Podle výzkumu agentury Stem/Mark z roku 2021 si o vysokém cholesterolu více než polovina Čechů nesprávně myslí, že trápí ani ne 40 % populace. Přitom na něj trpí 7 z 10 Čechů. A se svým lékařem o něm až polovina Čechů nikdy ani nemluvila. „Hodnoty cholesterolu by si lidé měli pravidelně hlídat, protože komplikace spojené s jeho vysokou hladinou v krvi dokážou zkrátit život o 5 až 10 let,“ varuje prof. MUDr. Michal Vrablík, garant projektu Srdce v hlavě.
„Jsem hubený a nic mě nebolí, tak jakýpak cholesterol?“
Pravda je, že vysoký cholesterol obvykle nemá žádné příznaky, tudíž nás ani nebolí. Představa, že se týká jen obézních lidí, kteří se přejídají nezdravým jídlem, je ale mylná. Objevit se může i u lidí, kteří jsou štíhlí a nemají žádný problém s kily navíc. Hladina cholesterolu není závislá na váze, ale na celkovém životním stylu, genetice a kondici. „Lidé by si hladinu cholesterolu měli pravidelně kontrolovat, i pokud se cítí dobře a nemají nadváhu. Nejlépe je využít systému preventivních prohlídek v rámci kterého se ve stanovených intervalech měří hladiny cholesterolu v krvi. Smutným medicínským faktem je, že většina lidí ani neví, že má nezdravou hladinu cholesterolu a k lékaři se dostanou, až když je příliš pozdě – při infarktu či cévní mozkové příhodě,“ konstatuje prof. MUDr. Michal Vrablík.
Pravidelná kontrola se vyplatí
Právě krevní testy jsou jediným spolehlivým ukazatelem toho, jak na tom s cholesterolem doopravdy jste. První plošné měření hladin cholesterolu probíhá v rámci preventivní prohlídky v 18 letech. Lidé, jejichž hladina je vyšší než doporučená, mají být pravidelně kontrolováni. „Snažíme se je změnou životního stylu a v nezbytných případech i léky přivést ke snížení hladin. Lidé, kteří v minulosti prodělali infarkt nebo mrtvici, potřebují pravidelnou kontrolu cholesterolu častěji,“ doplňuje prof. MUDr. Miroslav Souček.
Dobrý versus zlý cholesterol
Cholesterol je látka, která je pro tělo nezbytná. Nemůžeme tedy říct, že se ho chceme nadobro zbavit. Je součástí každé buňky, základní stavební jednotkou nervů, mozkových buněk, je potřeba pro tvorbu hormonů a mnoho dalších aktivit. Asi jste už slyšeli, že cholesterol dělíme na ten dobrý (HDL) a špatný, takzvaný LDL cholesterol. Právě ten významně přispívá ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění a zvyšuje riziko infarktu a mrtvice. V České republice postihne infarkt kolem 14 tisíc lidí za rok a 75 % osob, které přežily infarkt a mrtvici, trápí vysoká hladinou cholesterolu.
Jak už bylo zmíněno, zvýšený cholesterol často nemá žádné zjevné příznaky, a proto je důležité pravidelně docházet na krevní testy, které hladinu cholesterolu zmonitorují. Nicméně existují určité faktory a příznaky, které mohou naznačovat vysoký cholesterol. Které to jsou?
Dědičnost a věk
Pokud máte v rodině příbuzné s vysokým cholesterolem nebo srdečně-cévními onemocněními, můžete být geneticky náchylnější k vysokému cholesterolu i vy – pokud na vyšší cholesterol trpěl váš otec nebo matka, spadáte do rizikové skupiny. Informujte o tom svého lékaře a pravidelně docházejte na kontrolu. Riziko vysokého cholesterolu také stoupá s věkem. Muži mají obvykle vyšší riziko než ženy, ale po menopauze může i riziko u žen vzrůstat.
Žloutnutí a kožní výrostky
Žloutnutí kůže nebo očního bělma může signalizovat vysoké hladiny cholesterolu, zejména pokud je spojeno ještě s problémy s játry. Žluté uzlíky se mohou tvořit také v oblasti očí, pod kůží na loktech nebo kolenou, ale také jako hrbolky na hýždích, kolem kloubů a šlach na nohou či rukou.
Studené nohy, křeče
Když se tuk hromadí na stěnách tepen, dochází k omezení průtoku krve tepnami zásobujícími ledviny, žaludek, nohy nebo ruce. Jestli trpíte na věčně studené nohy, modrání prstů, křeče, vředy na nohou a chodidlech nebo například bolesti nohou hlavně během cvičení, zajděte za lékařem – pravděpodobně máte i vysoký cholesterol.
Vysoký krevní tlak
Vysoký cholesterol může způsobit srdečně-cévní onemocnění, takže příznaky, jako jsou bolesti na hrudi, dušnost a únava, bolesti v horní části břicha, zad, krku nebo čelisti, náhlé závratě a silná bolest hlavy mohou být spojeny s tímto stavem. Pozor si dejte i na vysoký krevní tlak, který jde ruku v ruce s vyšším cholesterolem.
Jídlem můžete hladinu cholesterolu upravit
Dědičnost sice neovlivníme, životosprávu však ano. Na co se při prevenci proti vysoké hladině cholesterolu zaměřit?
• Hlídejte si váhu a v případě nadbytku kil upravte životosprávu.
• Tuky by měly tvořit maximálně 30 % energetického příjmu (z toho preferujte rostlinné a rybí tuky).
• Nezapomínejte na vlákninu (alespoň 30–35 g za den).
• Zařaďte do jídelníčku dostatek ovoce a zeleniny.
• Omezte či zcela vynechte alkohol a kouření.
• Solte méně, přijměte maximálně 6 g za den.
Zdroje:
Stem/Mark 2021, Češi a cholesterol