Premium obsah

Prodej léků na průjem je o 55 % vyšší. Pozor ale dejte na černé uhlí

Prodej léků na průjem je o 55 % vyšší. Pozor ale dejte na černé uhlí
Jen za poslední týden stouply prodeje léků na průjem o 55 %, hlásí české lékárny. Co to znamená? Češi zřejmě vyrážejí na první letní dovolenou do zahraničí a berou si s sebou i pojistku proti nepříjemným střevním potížím. Jenže pozor, například černé uhlí sice pomůže při průjmech, jako prevence ale může napáchat škody.

Lékárníci upozorňují na chybu, kterou často Češi v prevenci trávicích potíží dělají: spoléhají na černé uhlí. Povinnou dovolenkovou výbavou by prý ale měla být spíše probiotika.

Na co je dobré černé uhlí?

Lékárník Ondřej Pleskot tvrdí, že problémy s trávením jsou nejčastější zdravotní komplikací, kterou Češi na cestách řeší. „Svědčí o tom i počet dotazů na toto téma v online poradně, kam se obracejí o radu ti, kdo problém právě řeší, ale často i ti, kdo se na nějakou cestu či dovolenou teprve připravují,“ říká lékárník z webu Lékárna.cz. Lidé podle něj dělají velkou chybu, když k prevenci trávicích problémů používají černé uhlí a nasadí si ho už před dovolenou. To ale není zrovna dobrý nápad. Dlouhodobé užívání aktivního uhlí totiž může podle odborníka organismus naopak oslabit, funguje totiž jako houba – váže na sebe kromě jiného také pro člověka prospěšné vitamíny a minerální látky. O ty se pak člověk dobrovolně připravuje, čímž si oslabuje imunitu.

Menopauza? Probiotika uleví od návalů horka i úzkosti
Menopauza? Probiotika uleví od návalů horka i úzkosti

Pokud se zajímáte o zdravý životní styl, nejspíš víte, že probiotika jsou prospěšná především pro náš střevní mikrobiom, který udržují ve zdravé rovnováze. Jenže tyhle „hodné“ bakterie toho dokážou mnohem víc! Ženám po padesátce třeba mohou výrazně ulevit od problémů doprovázejících menopauzu a mají celou řadu dalších zdravotních benefitů.

Probiotika jako součást lékárničky

Akutní průjmy nás mohou přepadnout jak na exotické, tak tuzemské dovolené. Naše běžné stravovací návyky tam jdou obvykle stranou, na dovolené si chceme přeci všichni trochu vyhodit z kopýtka. To se týká jak dospělých, tak i dětí.  Ty navíc v létě touží po větším množství zmrzliny, sladkých ledových tříští, párků nebo vaflí ze stánků na koupalištích - mix všech těchto pochutin pak může v dětském bříšku nadělat spoustu neplechy. Kdo se tedy chce na cestování preventivně připravit a posílit střevní mikroflóru, měl by sáhnout raději po probiotikách a doplnit si je také do cestovní lékárny: „Pokud to opravdu myslíte s prevencí před trávicími problémy na dovolené vážně, tak začněte 2–3 týdny před odjezdem na dovolenou užívat probiotika v běžném dávkování. První až třetí den pobytu mimo domov dávku zdvojnásobte, od čtvrtého dne až do návratu domů užívejte opět běžnou dávku,“ doporučuje lékárník. Ideální je vybírat probiotické komplexy s obsahem několika různých probiotických kmenů, navíc ideálně doplněné ještě o prebiotika. A zejména pro letní období je vhodné pro podporu rovnováhy střevní mikrobioty zobat probiotika, která obsahují probiotickou kvasinku Saccharomyces boulardii.

Opatrně ale při převozu a skladování probiotik. Jsou to přece jenom živé přátelské bakterie, které patří do chladného prostředí. Určitě je nenechávejte ve vyhřátém kufru auta. Pokud máte možnost, dejte si je do ledničky.

Probiotika můžete doplnit i ve stravě, a to zvýšenou konzumací bílých jogurtů, kefíru nebo fermentovaných potravin. Pokazit si dovolenou v zahraničí kvůli žaludečním komplikacím nechce nikdo, proto myslete i na dostatečnou hygienu rukou. Mějte u sebe stále dezinfekční gel, kterým si můžete ruce pohodlně umýt kdekoli. Pozor na jídla z pouličních stánků, vždycky se nejprve ujistěte, že se potraviny neválely několik hodin na slunci a že jsou dostatečně tepelně upravené. Drinky si dávejte raději bez ledu, protože nikdy nemáte jistotu, z jaké vody pocházejí. A nezapomeňte, že zmíněné aktivní uhlí slouží jen jako první pomoc, když už problémy vzniknou.

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.