Premium obsah

Réva vinná pomůže nejen pri vysokém LDL cholesterolu

Réva vinná pomůže nejen pri vysokém LDL cholesterolu
Hrozny a víno k podzimu patří. Navíc sklenku červeného doporučují na vzpružení organismu i lékaři. Léčivé účinky ale mají také listy révy, samotné plody a jejich semena. Réva prospívá cévám, pomáhá při vysokém LDL cholesterolu, brzdí stárnutí a pomůže i při psychickém a fyzickém vyčerpání.

Modré odrůdy révy vinné obsahují látku resveratrol, která má úkol chránit rostlinu před škůdci, plísněmi a dalšími mikroorganismy. Její účinek na člověka není jednoznačně vědecky potvrzený, ale pravda je, že se odvar z listů vinné révy dříve používal k ošetřování hojících se ran. Některé vědecké studie zkoumaly i pozitivní vliv na krevní tlak, imunitní systém a energetický metabolismus. Jiné se zaměřily na účinek látky na různé viry: ukázalo se, že u některých významně snižuje jejich schopnost se množit (třeba lidské herpesviry či chřipkové viry), jenže zároveň u jiných množení podporoval (žloutenka typu C). K dostání jsou potravinové doplňky s resveratrolem, je ale nutné upozornit, že existují i studie, které přínosy pro člověka popírají, ba dokonce uvádějí, že v kombinaci s některými prvky (měď, zinek) zvyšují riziko nádorového bujení. Nejlepší službu vám réva udělá v přírodní podobě.

HROZNY PRO STŘEVA

Plody jsou zdrojem minerálů (obsahují draslík, vápník, hořčík, železo nebo mangan), vitaminů C, E, K a části skupiny B – proto se červené víno doporučuje k podpoře krvetvorby. Hrozny také obsahují vlákninu, která svědčí trávení.

LISTY PRO CÉVY

V domácí lékárně využijete sušený list, který se sbírá na podzim, suší se stejně jako jiné byliny a nakonec se rozdrtí. Čaj z nich pomáhá zlepšovat krevní cirkulaci a podporuje pružnost cévních stěn. Ve formě obkladu se list používá k ošetřování hemoroidů či křečových žil.

OLEJ PRO CELÝ ORGANISMUS

Populární je i olej lisovaný z vinných jadérek – podle knihy Zuzany Švédové Štědrý bylinářův rok obsahuje antioxidanty silnější než vitaminy C a E, a předchází tak třeba kardiovaskulárním onemocněním.

OCET NA NOHY

Vinný ocet má díky obsahu kyseliny octové antibakteriální a protizánětlivé účinky. Bylinkářka Zuzana Švédová doporučuje protiplísňovou lázeň na nohy: na jeden díl octa přidejte tři díly teplé vody. Stejným poměrem lze ošetřovat i aknózní pleť.

Zdroj:

magazín Kondice 10/2022

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.