Maliník

Až si půjdete do lesa nasbírat sladké maliny, nezapomeňte si natrhat i listy tohoto keře. Maliník obecný působí blahodárně především na ženské orgány. Pomáhá tlumit bolesti a křeče při menstruaci i v období menopauzy. Obsahuje řadu prospěšných látek jako jsou třísloviny, flavonoidy, vitamíny C, A, E či minerály, jako je hořčík, železo, mangan nebo vápník. Pokud máte bezproblémové těhotenství, nejspíš vám ho gynekolog doporučí pít v posledních týdnech před porodem, protože by měl usnadnit jeho průběh. Není ale vhodný pro každou rodičku: vyhněte se mu při komplikacích, jako je krvácení, zkrácení děložního čípku nebo předčasné kontrakce. Čaj z listů maliníku užívejte i v případě, že se pokoušíte o miminko – působí totiž na podporu plodnosti tím, že podporuje dozrávání a uvolnění vajíčka a dobrý stav sliznice.

Zdroj: Youtube

Kontryhel

Lidový název této bylinky je nebeská rosa nebo také bylinka Panny Marie. Kontryhel roste na vlhkých loukách a pastvinách, na okraji lesů a cest. Koupel s nálevem z kontryhelu pomáhá léčit vaginální záněty a výtoky, jedná se o účinnou prevenci poševních kvasinkových infekcí. Posiluje ženské pohlavní orgány, zpevňuje podbřišek a tím zlepšuje stav dělohy náchylné k potratům a zvyšuje šanci na otěhotnění. Má léčivé účinky při silné menstruaci a bolestech v podbřišku. Kontryhel je také velkým pomocníkem při sklonu k potratům, na posílení těhotenství v počátcích, při neplodnosti – kontryhelový čaj se pije první část cyklu až do ovulace. Kontryhel se používá po tisíce let téměř na jakýkoli gynekologický problém a babky kořenářky o něm říkaly, že má ženské a mateřské poslání.

Řebříček

V dnešní době je vnímán spíš jako plevel než bylinka, která nám pomáhá při různých nemocech, ale v první řadě patří mezi uznávané ženské bylinky. Najdeme ho na suchých loukách, mezích, na rumištích i na polích. Mladým dívkám dokáže řebříček upravit nepravidelný menstruační cyklus. Tlumí různé bolesti, včetně těch menstruačních, a je vhodný k vyvolání nebo zesílení menstruačního krvácení. Starším ženám pomáhá bezprostředně před přechodem, nebo pokud tu hranici již překročily. Řebříček celkově pozitivně ovlivňuje podbřišek žen a hodí se i na bolesti hlavy, přes ty mírné až k nesnesitelným migrénám, kterými trpí převážně ženy.

Jetel červený

V lidovém léčitelství patřil luční jetel po tisíce let mezi nejčastěji užívané ženské bylinky, a to především díky vysokému obsahu fytoestrogenů zmírňujících příznaky menopauzy. Ty jsou svým složením podobné ženským pohlavním hormonům a podporují přirozený hormonální cyklus. Působí i na zdravý růst vlasů, zpomalují řídnutí kostí, posilují kardiovaskulární systém a zlepšují stav pokožky. Pokud vás trápí návaly horka a pocení, bušení srdce, bolesti zad či kloubů nebo vypadávání vlasů spojené s přechodem, vyzkoušejte čaj z červeného jetele. Pokud si chcete připravit z jetele koupel, nechte bylinu namáčet přes noc a pak přidejte do vany 3–5 hrstí či polévkových lžic květů.

Drmek obecný

Je známý také pod názvem mnišský pepř či bobule ctnosti. Má krásně sytě fialové květy a dorůstá až do výšky 6 metrů. Rozšířený je převážně ve Středozemí, ale při dobré péči se mu daří i v našich končinách. Drmek příznivě ovlivňuje celý menstruační cyklus, proto se v tradičním lidovém léčitelství užívá hlavně při bolestivé a nepravidelné menstruaci nebo na silné krvácení a v neposlední řadě ke stabilizaci ženských hormonů. Pomáhá také při vynechávání menstruace. Drmek stimuluje hormony důležité pro početí, a tak pomáhá ženám, které si přejí otěhotnět. Příznivě ovlivňuje cysty a tlumí fibrotické změny v prsech. Patří mezi nejlepší byliny, které dokážou pomáhat během endometriózy.

Zdroje: