Česnek je jednou z nejstarších léčivých superpotravin na světě. Dokládá to i lékařský egyptský Ebersův papyrus s vědomostmi o léčivých rostlinách. Ten už v roce 1550 př. n. l. zmiňuje, že česnek byl vynikající v boji proti vysokému krevnímu tlaku, nádorům a parazitům. Česnekem se ve starověku krmili otroci při stavbách pyramid i vojáci v armádě, aby zůstali zdraví a měli lepší výkonnost. Hippokrates s ním léčil třeba bolesti zubů. Jeho pěstování doporučoval i francký panovník Karel Veliký. A jedna z nejoblíbenějších středověkých omáček prý byla česneková!

Na bolest v krku „cumlej“ stroužek

Naše babičky nedaly na tuhle lokální rostlinu dopustit, česnek, ať už čerstvý, nebo sušený, měl ve spíži vždycky svoje čestné místo. Kromě toho, že z něj vařily výborné polévky, omáčky nebo s ním dochucovaly maso, sloužil jim i jako lék například proti bradavicím, oparům a plísním – postižené místo babičky potřely rozmačkaným stroužkem, dobře ovázaly a nechaly účinkovat přes noc. Vymačkanou šťávu z česneku prý dokonce používaly místo kosmetických přípravků na akné. Se samozřejmostí po něm sahaly, když někoho v rodině bolelo v krku nebo byl nachlazený. Na bolest v krku stačilo „cumlat“ stroužek česneku zhruba hodinu a poté ho vyplivnout. Jelikož patří mezi přírodní antibiotikum, dokáže na sebe česnek navázat bakterie, které v puse mít nechceme. Česnek je silně protizánětlivý, a tak s ním můžeme bojovat proti různým infekcím horních cest dýchacích. Otrlejší povahy mohou stroužek v puse rozkousat. Babiččiny rady, jak se poté zbavit nepříjemného zápach z úst? Rozžvýkejte kávové zrno, lístek máty nebo snězte kousek jablka.

Do polévky přidávej až nakonec

Česnek obsahuje hned několik účinných látek, což dokládá řada studií.Hlavní jsou sloučeniny síry, nejdůležitější látkou je pak alicin, který se uvolňuje při krájení nebo drcení. Alicin ovšem rychle degraduje, takže je lepší sníst česnek hned po rozmačkání. Při vaření výživné česnečky do ní rozmačkejme česnek zhruba pět minut před ukončením varu, aby si zachoval všechny zdraví prospěšné látky. Když jsme u toho, nejen naše babičky vařily silnou česnekovou polévku jako zaručený lék na... kocovinu.

Zbav se parazitů

Odpradávna byl česnek nejen první pomocí při bolesti v krku nebo nachlazení, ale dobře fungoval i proti nadýmání, při střevních a žaludečních obtížích. To se používal jako odvar – kromě česneku se do vody přidával i citron a med. Odvar z česneku se připravoval také pro vyčištění trávicího traktu a zbavení se parazitů v těle.

Vyhub škůdce

Česnek byl hlavní zbraní našich babiček i při boji se škůdci na zahrádce. Jak radí web iReceptář, tři propasírované paličky česneku rozmíchejte v 10 litrech vody a nechte den odstát. Roztok přelijte do rozprašovače a stříkejte s ním rostliny – tenhle fígl slouží jako prevence proti škůdcům, požírajícím vaše okrasné rostliny a zeleninu. Pozor, jako u všech postřiků platí, že vhodnou dobou pro použití je bezvětrný podvečer. Za plného slunce byste mohli listy a květy popálit. Jestliže se například na listech rostliny objevilo poškození, třeba ve formě plísně, potíraly je babičky rozkrojeným stroužkem česneku. A to i v případě onemocnění pokojových rostlin. Česnek je sice velmi agresivní, ale rostlině neublíží.
Jestli vás na zahradě trápí návštěva nevítaných hostů v podobě hrabošů, vsaďte na česnek a máte vystaráno. Tahle rostlina totiž odpuzuje kvůli své vůni nejen upíry, ale právě i myši. Vysaďte česnek mezi zeleninu v záhonu, anebo nastražte lisovaný česnek přímo do hraboších tunelů.

Zdroje:

https://www.cambridge.org/core/journals/nutrition-research-reviews/article/garlic-in-health-and-disease/C70F38FF67A0A21547898B2641240B8E

https://www.celostnimedicina.cz/cesnekem-proti-cele-rade-nemoci.htm

https://www.prozeny.cz/clanek/tajne-leky-nasich-babicek-na-ktere-se-pomalu-zapomina-10717

https://www.ireceptar.cz/zahrada/cesnek-drozdi-skudci-na-zahrade-30000611.html