Statistiky mluví jasně – každý třetí obyvatel České republiky v průběhu svého života onemocní rakovinou.Ročně u nás umírá na nádorové onemocnění přes 27 tisíc lidí. Tato onemocnění jsou druhou nejčastější příčinou úmrtnosti po kardiovaskulárních onemocněních.

Pohybem ke zdraví

Postoj pacientů k fyzické aktivitě je přitom často opatrný. Obávají se, že by si mohli pohybem spíše uškodit a raději se šetří. Cvičení a onkologická diagnóza se ale nijak nevylučují, právě naopak, jak vysvětluje prof. MUDr. Marek Svoboda, Ph.D., ředitel Masarykova onkologického ústavu: „Pravidelný pohyb výrazně zlepšuje celkový fyzický stav, má pozitivní dopad na psychiku a prognózu onkologických pacientů. I malá pravidelná fyzická aktivita je vždy lepší než žádná.“ Na základě těchto poznatků vznikl portál onkofit.cz, který pacientům radí, jaká cvičení zvolit dle konkrétní diagnózy. „Některé výzkumy udávají snížení rizika návratu onemocnění a prodloužení celkového přežití až o 27 %. Kromě toho přiměřený pohyb snižuje i výskyt možných komplikací,“ dodává profesor Svoboda.

Na webu onkofit.cz si mohou všichni pacienti i zdraví bez rozdílu věku vyzkoušet jednoduchou jógovou sestavu, kterou zvládne úplně každý. „Nejenže uděláte něco dobrého pro sebe, ale podpoříte tak onkologicky nemocné v bitvě proti této zákeřné nemoci,“ říká Jiří Dvořák. Podtrhuje tak projekt, který pod taktovkou Masarykova onkologického ústavu a Masarykovy univerzity vede onkologické pacienty k pohybu. A pochvalují si to sami pacienti. „K cvičení jsem se dostala po skončení chemoterapie díky své ošetřující lékařce. A dává mi to hodně, člověk se má vždy na co těšit. Mohu také potvrdit, že mám skvělou kondici. Že v 70 letech uběhnu bez problémů 2 kilometry, to bych nikdy nevěřila,“ říká například paní Eva Hasarová, hemato-onkologická pacientka.

Rakovina prsu se týká i mužů

Karcinom prsu je nejčastějším závažným nádorovým onemocněním u žen v tuzemsku i ve světě. V České republice si každoročně vyslechne z úst lékaře diagnózu rakoviny prsu více než 7 000 žen, z nichž až 1 600 nemoci podlehne. Rakovina prsu se ale může vyskytnout i u mužů. Příznaky jsou podobné – pacienti si obvykle nahmatají tvrdou bulku v prsou nebo v podpaží. Muži ovšem ze studu nebo neznalosti často potřebné vyšetření oddalují.

Rakovina prsu je u mužů velmi vzácná, i přesto se však jedná o závažné onemocnění, které není radno podcenit. Ohroženou skupinou jsou převážně muži ve věku 60–70 let. Jedním z hlavních příznaků je tvrdá, nebolestivá a nepravidelná bulka, která se může objevit na prsou nebo i v podpaží. Rakovina prsu na sebe může upozornit i vtaženou bradavkou nebo krvavým výtokem.

Rakovina prsu je způsobena růstem rakovinných buněk v prsní tkáni, příčiny vzniku jsou zatím ale stále nejasné. „Mezi rizikové faktory vzniku karcinomu prsu u mužů patří cirhóza jater, vysoká hladina estrogenu v krvi, radioterapie nádorových onemocnění v oblasti hrudníku a samozřejmě rodinná anamnéza. Rakovina prsu u mužů není zdaleka tak častá jako u žen, právě proto je ale potřeba rozšířit povědomí o možném riziku,“ vysvětluje MUDr. Lucie Hallamová, lékařka mamodiagnostického screeningového centra EUC Kliniky Olomouc. Mezi další rizikové faktory patří nadměrné pití alkoholu, obezita, špatné životní prostředí a styl či genetický vliv. Nemoc se může projevit změnou velikosti, tvaru a vzhledu prsu, odlupováním kůže nebo ztuhnutím části prsu.

Pozor na rodinnou anamnézu

Nebezpečí výskytu rakoviny prsu je vyšší, pokud se v rodinné historii nemoc objevuje opakovaně. Je pak na místě zvážit i genetické vyšetření. Pro muže může být motivující stanovení možného rizika pro své děti, především dcery. Za karcinom mohou genetické mutace v genech BRCA1 a BRCA2 (Breast Cancer). U mužů zároveň existuje také vyšší riziko rakoviny prostaty v dřívějším věku nebo rakovina slinivky břišní.

Problém odhalí jednoduché vyšetření

Zatímco ženy od 45 let mají pravidelná mamografická vyšetření hrazená zdravotní pojišťovnou, muži takovou možnost nemají. „Pokud si muži nahmatají nebolestivou bulku, nemusí to hned znamenat rakovinu prsu. Je však důležité tuto variantu vyloučit. Správnou diagnózu určí mamografie, případně i vyšetření ultrazvukem. Jako u každého onemocnění je důležité zahájit léčbu co nejdříve. Setkáváme se s tím, že muži dorazí na vyšetření až v pozdější fázi onemocnění, protože si nepřipouštějí, že by se jich něco takového týkalo. Důvodem však může být i stud,“ uzavírá MUDr. Lucie Hallamová.

Mezi nejspolehlivější metody odhalení nádoru patří mamografický screening. Vyšetření je zcela nebolestivé a trvá jen pár minut. V případě potvrzení nádoru se přistupuje k operačnímu odstranění, v některých případech se doporučuje radioterapie nebo chemoterapie. Vždy záleží na stavu pacienta a doporučení ošetřujícího lékaře.


Zdroje:

www.euc.cz

www.onkofit.cz

https://www.uzis.cz/index.php?pg=aktuality&aid=8528

https://www.linkos.cz/files/klinicka-onkologie/172/4068.pdf