Pokud nepatříte mezi rizikové pacienty s přidruženým srdečním nebo plicním onemocněním, ve většině případů zvládnete covid vyležet doma. Recept na úspěšnou léčbu zní: paracetamol, čaj s citronem a postel. Jinými slovy, chřipka si žádá odpočinek v posteli a zavlažování organismu, v případě bolesti anebo teploty nasazení paracetamolu či ibuprofenu. Na ucpaný nos použijte nosní kapky, případně léky na uvolnění dutin. A samozřejmě podpořte oslabenou imunitu vitaminy, hlavně C a A, ať už jejich zařazením do jídelníčku nebo v podobě doplňků stravy. Pokud máme jen lehkou teplotu, není potřeba ji podle lékařů srážet. Zvýšená teplota je při viróze vlastně správně, protože jde o obranný mechanismus organismu, který se s nemocí snaží vypořádat.


Izolujte se

Abyste nenakazili ostatní členy rodiny, je dobré dodržovat domácí izolaci. Tedy ležet v samostatném, dobře větraném pokoji, a tam i jíst, odděleně od ostatních. Důležité je časté mytí rukou všech členů domácnosti. Ke konci nemoci už můžete zařadit krátké procházky na čerstvém vzduchu nebo lehčí domácí práce.

Proč hodně pít?

Při chřipce, a platí to i u covidu, nepodceňujte pitný režim. Myslet na něj je třeba zejména při stavech nadměrné ztráty tekutin, například při průjmu a zvracení, které mohou někdy nemoc provázet, ale také, když se hodně potíte. Mějte proto hrnek s pitím neustále u sebe. Pijte ovocné nebo bylinkové čaje, které si můžete přisladit medem a přidat citron, který tělo zásobí vitaminem C. Dále je vhodné zařadit nesycenou vodu a minerálky, případně rehydratační roztoky. O jejich užívání se poraďte s lékárníkem.

Jaké léky nasadit?

Jestliže vás trápí běžné příznaky, jako je horečka, kašel nebo rýma, je základem léčby zmírňování příznaků. Dobře zabírá třeba paracetamol, který lze kombinovat s ibuprofenem na zmírnění bolestí svalů, kloubů a hlavy. Nikdy ale nepřekračujte doporučené denní dávky. To platí zejména v případě, že máte nějaké chronické onemocnění – například ledvin. Doporučuje se také kloktat organicky vázaný jód. Najdete ho v kloktadlech, jako je například Jox. Kloktáním lze snížit potencionální virovou nálož v dutině ústní a ve vstupu do dýchacího a zažívacího traktu.
Jedním z nejčastějších příznaků nemoci covid-19 je kašel. V domácí lékárničce by tak rozhodně neměl například chybět lék na potlačení suchého dráždivého kašle, buď v podobě kapek, nebo sirupu.

Kdy navštívit lékaře?

Covid byste měli zvládnout vyležet doma za pomoci běžně prodejných léků. Jestliže se vás ale příznaky drží i po několika dnech, anebo jste ohroženou skupinou, kam patří vyšší věk, cukrovka, obezita, vysoký krevní tlak, chronické plicní onemocnění nebo závažné onemocnění srdce, jater či ledvin, vždy je lepší informovat o vašem stavu praktického lékaře.


Zdroje:

https://www.denik.cz/zdravi/prehledne-lecba-covid-doma.html

https://budejovice.rozhlas.cz/jak-lecit-covid-doma-prohlednete-si-prakticky-navod-ktery-sepsali-lekari-8611627