Bulvový celer je v české kuchyni základem mnoha tradičních jídel. Ačkoliv je u nás celer naprosto běžnou surovinou, ve světě tomu tak všude není. Momentálně se ale stává slavným i tam, jelikož je svým složením v podstatě superpotravinou. Navíc je celer tak univerzální, že se dá použít k nejrůznějším možným pokrmům.
Účinky celeru na zdraví
Bulva celeru obsahuje vitaminy C, K a B6. Je bohatý na vlákninu i bílkoviny a obsahuje mimo jiné také fosfor, vápník a draslík. Má velmi málo kalorií a je mnohem zdravější, než například brambory.
Celer je také přímo nacpán antioxidanty, které našemu tělu pomáhají bojovat proti volným radikálům. Díky obsahu draslíku a vitaminu K se řadí mezi potraviny, které jsou důležité pro zdraví našeho srdce. Vitamín C zase může zlepšit funkci krevních cév a krevních tuků u některých lidí, jako jsou lidé s cukrovkou.
Protože je celer potravina s vysokým obsahem vlákniny, skvěle funguje i na naše trávení. Pomáhá zrychlit metabolismus, zpevnit stolici a pročistit střeva. Některé výzkumy dokonce tvrdí, že pravidelná konzumace celeru může mít i protirakovinné účinky.
Recepty s celerem
Celerová pomazánka tety H.
Jde spíše o celerovou remuládu, ale tento recept mi definitivně změnil život. Nebo aspoň vztah k celeru. Bulvový celer mi nikdy moc nechutnal a v talířích od polévky mi už od mého dětství nešťastně zůstával. Když jsem ale ochutnala tento recept, stal se celer jednou z mých nejoblíbenějších potravin.
Ingredience:
- šťáva z poloviny citronu
- 35 g kyselé okurky
- 350 g očištěného celeru
- 125 g majonózy
- 125 g zakysané smetany
- 1 lžíce dijonské hořčice
- 5 g soli
- pepř
- bylinky dle výběru (v původním receptu je kerblík, petržel, pažitka a estragon)
Postup: Vymačkejte šťávu z citronu a nastrouhejte kyselé okurky nahrubo. Celer nastrouhejte na jemné nudličky a ihned zalijte citronovou šťávou, aby nezačal hnědnout. Přidejte majonézu, zakysanou smetanu a hořčici, osolte a opepřete a důkladně promíchejte. Nakonec přidejte jemně nasekané bylinky a můžete podávat na bílé vece s cherry rajčátkem. Na ozdobu se výborně hodí kerblík či petrželka.
Celerová kaše
Jsem snad největším milovníkem bramborové kaše na světě a jsem schopna ji vařit i několikrát týdně. Občas kaši ale ráda ozvláštním a přidám i jinou zeleninu. Nejčastěji je to mrkev a celer. Kaše je pak krásně nadýchaná, barevná a plná chuti. Ovšem gramáže surovin vám bohužel přesně neřeknu, protože se při vaření řídím pravidlem ,přiměřeně'.
Ingredience:
- brambory
- mrkev
- celer
- sůl
- kmín
- bylinky dle výběru
- smetana ke šlehání
- mléko
- máslo
Postup: Oloupané a nakrájené brambory s celerem uvařte v osolené vodě s kmínem. Mrkev doporučuji vařit zvlášť, trvá jí to déle, než změkne a navíc je na ní potřeba tyčový mixér. Změklé brambory s celerem zceďte, přidejte opravdu bohatou lžičku soli, kus másla napůl smetanu ke šlehání a mléko. Vyšlehejte vše dohladka, z mrkve vymixujte pyré a přidejte do kaše. Můžete přidat bylinky dle výběru - já ráda přidávám oregano a rozmarýn.
Celerové řízky
Oškrábaný celer nakrájejte na cca 1 cm silné plátky a v osolené vodě je povařte takzvaně al dente. Nechte je dobře vychladit. Česnek utřete se solí a s vejcem. Osušené plátky celeru pak obalte v mouce, vejci a nakonec ve strouhance. Nakonec celerové řízečky osmažte v oleji nebo v horkovzdušné fritéze.
Tip navíc - celer můžete ještě před těstíčkem obalit řasou nori. Celer dostane úplně nový exotický nádech.
Zdroje:
https://www.healthline.com/nutrition/celeriac#nutrition