují i vrcholoví sportovci. Při správně prováděné technice zapojíte během poskakování velké množství svalů a zároveň samozřejmě potrénujete i svoji fyzičku. Za hodinu skákání můžete spálit zhruba 500-1000 kalorií, uvádí web Magazeen.

Zdroj: Youtube

Stačí i rychlá chůze

Ne každý ale miluje zrovna hopsání nebo rychlý běh, kdy lapáte po dechu a ocitá se ve stavu mezi zvracení a omdlením. Nic se neděje, vsaďte na chůzi. Musí být však rychlá, procházka alá „paní radová“ vás tuků efektivně nezbaví. Základní způsob, jak při chůzi hodně spalovat, je poměrně předvídatelný – čím rychlejší chůze, tím více spálených kalorií. Průměrná rychlost chůze je u dospělého zhruba pět kilometrů v hodině. Pokud se dostanete na rozmezí sedmi až osmi kilometrů, respektive půjdete opravdu svižně, spálíte kolem 500 kcal za 60 minut. Při průměrné rychlosti je to zhruba 300 kcal, píše server Prozeny. Většího efektu dosáhnete, když budete používat i ruce, ideální je si tedy pořídit hůlky na Nordic walking.

Co se týká dalších sportů jako je posilování nebo plavání, jsou určitě důležité, abyste neztráceli svalovou hmoty, ale energetický výdej už není takový. Pokud tedy neplavete závodně kraula nebo motýlka.

Hubnutí s vysavačem v ruce

A co teď, když zrovna nejste milovník nebo milovnice sportů, případně nemáte čas, abyste se sami sobě takto věnovali? Nějaké ty kilokalorie můžeme spálit i domácími pracemi. Samozřejmě, že podobně jako při sportování, i tady platí, že celkový výdej energie záleží na naší hmotnosti, délce a intenzitě činnosti. Takovou šikovnou spalovací činností, i když ne moc oblíbenou, je luxování a vytírání – za hodinu můžeme spálit až 274 kcal (1147 jK). Podle iReceptare tak hravě nahradíte hodinu strávenou hraním badmintonu nebo jógou.

Z méně častých aktivit zmiňme drhnutí podlahy a drátkování – 380 kcal (1591 kJ) či stěhování nábytku – 420 kcal (1758 kJ). Pochopitelně, že rychlý společenský tanec je asi pro většinu z nás příjemnější aktivitou, než drhnutí podlahy. Stěhování nábytku je výdejem energie možné přirovnat k bowlingu.

Ne každou domácí práci však můžeme a dokážeme dělat celou hodinu. Nic nám však nebrání si vše šikovně nakombinovat. Příkladem, jak skloubit dvě užitečné činnosti (tedy úklid a pohyb), je experiment, který připravili odborníci z institutu Good Housekeeping. Za dvě hodiny uklízení spálili účastníci pokusu 602 kalorií, zatímco při uběhnutí 5 kilometrů jen 374 kalorií. Součástí testu byly tyto aktivity: luxování (20 / 86), úklid koupelny (20 / 100), vytírání (20 / 107), umývání oken (20 /115) a utírání prachu (40 / 194). První číslo v závorce představuje čas, který danou aktivitou testované osoby strávily, druhé množství spálených kalorií.

Takže budete mít bydlení jako ze škatulky, ušetříte peníze i čas za fitko a ještě hubnete.

Zdroj:iReceptar, Prozeny, Magazeen