Premium obsah

Cereálie. Opravdu si myslíte, že jsou na snídani zdravé? Mýlíte se!

Cereálie. Opravdu si myslíte, že jsou na snídani zdravé? Mýlíte se!
Snídaňové cereálie se staly nedílnou součástí moderní společnosti a mnoho z nás je má běžně doma. Obzvláště v ranním shonu a nestíhání mohou být skvělou volbou rychlé snídaně nebo svačinky. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, jestli jsou pro nás snídaňové cereálie opravdu zdravé, jak jejich marketing často naznačuje?

Snídaňové cereálie se vyrábí ze zpracovaných zrn obilovin. Etikety těchto výrobků slibují velké množství vlákniny, vitaminů a minerálů, je vám ale asi jasné, že obsahují také velké množství cukru. To ale není všechno.

Zdroj: Youtube

Největší výhodou snídaňových cereálií je možná to, že si je děti umí připravit samy. Jsou hodně sladké, dát si je mohou s jogurtem nebo mlékem a jsou plné přídavných látek, které nás nutí, aby nám chutnaly. Obsahují vysoké množství soli a jsou sice rychlým zdrojem energie, ovšem na pouze krátkou dobu. To znamená, že po nich máte brzy znovu hlad, a hlavně chuť na sladké.

Sladká bomba

Ač se to nemusí vždy tak zdát, vysoce zpracované potraviny obsahují velké množství cukru a umělých sladidel. Snídaňové cereálie nejsou výjimkou. Vedle lákavého obalu a slibů o vysokém obsahu živin se často skrývají vysoké hodnoty cukru a dalších přidaných sladidel. Tyto ingredience způsobují rychlý nárůst hladiny cukru v krvi, což může vést k výkyvu nálady a energie, následovanému jejím poklesem.

Rychlé zvýšení hladiny cukru v krvi může mít krátkodobý účinek na pocit sytosti, ale dlouhodobě to může vést k nežádoucím zdravotním důsledkům. Mezi ty patří zvýšené riziko obezity, diabetu 2. typu a dalších metabolických onemocnění. Navíc, vysoký příjem cukru a sladidel může způsobovat zubní kazy a ovlivňovat chuťové preference, zejména u dětí. Věděli jste například, že v USA jsou snídaňové cereálie 7. největším přispěvatelem přidaného cukru? Cereálie jsou tedy ve skutečnosti sladkost.

Dáváte si k snídani ovocný jogurt nebo cereálie? Velká chyba
Dáváte si k snídani ovocný jogurt nebo cereálie? Velká chyba

Jíte k snídani ovocný jogurt nebo cereálie v naději, že jíte zdravě? Tak vězte, že do sebe dostáváte ultra zpracované potraviny, které škodí zdraví a tloustne se po nich.

Jsou cereálie zdravé?

Existují samozřejmě cereálie, které jsou zdravější variantou. Vyplatí se vyhledávat ty, které mají v sobě oříšky, semínka a jsou celozrnné. Nejlepší je, když mají cereálie minimum přidaných látek, sladidel, barviva a konzervantů. Ideální je, když sladkost cereálií pochází co nejvíce z ovoce. Ačkoliv cereálie slibují hodně vlákniny, pouze z nich jí dostatek nedostanete. Cereálie také postrádají bílkoviny, které jsou velmi důležité pro stavbu a správné fungování našeho těla.

Myslete tedy na to, že ačkoliv vám snídaňové cereálie život a zdraví nezničí, jejich pravidelná konzumace není odborníky doporučována. Nenahradí plnohodnotný jídelníček, a pokud si je čas od času dopřejete, je důležité je doplnit o další pestrou, zdravou a vyváženou stravu.

Zdroje:

https://www.eatthis.com/is-cereal-healthy/

https://www.healthline.com/nutrition/are-breakfast-cereals-healthy#sugar-carbs

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnut.2021.687643/full

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.