Neuropatie nohou je stav, který ovlivňuje periferní nervy. Ty spojují náš mozek s míchou a různými částmi těla, včetně nohou. Jedná se o poměrně častou nemoc, která může mít různé příčiny. V horších stádiích může porucha dojít až do stavu, kdy je nutná amputace postižené končetiny, dojít může až i smrtelné otravě. Pokud vás zajímá, jak nemoc vzniká, jak se projevuje a jaké jsou možnosti léčby, čtěte dál.

Zdroj: Youtube

Vznik

Vznik neuropatie nohou je spojen s různými faktory. Zákeřná porucha ale útočí nejčastěji na lidi s cukrovkou. Metabolické a endokrinní problémy, jako je selhání ledvin, jaterní poruchy nebo porfyrie, také mohou přispět k vzniku neuropatie. Další příčiny zahrnují autoimunitní onemocnění, jako je Lymeova borelióza, vaskulitidy a HIV. Nutriční nedostatky, zejména nedostatek vitaminů B1 a B12, mohou také hrát roli. Mezi další příčiny patří nadměrné užívání alkoholu, léků na spaní a proti bolesti. Cukrovkáři by si měli dát pozor na to, aby nosili vhodnou obuv, protože deformace nohy vede často ke vzniku nemoci.

Existují dokonce případy, kdy není přesná příčina neuropatie známa, a tyto případy se označují jako idiopatické nebo kryptogenní.

Symptomy

Nejčastějším příznakem nemoci je právě to, že necítíte vůbec nic. Lékaři se shodují na tom, že je občas velmi obtížné přemluvit pacienta, který nic necítí, že nic necítí, proto je takový problém ve včasné diagnostice.

Obvykle se zánět objevuje v nohou, alarmující může být to, pokud máte nohy často studené. Začínají otékat a brnět a ztrácí se pomalu jejich citlivost - to už je opravdu znak toho, že je nutné navštívit lékaře. Zánět totiž postupuje neustále blíž k mozku a v určité fázi je jediným řešením amputace končetiny, aby se zabránilo dalšímu šíření.

Neuropatie napadá také oči. Pacienti mají problém s dvojitým viděním a sníženou pohyblivostí očí. Nemoc pak pokračuje do měkkého patra a svalů v něm. Dochází pak k problémům pacienta s řečí a s polykáním a v horších případech může dojít až k úplné slepotě.

Lze poruchu vyléčit?

Pokud je to možné, je důležité léčit příčinu neuropatie. To může zahrnovat změny životního stylu pro kontrolu cukrovky nebo léčbu nedostatku vitamínu B12. Někdy se používají léky, jako jsou steroidy, imunosupresiva nebo injekce imunoglobulinu.

Kromě toho se používají léky k tlumení nervové bolest. Další léčba může zahrnovat fyzikální terapii, podpůrné ortézy a léky na řešení dalších příznaků, jako je erektilní dysfunkce, zácpa nebo problémy s močením. Jako vždy je ale nesmírně důležité konzultovat léčebný plán s lékařem.

Zdroje: