Při ranní cestě do práce je ještě tma, studený vítr pleská do tváří a častý déšť nám na dobré náladě zrovna nepřidá. Není divu, že právě na podzim dostává naše imunita pořádně zabrat a my častěji kýcháme, smrkáme a kašleme. Prevence je tak nejlepším způsobem, jak se v podzimním období chránit před jakýmikoliv přenosnými nemocemi nebo infekcemi. Stačí dodržovat několik zásad.

Otužujte se

Říká se, že otužilý člověk má větší šanci, že neonemocní a pokud ano, pak má nemoc lehčí průběh a dříve odezní. Na otužování reaguje tělo zvýšenou produkcí bílých krvinek, což přispívá k posílení imunitního systému a zrychlení obranných reakcí na cizorodé látky a patogeny. Otužovat se můžete ve sprše, kdy začnete vlažnou vodou a postupně budete snižovat teplotu, až sprchování zakončíte ledovou vodou. Proud vody by měl směřovat od nohou směrem nahoru k srdci. Doma nepřetápějte místnosti, raději si oblékněte svetr navíc nebo se zahřejte cvičením.

Navštěvujte saunu

Sauna má pro naše zdraví spoustu benefitů, ať už jde o vyplavování toxinů, uvolnění od pychického napětí i posílení odolnosti organismu. Dobře se v ní také posiluje sliznice horních cest dýchacích. Ty se opakovaným pobytem v sauně nebo páře stávají pružnější a nevadí jim pak tolik střídání teplot a časté přechody ze zimy do vyhřátých místností. K tomu je ale potřeba saunování opakovat pravidelně. Na podzim proto zařaďte saunový rituál do vašeho týdenního plánu a novou rutinu se snažte dodržovat. Doporučený čas pro pobyt v sauně je 8 až 12 minut. Kratší doba nemá požadovaný účinek, organismus se totiž nestačí dostatečně prohřát a nastartovat termoregulační procesy. Po sauně se vyvarujte větší fyzické zátěži a raději odpočívejte.

Namíchejte si bylinky

Saháme po nich často až v případě, že máme ucpaný nos nebo kašel, bylinky ale fungují taky jako skvělá prevence nejrůznějších virových onemocnění, které se s nástupem podzimu hlásí o slovo. Pro podporu imunitního systému je ideální naťkopřivy, heřmánek, šalvěj, máta, jitrocel, lípa nebo lichořeřišnice. A vitamíny jsou nabité i plody přírody, jako je šípek, rakytník a bez černý. Nasbírejte si je při procházce a uvařte z nich lahodný čaj, který budete každý den popíjet.

Vařte si polévky

Podle čínské medicíny je strava lék a zvláště na podzim, kdy nám hrozí nachlazení a další nemoci, bychom měli dvakrát tak přemýšlet o tom, co si vkládáme do úst. Letní grilovačky se spoustou masa vyměňte za odlehčenější, převážně rostlinnou stravu, vydatnou na ovoce, zeleninu a luštěniny. Skvělou volbou jsou teplé polévky, jako je dýňová, mrkvová nebo fazolová, které tělo nejen prohřejí, ale doplní i živiny. Maso zařazujte jednou až dvakrát týdně a místo něj jezte potraviny, které podporují správné zažívání. Patří mezi ně zakysané mléčné výrobky, kysané zelí, fermentovaná zelenina a tempeh. Během chladného období je vhodné používat zahřívací koření, jako je třeba skořice, zázvor a hřebíček.

Hýbejte se

I když byste se na podzim nejraději zavrtali do peřin s knížkou,věřte, že pohyb na čerstvém vzduchu vaše tělo ocení mnohem víc. Znáte rčení, že není špatného počasí, jen špatného oblečení? Vyrazte alespoň na půlhodinovou procházku několikrát týdně. Pravidelná fyzická aktivita přispívá k posílení imunitního systému i zlepšení nálady, a to je během chmurných podzimních dní potřeba!

7 tipů na boj s podzimními nemoci

Dbejte na zvýšený přísun vitaminu C, pokud nezvládnete jíst dostatek ovoce a zeleniny, nasaďte ho formou potravinových doplňků.

Vyhýbejte se přeplněným místům.

Často větrejte místnosti a spěte při otevřeném okně.

Ihned, jak přijdete z práce, z nákupu nebo z návštěvy, umyjte si důkladně ruce.

Nesdílejte nápoje ani jídlo s ostatními.

V hromadné dopravě nebo při čekání ve frontě si zakryjte ústa.

Snažte se více odpočívat a spěte alespoň 8 hodin. Spánek regeneruje tělo a mysl a jeho nedostatek vede k narušení imunitního systému, který je pak náchylnější k nachlazení a virům, které se v podzimních měsících často vyskytují.

Zdroj:

časopis Kondice