Ranní procházka vás nejen probudí

Procházka je perfektním zpestřením nejen, když se snažíte ráno probudit, ale nakopne vás a povzbudí do celého dne. Cvičení a fyzická aktivita je přirozeným posilovačem energie, a to díky uvolňování endorfinů, zvýšením krevního oběhu a zlepšení nálady, především když se vydáte ven.

Zdroj: Youtube

Například v jedné studii z roku 2010 o účincích pobytu venku v přírodě se účastníci procházeli uvnitř a venku po dobu 15 minut a zjistili, že chůze venku vedla k větší změně vitality. Další studie z roku 2017, která porovnávala účinky kofeinu a chůze do schodů na energetickou hladinu nevyspalých žen, zjistila, že energetické účinky krátké chůze po schodech skutečně převyšují nad nízkou dávkou kofeinu. I když jste již začali svůj den, tak rychlá procházka uprostřed rána by vám stále mohla prospět. Výzkum z roku 2016 totiž porovnával účinky nepřerušovaného sezení se sezením rozděleným krátkými procházkami, přičemž odhalil pozitivní vliv na míru únavy a změny neuroendokrinních biomarkerů.

Ranní procházka zlepší vaši náladu a posílí duševní zdraví

Ranní procházka vám nejen poskytne čas na přemýšlení, stres a vyčištění hlavy, ale také dodá vaší mysli a náladě přirozenou dávku endorfinů a serotoninu. Systematický přehled z roku 2012 zkoumal přínos chůze ke zmírnění deprese v osmi randomizovaných kontrolovaných studiích. Zjištění? Ačkoli současné důkazy jsou omezené a je zapotřebí více výzkumu, výsledky ukázaly, že chůze má statisticky významný a zároveň velký vliv na příznaky deprese u některých populací.

Výzkum z roku 2020 zkoumající vztah mezi chůzí a emocionálním zdravím v Číně také zjistil, že lidé, kteří chodili pravidelně na procházky, měli lepší emocionální zdraví než ti, kteří tak moc nechodili, a pozitivní účinky na emocionální zdraví korelovaly spíše s počtem procházek za týden než s dobou jejich trvání.

Ranní procházka zlepší funkci vašeho mozku

Začátek dne procházkou vás může připravit i na lepší duševní výkon. Podle výzkumu z roku 2014 může chůze otevřít volný tok kreativního myšlení, přičemž účastníci poté projeví podporu kreativity.

Další randomizovaná kontrolovaná studie z roku 2019 zkoumala účinky ranního cvičení se střední intenzitou na kognitivní funkce a zjistila, že zlepšuje pracovní paměť a kognitivní funkce.

Ranní procházka zlepší a zkvalitní váš spánek

Je všeobecně známo, že cvičení dokáže s vaším spánkem zázraky bez ohledu na to, v jakou denní dobu ho do svého denního rozvrhu zařadíte, a ani chůze není výjimkou! Nedávný výzkum ukázal, že chůze má významný vliv na lepší kvalitu spánku i na celkové jeho trvání. Navíc ranní pohyb může být ideální denní dobou pro cvičení, pokud toužíte po lepším spánku. Klinická studie z roku 2017 o účincích ranního a večerního cvičení na kvalitu spánku u starších dospělých s problémy se spánkem zjistila výrazné zlepšení u těch, co cvičili ráno. Jejich spánek byl kvalitnější zejména v pozdější části noci.

Ranní procházka přírodou vám pomůže nejen k pocitu štěstí

Když se vyvalíte z postele na procházku, nejde jen o to, že se jdete hýbat, ale můžete si užívat výhod času stráveného venku. Výzkum z roku 2012 ukázal, že spojení s přírodou je významným prediktorem mnoha faktorů štěstí a výzkum z michiganské univerzity zjistil, že chůze v přírodě ve srovnání s městskými prostory může pomoct zlepšit paměť a pozornost. Navíc dávka slunečního záření v podobě vitamínu D je skvělá pro vaši imunitu, zdraví kostí a zmírnění zánětů.

Ranní procházka spojená s péčí o tělo

Zahájení dne procházkou může vašemu fyzickému tělu prospět mnoha způsoby. Kromě pozitivních účinků pravidelného cvičení a dosažení vašeho denního cíle se z výzkumů zjistilo, že mírná fyzická aktivita, jako je chůze, chrání před rozvojem diabetu 2. Heart Foundation dokonce mluví o chůzi jako o zázračném léku a dodává, že chůze v průměru 30 minut nebo více denně může snížit riziko srdečních onemocnění, rakoviny a mrtvice a zároveň regulovat váhu, krevní tlak a cholesterol.

Podle Harvard Health studie se zjistilo, že chůze chrání vaše klouby tím, že je promazává, posiluje podpůrné svaly, snižuje bolesti související s artritidou a riziko osteoporózy. Pokud jste se tedy právě probudili s bolavými svaly po náročném tréninku, tak ranní procházka vám může pomoct zlepšit krevní oběh a zmírnit bolesti. Také doporučuje chůzi jako skvělý způsob, jak se ochránit před nachlazením nebo zkrátit trvání a závažnost příznaků nachlazení. Nemluvě o pozitivních účincích na rovnováhu, koordinaci a kvalitu celkového života.

Nečekejte a začněte třeba právě dnes

Dodržet doporučených 150 minut středně intenzivního cvičení každý týden může být pro mnoho lidí problémem, protože jsme často velmi zaneprázdnění, ale ranní procházka je snadným způsobem, jak získat náskok, než nám ten celý den uteče.

Navíc pocit čisté hlavy a energie po ránu je také skvělý způsob, jak se připravit na to, abyste se během dne správně a bez problémů rozhodovali – ať už jde o výběr potravin, či o těžší rozhodující situace, které vás během dne budou překvapovat.

Zdroje: