Nemočte do bazénu, nejste mořské vydry a vytváříte toxickou látku

Někdo má raději koupání v přírodních nádržích nebo koupalištích, jiný v bazénech. Ať tak či onak, na všech místech se často vyskytuje bakterie Escherichia coli. Plavci totiž koupání berou i jako toaletu. E. coli se nachází nejčastěji v lidském střevě a ve výkalech. Vědci také objevili genetický materiál z bakterie zvané Pseudomonas aeruginosa v 59 procentech. Tato bakterie má tendenci vyvolávat kožní vyrážky a ušní infekce. Chlór a jiné dezinfekční prostředky nezabíjejí bakterie okamžitě.
Při močení do bazénu vzniká bojová látka
A co znamená u bazénu ten chlorovaný zápach? Pokud byste nalili do kýble chlorovanou vodu, nic neucítíte, ale pokud přidáte moč, udeří vás do nosu známý odér chlóru, který znáte z bazénu. Poté, co se lidé vymočí do bazénu a dělají si z něj tak nočník, reaguje molekula dusíku zvaná močovina, která se nachází v moči, s chemickými látkami určenými k dekontaminaci vody od škodlivých zárodků. V podstatě vzniká bojová toxická látka. V jedné nové klinické studii, autoři smíchali kyselinu močovou z lidské moči s chlórem a zjistili, že při této reakci vznikají dva produkty: chlorkyan (CNCl) a trichloramin (NCl3). Chlorkyan (CNCl) je navíc zařazen mezi bojové chemické látky a je známý svými toxickými účinky na plíce, srdce a centrální nervový systém. Naopak trichloramin je spojován s poškozením plic, vysvětluje server cs-medlicker.
A tytéž chloraminy, které vytvářejí ostrý zápach, mají další negativní zdravotní účinky, od zarudlých, svědících očí až po respirační příznaky, jako je kašel, podráždění nosu, a dokonce astmatické záchvaty. A tytéž chloraminy, které vytvářejí ostrý zápach, mají další negativní zdravotní účinky, od zarudlých, svědících očí až po respirační příznaky, jako je kašel, podráždění nosu, a dokonce astmatické záchvaty.
Proto je důležité se nejen před koupáním, ale po něm vysprchovat a samozřejmě nemočit do bazénu, nejsme mořské vydry. Většina z nás věří, že pálení a zarudnutí očí v bazénové vodě způsobuje chlor. Ve skutečnosti chlor sám o sobě ve správném množství není cítit ani nepálí. To, co nám způsobuje nepříjemnosti, jsou podle odborníků až látky, které vznikají při reakci chloru s močí, potem, opalovacími krémy a dalšími nečistotami, které do bazénů zanesou bezohlední lidé.
Pokud se navíc v krytých bazénech špatně větrá, hromadí se ve vzduchu vypařující se směsi škodlivého plynu.
„Čistý vzduch je důležitý,“ říkají vědci, podle nichž je plavání úžasný způsob k zajištění dostatku pohybu, aby člověk zůstal zdravý. „Nicméně návštěvníci bazénu by měli vědět, jak zabránit šíření infekcí ve vodě.“
Zdroj:Today, iDnes, Studie, cs-medlicker, dr.Frej