Každý člověk potřebuje světlo, ale naprostá většina jej nemá dostatek

Světlo je nezbytné pro naše zdraví, homeostázu a buněčné funkce, stejně jako voda, spánek a živiny z jídla. Lidské tělo je navrženo tak, aby fungovalo s dostatkem přirozeného slunečního světla, ale s naším moderním životním stylem je to nadlidský úkol. To není ani zdaleka dostatek přirozeného světla pro optimální zdraví a rovnováhu!

Ještě horší ale je, že většinu času, který trávíme uvnitř, na nás působí jasně modré světlo z obrazovek a LED osvětlení nad hlavou, tzv. blue light, což může mít negativní vliv na spánek, cirkadiánní rytmy a celkové zdraví.

Sečteno a podtrženo: každý potřebuje zdravé světlo, ale většina lidí jej zdaleka nemá dostatek. Místo toho dostáváme příliš mnoho modrého světla, což má za následek horší spánek, snížení kognitivních funkci a mnoho dalších zdravotních neduhů, které se na to nabalují. Červené světlo by mohlo být jedním z řešení.

Ačkoliv metoda možná vypadá na první pohled tak trochu jako šarlatánství, má za sebou spoustu vědeckých studií zvlášť z posledních let, které její efekt více či méně potvrzují. Jak terapie červeným světlem funguje a v jakých případech má smysl ji zařadit?

Zdroj: Youtube

Červené světlo proti vráskám, kožním onemocněním i k hojení jizev a ran

Terapie červeným světlem není žádná experimentální metoda samozvaných šamanů či léčitelů, je to terapeutická technika, která využívá červené světlo určité vlnové délky k léčbě nejrůznějších potíží, například kožních problémů, ale třeba také k eliminaci projevů stárnutí pleti, vrásek, strií a jizev. Je celá řada různých typů terapie červeným světlem, mohou být využity i k léčbě závažnějších onemocnění. Podle všeho pomáhá například na špatně se hojící rány, ale umí zbavit i lupénky, uvádí web Vital.

Snížení zánětlivosti

Jak víme, každý stres, fyzický nebo psychický, zvyšuje prozánětlivé stavy v našem těle. Každý den se potýkáme s řadou stresorů v různých podobách: psychický stres, fyzický stres v podobě tréninku, nedostatek spánku, špatné ovzduší, elektrosmog, atd. To vše se podílí na zvyšování prozánětlivých stavů a vede k zánětu, který se projevuje v různých podobách.

Terapie červeným a blízkým infračerveným světlem pomáhá přirozenému procesu vašeho těla zbavit se zánětu, jak se zotavujete po tréninku, z nemoci nebo zranění.

Vědci přišli na to, že červené a blízké infračervené světlo pomáhá snižovat zánět všude tam, kde dopadá v dostatečné intenzitě, a dostatečně dlouho. Fotobiomodulaci pomocí červeného a blízkého infračerveného světla tak můžete použít k lokálnímu zacílení otoků, zanícených uzlin, namožených šlach, bolestivých zubů, poraněných svalů, či dokonce chronických zánětech v kloubech.

Pohybový aparát

Díky komplexním mechanismu účinku je terapie červeným a zejména blízkým infračerveným světlem velice benefitující pro náš pohybový aparát. Je skvělou prevencí, ale také regenerací pro klouby, šlachy, úpony, nebo dokonce kosti. Tato terapie dokáže snižovat zánět a zároveň zvyšovat syntézu kolagenu, což jsou dva nejdůležitější faktory pro zdravý pohybový aparát.

Zázrak z NASA, pomáhá lidem s rakovinou

Zářící červené světlo prokazatelně napomáhá hojení lidských ran, popálenin, diabetických kožních vředů a zánětu ústní sliznice. A podle informací NASA, která technologii vyvinula, červené světlo snižuje bolestivé vedlejší účinky ozařování a chemoterapie u pacientů s rakovinou.

Zdroj: NASA, Vital, Výzkum