Premium obsah

Pokud kouříte, tuto nemoc byste rozhodně neměli podceňovat

Pokud kouříte, tuto nemoc byste rozhodně neměli podceňovat
Chronická obstrukční plicní nemoc, známá jako CHOPN, je vážným onemocněním dýchacího systému, které postihuje miliony lidí po celém světě. Útočí hlavně na kuřáky a příznaky se většinou dostaví až ve chvíli, kdy už je onemocnění velmi závažné. O co tedy přesně jde?

Co je CHOPN?

Aby název této závažné nemoci nebyl příliš jednoduchý, odborníci ještě používají označení „chronická obstrukční bronchitida s rozedmou plic nebo bez ní“. CHOPN je chronické onemocnění charakterizované zúžením dýchacích cest prostřednictvím trvalého zánětu. V některých případech může dojít k abnormálnímu rozšíření plic (rozedma plic), což způsobuje, že vzduch nemůže tělo úplně opustit. Toto onemocnění závažně narušuje schopnost plic přijímat kyslík a odvádět oxid uhličitý.

Zdroj: Youtube

Koho nemoc napadá?

Nemoc obvykle napadá lidi, kteří jsou starší čtyřiceti let. Věk ovšem není jediným rizikovým faktorem. Za nemoc může i genetika, expozice prachu a chemikáliím v zaměstnání a hlavně pravidelné kouření tabáku déle, než 10 let.

Příznaky

Příznaky CHOPN bohužel většinou přicházejí až ve chvíli, kdy už je plíce zničená. Patří mezi ně:

  • Dušnost, zejména při fyzických aktivitách
  • Sípání
  • Bolest na hrudi
  • Chronický kašel s množstvím hlenu
  • Únava
  • Neúmyslný úbytek hmotnosti (v pozdějších fázích)

Léčba

Chronická obstrukční plicní nemoc se dá nejlépe řešit preventivně, a to změnou životního stylu. Aby vás nemoc nepostihla, měli byste přestat kouřit a to i pasivně, vyvarovat se chemickým výparům, jíst zdravě a žít aktivně.

CHOPN se jinak léčí bronchodilatátory a glukokortikosteroidy. Používá se kyslíková terapie a také byste měli být každoročně očkování proti chřipce.

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.