Premium obsah

Bránice – jeden z nejdůležitějších svalů v těle

Bránice – jeden z nejdůležitějších svalů v těle
Bránici asi většina zná ve spojitosti s dýcháním nebo škytavkou, kdy dochází k jejímu reflexnímu stahování. On ale tento velký a kupolovitý sval zastává v těle ještě několik dalších velmi důležitých funkcí. Ve spolupráci s ostatními svaly zajišťuje a udržuje napřímení páteře, tvoří funkční uzávěr jícnu a napomáhá fixovat břišní orgány na jejich místě.

Hlavní nádechový sval

Bránice by měla fungovat jako jeden z hlavních nádechových svalů. Uvádí se, že by měla zajistit kapacitu až z nějakých 60 procent. Má tvar kupole, která se vyklenuje směrem do hrudního koše. Upíná se na začátek bederní páteře, po stranách pak z vnitřní plochy dolních žeber a vpředu na konec hrudní kosti, na tzv. mečovitý výběžek. Přibližně uprostřed své plochy má bránice šlašitý střed, který by se během nádechu měl pohybovat směrem dolů do břišní dutiny. Poklesem bránice a ve spolupráci s ostatními svaly dojde ke zvětšení objemu hrudní dutiny a do plic je nasáván vzduch. K tomu, aby bránice mohla takto fungovat, je zapotřebí, aby byl správně nastavený celý hrudní koš, zafixovaná spodní žebra a stabilní přechod hrudní a bederní páteře. Pak se bránice může opřít o svoje úponová místa, ke kterým se stahují jednotlivá svalová vlákna bránice.

Inverzní pohyb bránice

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.