Červené oči jako následek chybějících slz a únavy

Míváte oči zarudlé hlavně na konci dne? Vaše oči mohu trpět námahou, například dlouhým hleděním do monitorů, knih i dokumentů, s potížemi se mohou setkat třeba i zubaři nebo laboranti. Ti často upírají zrak na svou práci a stejně jako při práci na monitoru méně často mrkají, oko pak vysychá a snáze se podráždí. Potíže ještě podpoří různé výpary a prach ve vzduchu. Pomůže vědomě myslet na to, že je třeba čas od času oči zavřít, zamrkat, zahledět se do dálky nebo do něčeho zeleného. Případně si pomozte umělými slzami, které pořídíte v lékárně.

Úlevu přinesou i bylinné výluhy. „Očím uleví odvar ze světlíku lékařského, který lze pít nebo použít jako obklad či jako kapky k vyplachování očí. Také obklad z odvaru listů řepíku lékařského povzbudí unavené oči, navíc působí protizánětlivě,“ radí bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.

Zdroj: Youtube

Červené oči a akutní onemocnění

Zánět spojivek je běžným onemocněním, které je způsobeno nejčastěji bakteriální nebo virovou infekcí, případně alergií. Projevuje se opět zarudnutím, dále slzením, svěděním, otokem víčka a v případě bakteriálního zánětu výtokem.

Zánětu je možné předcházet omezením dotyku očí, dostatečnou hygienou, užíváním vlastního ručníku a kosmetiky (včetně dekorativní) a ochranou očí v prašném prostředí nebo při plavání.

„V případě podezření na zánět spojivek je určitě správné kapat často a vydatně zvlhčující oční kapky a kapky s dezinfekčním účinkem. Vhodné je vyvarovat se slunečnímu záření a větru a používat sluneční brýle. Pokud do 2 dnů nedojde ke zlepšení stavu, případně se obtíže zhorší, doporučuji návštěvu očního lékaře. Ten na základě nálezu a diagnózy doporučí cílenou léčbu očními kapkami a/nebo mastí s antibiotiky, virostatiky, případně s protialergickým účinkem,“ říká pro web Ordinace MUDr. Věra Trnková, Ph.D.

Zarudlé oko může být také příznakem bakteriální či virové infekce. Ta občas způsobí, že máte jedno nebo obě oči sytě červené a opuchlé. K tomu vám oči nepříjemně slzí a svědí vás. I když to není nějak zvlášť nebezpečné, mohou vás tyto stavy na pár dnů vyřadit z normálního fungování a v práci budete trpět. V tomto případě je lepší vyhledat ihned lékaře, který vám předepíše účinné medikamenty.

Pokud žádné léky po ruce nemáte a nemůžete hned vyrazit k lékaři, je nejlepší oči vypláchnout čistou, studenou vodou. Protože příčinou zarudlých očí může být už zmiňovaná virová či infekční choroba, dbejte na správnou hygienu. Pokud už si promnete oči, hned si ruce umyjte mýdlem.

Asi vás nepřekvapí, že další věcí, která způsobuje zarudlé oči, je alergie. Pokud máte alergii třeba na pyl, příznakem může být i svědění v očích a jejich následné zarudnutí. Nejčastějšími alergeny jsou prach a pyl.

Pokud chcete očím ulevit, nejjednodušší je si je vypláchnout vodou. Pomohou také oční kapky proti alergii či antihistaminika. Alergie se může projevit klidně v dospělosti, pokud tedy třeba v jarních a letních měsících pociťujete svědění v očích, vyhledejte lékaře.

Zdroj:Dama, Ordinace, ProZeny