Pokud se chceme kornatění tepen vyvarovat, je potřeba v první řadě upravit životosprávu. To znamená omezit na minimum polotovary, alkohol a přestat kouřit, pokud to děláme. Důležitý je i pohyb, klidně ten přirozený, ale každodenní. Vhodná je středomořská strava, plná ryb, olivového oleje, čerstvé zeleniny a sýrů. „Pozitivní vliv na náš kardiovaskulární systém má i čerstvost stravy a menší míra tepelného zpracování, což znamená, že ve stravě zůstává dostatek cenných antioxidantů a vitaminů. Používání čerstvých a kvalitních potravin místo polotovarů, instantních výrobků a konzervovaných výrobků je sice možná pracnější, ale o to chutnější a zdravější,“ doporučuje MUDr. Eva Kociánová, garant projektu Srdce v hlavě.
Pro organismus jsou hrozbou především nasycené ztužené tuky, jako je palmový, ale i kokosový, které zvyšují hladinu špatného (LDL) cholesterolu. Způsobují i vysoký krevní tlak a tím přispívají ke vzniku srdečně-cévních onemocnění.
Za největší zlo pak odborníci považují trans-mastné kyseliny, které najdeme právě v hamburgerech, pizzách, oplatkách, smažených koblihách a podobně. Srdci a cévám naopak prospívají nenasycené tuky a omega 3 mastné kyseliny, které tělu dodáme v tučných rybách, avokádu, lněných semínkách, kešu a vlašských ořeších, ale kvalitních rostlinných olejích. Jaké potraviny bychom měli zařadit na jídelníček, aby byly naše cévy fit?
Česnek
Po tisíce let se česnek používá v tradiční medicíně na problémy spojené s vysokým krevním tlakem. Bylo prokázáno, že česnek redukuje cévní nánosy, dále snižuje krevní tlak, zlepšuje hladinu krevních lipidů, rozšiřuje cévy, je silným antioxidantem a působí proti cévním zánětům. Česnek konzumujte ideálně syrový. Účinné látky se v něm rozvinou, pokud stroužek rozmačkáte a necháte nejprve deset minut na vzduchu.
Zelený čaj
Na funkci cév a cévní stěny příznivě působí i účinné látky (jako protizánětlivé katechiny), které obsahují listy kvalitního zeleného čaje. Studie také prokazují, že antioxidanty, které se nacházejí v zeleném čaji, mohou snížit hladinu cholesterolu v krvi. Napomáhá také zvyšovat pružnost cév a brání poškození srdečního svalu.
Listová zelenina
Kapusta, zelí, špenát, ale i mrkev nebo paprika obsahují lutein. Jde o žlutooranžové barvivo, které pomáhá při prevenci aterosklerózy. Najdete ho také ve žlutočerveném ovoci a ve vejcích.
Granátové jablko
Granátovník, o kterém se říká, že vzkvétal v rajské zahradě, se v mnoha kulturách hojně používá jako lidová medicína. Tohle exotické ovoce, které u nás ale běžně v obchodech seženete, prokazatelně čistí cévy a má i řadu dalších pozitivních vlivů. Redukuje například kumulaci lipidů v srdci a unikátní antioxidanty z granátového jablka blahodárně snižují krevní tlak, což dokládá i tato studie.
Sezamové semínko
Tohle malé semínko bývá podhodnocováno, přitom se jedná o skutečnou superpotravinu. Sesamin, hlavní látka ze sezamových semen a sezamového oleje, je známá pro svoje antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Podporuje naše cévy, aby zůstaly pružné a výrazně pomáhá zastavení procesu aterosklerózy. Jedna ze studií například potvrdila redukci známek kardiovaskulární nemoci v krevním vzorku při konzumaci sezamové pasty.
Zdroje:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32143889/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17867370/